Letališče Maribor se uradno imenuje Letališče Edvarda Rusjana, potem ko je v sklopu mednarodnega letalskega mitinga danes potekalo tudi slovesno odkritje plošče z novim imenom, s čimer je bil dokončno izpolnjen februarski sklep vlade. Slavnostni govornik je bil po petkovi odpovedi premierja Janeza Janše prometni minister Radovan Žerjav.
Žerjav je v nagovoru omenil pomembno vlogo Slovencev v razvoju letalstva, zlasti Rusjana, ki je s svojim letalom že leta 1909 oziroma le šest let po sploh prvem poletu kot 12. na svetu opravil prvi polet v domači Gorici. Kot je dejal prometni minister, je bila smrt slovenskega Ikarja v nesreči leta 1911 nedvomno tragičen dogodek, vendar ob tolažbi, da je Rusjan živel za letenje in bil zanj pripravljen tudi umreti. Nemogoče pa je po njegovem najti kakršnokoli tolažbo za 180 žrtev letalske nesreče leta 1981 na Korziki, zato je Žerjav izrazil zadovoljstvo nad letos opravljenim delom in dokončnem slovesu od umrlih na gori San Pietro.
Minister se je dotaknil tudi dosežkov slovenskega predsedovanja Evropski uniji na področju letalskega prometa in jih ocenil kot zelo uspešne. Slovenija je namreč po njegovih besedah kot predsedujoča uspela doseči, da je Evropska komisija dobila mandat za začetek pogajanj z Izraelom, Avstralijo in Novo Zelandijo za sklenitev celostnega sporazuma o zračnem prometu. Uspešno je bilo organizirano tudi formalno odprtje druge faze pogajanj za sklenitev sporazuma z ZDA, sprejeta pa bo tudi direktiva o letaliških pristojbinah.
Tradicija letalskih mitingov
Kot je še dodal Žerjav, današnji letalski miting v Mariboru zgolj nadaljuje dolgo tradicijo tovrstnih dogodkov v Sloveniji, ki se je začela že leta 1927, zato smo Slovenci že dolgo priče hrabrih podvigov letalcev in akrobatskih nastopov v zraku. Ob tem je posebej pozdravil tudi pilote Slovenske vojske in izpostavil pomembno vlogo slovenskih letalcev ob osamosvojitvi Slovenije.
Na slovesnosti, ki so se je med drugim udeležili tudi evropski poslanec Alojz Peterle, župani okoliških občin, načelnik generalštaba SV Albin Gutman in Rusjanova nečakinja Gracija Rusjan, je zbrane pozdravil tudi direktor Aerodroma Maribor Matjaž Sonc. Izrazil je ponos, da bo njihovo letališče v prihodnje nosilo ime prvega slovenskega letalca, ob tem pa dodal, da je sam sicer upal, da bo preimenovanje potekalo istočasno z začetkom gradnje novega potniškega terminala, kar pa je onemogočila dolgotrajnost različnih postopkov.
Rusjanovo ime je po njegovem za Aerodrom Maribor velika zaveza, da nadaljujejo z začeto sanacijo poslovanja in tako ustvarijo vse pogoje, ki so potrebni za dolgoročen in stabilen razvoj letališča. Pri tem je opozoril, da je zgolj kakovost opravljenih letaliških storitev veliko premalo za razvoj letališča, saj brez aktivnega in usklajenega delovanja gospodarstva, zlasti v turistični panogi, razvoja letalskega prometa ne more biti.
100-letnica prve makete bratov Rusjan
"Največja grožnja za razvoj prometa, tako v Mariboru kot v Sloveniji, pa so bistveno previsoke cene goriva, ki so celo do polovice višje kot na drugih letališčih, zato se ne smemo čuditi, da se nas letalski prevozniki izogibajo," je povedal Sonc, ki upa, da bomo v Sloveniji odpravili omenjene ovire in zagotovili dolgoročen razvoj letališča, da bo ta tako vreden imena Edvarda Rusjana.
Do poimenovanja letališča po Rusjanu je prišlo na pobudo državljana Silva Škornika in družbe Aerodrom Maribor, ki upravlja s tamkajšnjo infrastrukturo. Pobudnika sta svoj predlog utemeljila z njegovimi pionirskimi dosežki na letalskem področju.
Ob tem letos mineva 100 let, odkar sta brata Rusjan izdelala prvo maketo letala, prihodnje leto pa 100 let od prvega leta z letalom. S tem je Edvard Rusjan Slovence uvrstil med narode, ki so opravili pionirsko delo na področju razvoja letalstva.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.