Sodnica Vanja Verdel Kokol je 49-letnemu Andreju Šišku izrekla kazen osem mesecev zapora, soobtoženemu Mateju Lesjaku pa pogojno kazen treh mesecev zapora s preizkusno dobo enega leta. Sodba še ni pravnomočna. Sodnica je ob tem za Šiška odredila izpustitev iz pripora, v katerem je več kot šest mesecev. Tako bo danes ponovno na prostosti.
Tožilstvo je prvoobtoženemu pripisalo ščuvanje k nasilni spremembi ustavne ureditve v zvezi z oboroženim uporom in pozivanje k strmoglavljenju najvišjih državnih organov, soobtoženemu Lesjaku pa pomoč pri tem dejanju. To naj bi storila z različnimi ravnanji, od grožnje takratnemu predsedniku vlade Miru Cerarju januarja 2017 do ustanovitve dežele Štajerske in nato še obrambne skupine te dežele – Štajerske varde septembra lani.
Sodnica je v obrazložitvi sodbe izpostavila, da je Šiško s svojimi ravnanji šel predaleč. Kot je dejala, se lahko iz zgodovine naučimo, da takšnih dejanj ni za podcenjevati. "Demokratično urejena družba ni nekaj samoumevnega, nekaj, česar ni mogoče ogroziti. Zato je treba jasno postaviti meje, da se njeni temelji ne spodkopljejo," je poudarila.
Da je šlo za provokacijo oziroma predstavo za javnost, kot sta v zagovoru trdila obdolžena, se je pojavilo šele po začetku kazenskega pregona, Šiško pa je sam javno povedal, da se je zavedal, da mu lahko zaradi teh dejanj grozi zapor. "Zakaj bi bilo treba zbirati podatke o krvnih skupinah članov varde, če bi šlo le za predstavo za medije?" se je vprašala sodnica.
Po besedah sodnice ima država monopol nad nacionalno varnostjo, kar uresničuje prek slovenske policije in vojske, zato za ustanavljanje paravojaških skupin v državi ni prostora. "Pozivanje in ščuvanje k nasilni spremembi ustavne ureditve lahko privede do posega v temeljne pravice državljanov in državljank Slovenije, nenazadnje tudi teh, ki so se zbrali na postroju," je povedala.
Cerar obsodbo Šiška šteje za uspeh pravne države
Nekdanji premier in sedanji minister za zunanje zadeve Cerar je obsodbo Šiška na osem mesecev zapora zaradi ščuvanja proti ustavni ureditvi obtožil za uspeh pravne države.
Kot je obsodbo komentiral Cerar, morajo tako nevarna, ekstremna dejanja, ki lahko povzročijo hude posledice in na nek način spodkopavajo pravni red, doživeti ustrezen pravni epilog. "Verjamem, da je bila odločitev sprejeta v pravi smeri," je dejal.
Slovenija mora namreč po njegovem prepričanju vsekakor ostati dežela kulture, miru in varnosti. Kot je dejal, mora ostati takšna država, v kateri ne bo sovražnosti in sovražnega govora, ki skušata spodkopati temelje povezane Evrope.
Sodišče: namen postroja je bila formalna ustanovitev oborožene skupine
Namen posnetka postroja v Apačah je bil po ocenah sodišča ta, da se v čim večji meri razširijo ideje, ki jih je propagiral Šiško, in s tem pritegne čim več somišljenikov, jeznih na aktualno oblast. "Prav tako je bil namen tega dogodka dejanska formalna in svečana ustanovitev oborožene skupine." Tako tudi ni pomembno, ali so nosili pravo orožje, saj je že orožje, podobno pravemu, doseglo svoj namen, je prepričana sodnica.
Šiško je trdil, da je imel po ustavi pravico do ustanovitve dežele in Štajerske varde, a je sodnica opozorila, da je to po ustavi mogoče le z zakonitimi sredstvi. "Ni dvoma, da je Šiško v kritičnem obdobju pozival tudi k nasilni spremembi," je dejala.
Tožilstvo je za 49-letnega Šiška predlagalo leto in štiri mesece zapora, za 28-letnega nekdanjega člana podmladka SDS Lesjaka pa pogojno kazen osem mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let. Za slednjega, ki je poskrbel le za medijsko pokritost postroja Štajerske varde, se je sodnica strinjala s tožilstvom, da je dovolj kazen opominjevalne narave.
Predsedujoči Zvezi domoljubnih društev Hervardi in nekoč eden vidnejših pripadnikov Viol, navijačev mariborskega nogometnega kluba, Šiško je pred dvema letoma kandidiral za predsednika republike in se že večkrat potegoval za položaj župana Mestne občine Maribor, na lanskih volitvah celo iz pripora.
Leta 2007 je bil pravnomočno obsojen zaradi poskusa umora. Iz zapora, kamor so ga odpeljali s soočenja kandidatov za poslance DZ na lokalni televiziji, je prišel leta 2009. Medtem je bil že izbrisan iz kazenske evidence, zato uradno velja za nekaznovanega. To je bila ena od olajševalnih okoliščin, ki jih je sodnica upoštevala pri današnjem izreku kazni. Obenem je upoštevala, da je oče dveh mladoletnih otrok in da gre za prvi primer tovrstnega kaznivega dejanja v Sloveniji.
"Izrečena kazen je bolj opomin obtožencu in sporočilo vsem, da takšna dejanja niso dopustna, saj ne prispevajo k demokraciji, temveč jo rušijo. Ustavno in zakonsko sprejemljiv način za dosego političnih sprememb, za katere se posameznik zavzema, so v demokratični družbi in parlamentarni demokraciji volitve," je izpostavila sodnica.
Po prihodu iz pripora je Šiška pred sodiščem v Mariboru pričakalo nekaj deset njegovih privržencev, ki so sicer v polni sodni dvorani spremljali tudi izrek sodbe.
Šiško je po sodbi dejal, da ga ta sploh ne zanima, očitno pa je sodišče priznalo ustanovitev dežele Štajerske.
"Pomembno je da sem na svobodi in lahko govorim. Čeprav bom odslej pri vsaki besedi, ki jo bom izrekel, vedno najprej povedal, da nikogar k ničemer ne pozivam in nikogar k ničemur ne ščuvam. Kaj pa kdo razume, pa je druga stvar. Jaz govorim slovensko, očitno pa imata tožilec in sodnica težave z razumevanjem," je povedal takoj po tistem, ko je prišel iz pripora in se pozdravil s svojimi najbližjimi.
Znova je izpostavil, da je tudi nerazumevanje slovenskega jezika znak, da smo Slovenci dejansko ogroženi, kar ves čas opozarja, zato "imamo pravico, da se branimo". Gre namreč za temeljno človekovo pravico, je dejal in dodal, da na tem temelji slovenska ustava, zato sam ni mogel nikakor rušiti ustavnega reda in je obsodilna sodba povsem nesmiselna.
Besede sodnice Vanje Verdel Kokol, da je kazen za oba obsojena bolj opomin, je označil kot tragikomične, a če bo njegovih sedem mesecev v priporu kakorkoli pripomoglo, da bodo v Sloveniji stvari za vse državljane šle na boljše, potem lahko gre tudi nazaj v pripor. "Upam, da bo to imelo kakšen vpliv," je dejal in opomnil, da imajo ustanovitev dežel v programu Gibanja Zedinjena Slovenija, zato so že ustanovili deželo Kranjsko, kmalu naj bi tudi Koroško.
V naslednjih dneh namerava sestaviti pismo, ki ga bo naslovil na premierja Marjana Šarca, nato pa pričakuje, da bi v kratkem organizirali sestanek z njim in obrambnim ter notranjim ministrom, s katerimi bi se dogovorili za sodelovanje s policijo in vojsko. O tem, naj bi tudi sicer govoril ves čas, a so se ga očitno ustrašili.
Tožilstvo zadovoljno z obsodilno sodbo, Šiškova zagovornica napovedala pritožbo
Tožilec Tilen Ivič je bil z obsodilno sodbo zadovoljen, saj je sodišče v ravnanju obeh obtoženih zaznalo vse znake očitanih kaznivih dejanj, kar dokazujejo že od začetka postopka. S tem je bil po njegovem mnenju dan tudi pomemben signal za v prihodnje, da se takšna in podobna kazniva dejanja nikakor ne bodo tolerirala v demokratični družbi.
"Glede morebitne pritožbe se bomo odločili po prejemu pisne sodbe, verjetno pa se bomo zoper višino sankcije pritožili," je napovedal Ivič, ki je sicer predlagal višje kazni. Ob tem je dodal, da je sodbi najpomembnejšo noto dal postroj Štajerske varde septembra lani v Apačah, ki je prikazal pravi namen celotnega ravnanja obtoženega v predhodnem obdobju.
Za Šiškovo zagovornico Lucijo Šikovec Ušaj je obsodilna sodba in višina kazni skoraj povsem pričakovana, saj je skoraj v celoti v roku trajanja pripora, s čimer bi se država izognila plačilu odškodnine. Napovedala je pritožbo, čeprav po njenem mnenju ne gre več za Šiška, ki je svoje odsedel in mu v zapor najverjetneje ne bo več treba, pač pa za pravne standarde.
"Enkrat je res treba povedati, ali lahko v tej državi govoriš in imaš svobodo izražanja ali ne. Če bodo povedali, da je nimamo, se bomo morali tega pač držati. Ampak take diktature ponavadi ne trajajo dolgo. Res pa je, da gre Evropa v tej smeri omejevanja svobode govora in je očitno tudi sodnica zajahala ta val," je dejala Šikovec Ušajeva.
Tudi drugi obsojeni Matej Lesjak je pričakoval obsodilno sodbo, saj so po njegovem mnenju politični procesi ponavadi v poduk ostalim ljudem, kaj smejo in kaj ne.
KOMENTARJI (1014)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.