Zdravniki na oddelku za kardiologijo in angiologijo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor so se danes soglasno odločili, da 21. julija začnejo stavkati. Po besedah predstojnika oddelka Vojka Kaniča bo za urgentne primere poskrbljeno, medtem ko bodo redni programi odpadali. "Ne bomo nikogar vozili po Sloveniji," je poudaril.
Stavko lahko prepreči le še dogovor z vodstvom UKC Maribor, s katerim imajo sestanek napovedan za ponedeljek. "Dogovor iz prejšnjega tedna je, da se v ponedeljek dobimo z vodstvom, kjer bo sodeloval tudi stavkovni odbor. Upam, da bomo našli do 21. julija rešitev za nastalo situacijo," je po današnjem sestanku kardiologov pojasnil vodja zdravniškega sindikata Fides v Mariboru Boris Rižnar. Vodstvo UKC Maribor so z napovedjo stavke že seznanili, vodstvo pa se sporočilo, da bo na to temo sestanek potekal v ponedeljek.
Stavkovnih zahtev je pet. Glavno jedro spora z vodstvom kliničnega centra je plačilo kardiologov za interventne posege. "Zahtevamo plačilo po storitvi in ne po beleženju minut," je pojasnil Rižnar in zahteval 200 evrov plačila bruto ali 100 evrov neto za poseg.
Kardiologi prav tako zahtevajo plačilo parkirnine med vpoklicem v službo, neoviran dostop do laboratorija v stanju, ko je klic na urgenco, ko tudi umik odredbe za neprekinjeno zdravstveno oskrbo bolnikov, ki je bila odrejena trem zdravnikom, ki so umaknili soglasje za delo v pripravljenosti. "V želji po premostitvi nekajletnega zaostajanja v razvoju kardiologije, še posebej interventne, zahtevamo tudi, da se opremi še en prostor za opravljanje tovrstnih posegov," je še dodal Rižnar.
Stavka naj bi potekala po ustavljenem redu. "Poskrbljeno bo za urgentne primere. Kardiološka ambulanta bo sprejemala tudi samo urgentne primere. Pacienti, ki so naročeni, pa bodo obveščeni, da se prenaročijo," je še pojasnil Rižnar.
"Delo bomo organizirali tako, da bo urgenca tekla nemoteno. Vsi redni programi pa bodo odpadali, torej ambulante, obremenitvena testiranja, ultrazvoki in naročeni na invazivno diagnostiko. Vsekakor lahko pomirim javnost, da ne bomo nikogar vozili po Sloveniji," je pojasnil vodja oddelka Kanič.
Upa, da bodo v prihodnjih desetih dneh zbližali stališča z vodstvom UKC Maribor, ki jih v letu in pol niso uspeli, ter da stavka ne bo potrebna.
Zdravniki na oddelku za kardiologijo in angiologijo ne najdejo skupnega jezika z vodstvom UKC Maribor glede plačila za delo zunaj rednega delovnega časa, ki je po uvedbi elektronskega evidentiranja delovnega časa nižje od plačila njihovih kolegov v UKC Ljubljana. Trije starejši zdravniki (Vojko Kanič, Damijan Vokač in Anton Lobnik) so zato preklicali soglasje za delo ponoči, kar stopi v veljavo s 17. julijem.
Razmere so se dodatno zaostrile prejšnji teden, ko je direktor UKC Maribor Gregor Pivec omenjenim trem kardiologom izdal odredbo o 24-urni neprekinjeni zdravstveni oskrbi kardioloških bolnikov, s čimer jih je prisilil, da še naprej delajo. A po prepričanju kardiologov je takšen ukrep protizakonit. Ker ostalih zdravnikov ni dovolj, obstaja možnost, da bo treba bolnike, ki ponoči doživijo srčni napad, iz UKC Maribor v prihodnje pošiljati na posege v druge bolnišnice.
Zdravstveno ministrstvo odredilo izredni upravni nadzor v UKC Maribor
Predsednica vlade v funkciji ministrice za zdravje Alenka Bratušek je glede spora med vodstvom UKC Maribor in kardiologi poudarila, da je v prvi vrsti pomembno zagotoviti varnost bolnikov in njihovo kakovostno zdravstveno oskrbo. Odredila je tudi upravni nadzor, s katerim bodo preverili, ali drži, kar mu očitajo, so sporočili z ministrstva za zdravje.
''Zaradi veljavnega enotnega sistema plač v javnem sektorju je nemogoče enostransko dvigniti urno postavko. Prav tako se v zdravstvu delavcev ne plačuje po storitvah. Je pa to nedvomno področje, ki ga bo potrebno nasloviti v okviru zdravstvene reforme,'' so še sporočili z ministrstva.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.