Kriminalisti PU Maribor so na pristojno Okrožno državno tožilstvo podali kazensko ovadbo zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja šikaniranja na delovnem mestu, ki so ga osumljene tri vodilne osebe izobraževalne ustanove v Mariboru, je sporočila Anita Kovačič Čelofiga iz PU Maribor.
Kazensko ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja šikaniranja na delovnem mestu so mariborski kriminalisti po neuradnih navedbah podali zoper tri nekdaj vodilne na Univerzi v Mariboru. Po neuradnih podatkih časnika Večer naj bi bili ovadeni bivši rektor, nekdanji glavni tajnik in glavna tajnica mariborske univerze.
Po pisanju spletne izdaje Večera naj bi šlo za nekdanje vodstvo Univerze v Mariboru, in sicer bivšega rektorja Igorja Tičarja, nekdanjega glavnega tajnika univerze Teodorja Lorenčiča in glavno tajnico Mirjano Babić.
Neenakopravno so ga obravnavali
Ugotovili so, da so ga omejevali pri opravljanju delovnih nalog, ki so jih sicer od njega zahtevali, prav tako so ga očitno ovirali pri njegovem delu. Poleg tega je bilo ugotovljeno, da so na različne načine omejevali tudi njegovo komunikacijo z drugimi zaposlenimi in ga tudi sicer neenakopravno obravnavali tako v razmerju do sodelavcev kot tudi v razmerju do vodstva institucije. Tako so ga izredno onemogočali pri izvajanju njegovega dela. Svoja ravnanja so odgovorne osebe skupaj ali posamično stopnjevali do te mere, da so oškodovanemu znotraj izobraževalne ustanove tudi ukinili delovno mesto in mu zgolj s ciljem, da prikrijejo svoja ravnanja, ponudili nižje vrednoteno delovno mesto.

Oškodovanec je bil večkrat ponižan in v nenehnem strahu
Ugotovili so, da je bil oškodovanec zaradi njihovih ravnanj v izrazito podrejenem položaju, večkrat je bil tudi ponižan, prav tako se je zaradi ravnanj osumljencev neprestano bal, da bo službo, ki mu predstavlja edini vir prihodkov, izgubil. Izkazano je tudi poslabšanje zdravstvenega stanja in zdravljenje kot posledica ravnanja osumljenih.
Šikiniranje začeli po tem, ko je opozoril na nepravilnosti
V predkazenskem postopku je bilo ugotovljeno, da so se začela nezakonita ravnanja odgovornih oseb zoper oškodovanca kmalu po tem, ko je ta znotraj institucije opozarjal na posamezne nepravilnosti, ki jih je vodstvo organizacije želelo prikriti. Kazen za očitano kaznivo dejanja je do tri leta zaporne kazni.
Glede na opisano se ovadba najverjetneje nanaša na afero, ki je pretresla rektorat mariborske univerze, ko jo je kot rektor še vodil Igor Tičar. Dva zaposlena na rektoratu sta javno spregovorila o neustreznem vedenju takratnega glavnega tajnika univerze Lorenčiča do drugih zaposlenih. Čeprav je posebej za to ustanovljena strokovna komisija ugotovila, da je dejansko šlo za neprimerno vedenje, sta bila oba premeščena na druga delovna mesta, eden od njiju je medtem že zapustil univerzo.
Lorenčič, ki je na univerzi trenutno pomočnik glavnega tajnika univerze, očitke zavrača in trdi, da je sam žrtev mobinga. "Nikogar na Univerzi v Mariboru nisem mobingiral in nikogar nisem spolno nadlegoval in o tem tudi ni nikakršnih dokazov. Celotna afera mi je bila podtaknjena," vztraja.
Tičar je zaradi izpolnitve pogojev za upokojitev konec lanskega leta predčasno končal rektorski mandat, prihodnji teden pa bodo na univerzi volili novega rektorja.
Mariborska univerza ne pozna ovadbe, zato je ne komentira
Mariborska univerza ni seznanjena s kazensko ovadbo, ki naj bi bila vložena zoper bivše vodstvo zaradi domnevnega šikaniranja enega od zaposlenih na delovnem mestu. "Univerza v Mariboru s strani pristojnih organov v zvezi z navedenim primerom ni prejela nobenega obvestila. Zato se do teh navedb ne moremo opredeliti," so povedali.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.