Mariborski župan Saša Arsenovič je na novinarski konferenci, na kateri je govoril o aktualnih temah in načrtovanih predlogih za marčevsko sejo mestnega sveta, med drugim dejal, da s predlaganim proračunom za letošnje leto, ki so ga svetniki ta teden potrdili v prvem branju, skušajo blažiti posledice, ob tem pa ne ogroziti razvoja občine. Zatrdil je, da skušajo finančno breme porazdeliti, na način, da različne storitve ne bremenijo vseh meščanov.
Kot je dodal, se šele takrat, ko Maribor deluje razvojno, vidi, kako podfinancirana je Mestna občina Maribor, ki se je za osnovne stvari prisiljena prekomerno zadolževati. "Ni problem v izvajanju projektov, pač pa v tem, da nam država da bistveno premalo denarja in ta razkorak še naprej raste. Samo v času mojega mandata je zrasel iz 19 na skoraj 30 milijonov evrov. Pri vsem znanju, ki ga imamo skupaj s sodelavci, ter nekaj prihranki, je to kaplja v morje, država pa tega noče videti in nam ne da," je bil kritičen mariborski župan.
Slednjemu se nekaj mesecev po volitvah še ni uspelo dogovoriti za oblikovanje koalicije s svetniki Gibanja Svoboda, ki so na ponedeljkovi seji nasprotovali sprejemu proračuna. Vseeno pa verjame, da bo šest mariborskih poslancev največje vladne stranke zmoglo pogledati preko političnih okvirjev in bodo najprej poskrbeli za nerazvito regijo, kar so po njegovem pred volitvami tudi obljubljali.
Vrtci dražji za 40 odstotkov, dražje vozovnice za avtobus in gondolo
Svetniki bodo na seji, ki bo 16. marca, odločali o nekaj nepriljubljenih zadevah, ki bodo občane udarile po žepu. Med njimi najbolj razburjajo podražitve vrtcev. Če bo mestni svet predlog župana podprl, bodo starši za vrtce po novem plačali od 38 do 40 odstotkov več. Na primer: za drugi plačni razred bodo starši za jasli namesto dosedanjih 38 plačali 53 evrov, kar je 40-odstotna podražitev. V tretjem plačnem razredu pa namesto dosedanjih 76 kar 106 evrov, kar je za 39 odstotkov več. Za otroke v drugem starostnem obdobju pa bodo starši plačali 38 odstotkov višje cene.
Podražitev vrtcev je po besedah Arsenoviča ena najbolj bolečih stvari, a so v to prisiljeni, tudi zato, ker cen v zadnjih štirih letih niso zviševali. Dvig cen zato deluje bolj drastično kot v drugih občinah, čeprav bodo ostale primerljive.
Svetniki bodo na seji odločali tudi o višji ceni čiščenja odpadnih voda v centralni čistilni napravi. Kubični meter odpadnih voda bo na Nigradovi položnici dražji za dobrih 29 odstotkov.
Na mizi je tudi podražitev mestnega potniškega prometa. Za vozovnico, kupljeno pri vozniku, bo namesto dva evra po novem, če bo mestni svet predlog župana podprl, treba plačati 2,5 evra. Za 20 odstotkov se dražita tudi mesečna in šolska vozovnica. Parkiranje bo plačljivo tudi ob sobotah.
Rekordna pa bo podražitev gondole. Enosmerna vozovnica bo dražja za 162 odstotkov, povratna, za katero bo namesto dosedanjih šest treba odšteti skoraj 20 evrov, pa bo torej višja za kar 232 odstotkov. Arsenovič odgovarja, da je zgolj zato, da bi nekdo ceneje prišel na Pohorje, čeprav lahko gre gor tudi peš, subvencioniranje gondole nepotrebno. Zagotavlja tudi, da bodo tudi v tem primeru uporabniki naprav na Pohorju plačevali manj kot obiskovalci na drugih primerljivih napravah.
Med točkami dnevnega reda seje bo tudi odločanje o dokončni odprodaji večinskega deleža v občinskem podjetju Farmadent, za katerega župan upa, da bodo svetniki izbrali boljšo od dveh slabih rešitev, torej podprli prodajo družbe. Ob tem je obžaloval, da se za to niso odločili že leta 2019, ko bi zanj iztržili večjo vsoto.
Ker mariborska občina še nima sprejetega proračuna in se konec marca izteče trimesečno začasno financiranje, bo mestni svet odločal še o njegovem trimesečnem podaljšanju.
Mariborčani so napovedane podražitve sprejeli s precejšnjim ogorčenjem.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.