Slovenija

'Maribor razglašam za posest Države Slovencev, Hrvatov in Srbov'

Maribor, 23. 11. 2018 08.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Borec za slovensko severno mejo, general, ljubitelj knjig, pesnik. S temi besedami bi lahko opisali Rudolfa Maistra, ki je pred natanko stotimi leti v Mariboru razorožil nemško varnostno stražo in prevzel nadzor nad mestom. Njemu gredo zasluge, da sta Maribor in njegova širša okolica danes slovenska.

Ko je leta 1918 po Evropi po štirih letih vojne počasi le utihnilo orožje, ko je po Stari celini kosila španska gripa, so začeli padati tudi nekdanji veliki imperiji. Oslabljenost Avstro-Ogrske monarhije so izkoristili tudi Slovenci, Hrvati in Srbi, živeči na ozemlju monarhije, ki so 29. oktobra razglasili ustanovitev Države Slovencev, Hrvatov in Srbov.

'Prepozno je vaše veličanstvo'

Vodilni slovenski politiki so tudi v času vojne verjeli, da je mogoče vedno bolj pereče nacionalno vprašanje rešiti v okviru obstoječe monarhije, Majniška deklaracija je tako predvidevala preoblikovanje države iz dualizma v trializem, na kar pa avstrijski cesar ni želel pristati. Na drugi strani je vodilno vlogo pri nacionalnem vprašanju južnih Slovanov dobivala Srbija, ki je z Niško deklaracijo že leta 1914 razglasila prizadevanja za "združitev vseh naših nesvobodnih bratov Srbov, Hrvatov in Slovencev". Ker cesar ni bil pripravljen dati Slovencev želele avtonomije, so se ti odločili za neavstrijsko možnost. To ponazarjajo besede dr. Antona Korošca, vodilnega slovenskega politika tistega obdobja, ki je cesarju Karlu 11. oktobra dejal: "Prepozno je vaše veličanstvo".

Že avgusta tega leta je bil v Ljubljani ustanovljen Narodni svet, katerega predsednik je postal Korošec, v Zagrebu pa Nacionalno vijeće kot vrhovno politično telo, ki je 29. oktobra pretrgalo vezi z Avstro-Ogrsko. A novonastala Država SHS je bila mednarodno nepriznana in je tako obstajala zgolj mesec dni, preden se je združila s Kraljevino Srbijo v Kraljevino Srbov, Hrvatov in Slovencev pod dinastijo Karađorđevićev.

Spomin na Rudolfa Maistra (1874-1934) se v Sloveniji obeležuje 23. novembra, ki je od leta 2005 državni praznik, a ne dela prost dan. Osrednja slovesnost je letos potekala v četrtek.

Ena izmed glavnih težav novonastale države je bilo vprašanje meja. Pri bojevanju za meje so bili Slovenci bolj kot ne prepuščeni samim sebi, v veliki meri pa tudi odvisni od interesov držav zmagovalk prve svetovne vojne. Pri boju za meje so ključno vlogo odigrali, ne Narodni svet kot prva slovenska nacionalna vlada, temveč posamezniki. Med njimi izstopa general Rudolf Maister, ki se je v slovensko zgodovino zapisal kot borec za severno mejo.

'Maribor razglašam za posest Države Slovencev, Hrvatov in Srbov in prevzemam v imenu svoje vlade vojaško poveljstvo nad mestom in vso Spodnjo Štajersko'

Na Štajerskem in Koroškem po razpadu avstroogrske vojske natančne razmejitvene meje z novonastalo Državo SHS ni bilo. Ob koncu vojne je Koroški deželni svet zahteval priključitev Koroške k avstrijsko-nemški državi, Slovenski narodni svet na Koroškem pa vključitev v Državo SHS. Po slovenskih krajih pa so začele nastajati narodne straže, ustanavljati so začeli narodne svete kot lokalne organe oblasti.

Maistrovi borci na Koroškem leta 1919.
Maistrovi borci na Koroškem leta 1919. FOTO: Digitalna knjižnica Slovenije

V Mariboru je 30. oktobra nemški občinski svet razglasil mesto z okolico za sestavni del nemško-avstrijske države. Narodni svet za Štajersko, ki je bil ustanovljen septembra, je 1. novembra imenoval majorja Rudolfa Maista za generala in ga razglasil za poveljnika mesta in vse slovenske Štajerske.

Istega dne je Maister v vojašnici 26. strelskega polka v Melju pred mestnim poveljnikom podpolkovnikom Antonom Holikom in zbranimi častniki odločno izjavil: "Ne priznavam teh točk. Maribor razglašam za posest Države Slovencev, Hrvatov in Srbov in prevzemam v imenu svoje vlade vojaško poveljstvo nad mestom in vso Spodnjo Štajersko." Še isti dan so bile vse vojašnice in drugi pomembni objekti ter mesto Maribor pod Maistrovo vojaško oblastjo. 

Po ustanovitvi zelene garde 3. novembra, je 9. novembra Maister razglasil mobilizacijo in zbral 3000 mož, čemur pa je nasprotovala tudi narodna vlada v Ljubljani. 

Pesem Rudolfa Maistra, objavljena v Ljubljanskem zvonu.
Pesem Rudolfa Maistra, objavljena v Ljubljanskem zvonu. FOTO: Digitalna knjižnica Slovenije

23. novembra 1918 ob 4. uri zjutraj je Maister razorožil nemško varnostno stražo oziroma Schutzwehr in jo razpustil ter prevzel vojaški nadzor v Mariboru, zasedel del Labotske doline, Špilje, Radgono ter črto Tinje-Srednje Trušnje-Vovbre-Grebinj. Maister je uspel ujeti trenutek, ko se nasprotni strani še ni uspelo vojaško organizirati ter jih presenetil in dosegel odločilne uspehe z izredno majhnimi silami. Uspehe in mejo, ki jo je dosegel, je kasneje potrdila tudi povojna mirovna konferenca. Maister je s svojimi dejanji k Sloveniji priključil večji del slovenskega narodnostnega ozemlja Štajerske in Koroške.

Istočasno je na Koroškem s svojimi prostovoljci iz območja Celja začel prodirati nadporočnik Franjo Malgaj, ki je zasedel Mežiško dolino, Pliberk in Velikovec. Slednjega je uspel konec novembra tudi ubraniti pred napadom Avstrijcev iz Celovca. Zahodno Koroško z Borovljami je zasedel stotnik Alfred Lavrič ter se s poveljnikom dogovoril o demarkacijski črti, ki je potekala po Zilji, po Dravi do Breze pod Velikovcem.

Vojaških uspehov narodna vlada ni znala podpreti. Ključna je bila nato pariška mirovna konferenca, kjer so se določale meje povojne Evrope. Konferenca je upoštevala Maistorovo vojaško akcijo in Maribor ter Dravsko dolino dodelila Kraljevini SHS. S tem je bila na Štajerskem dosežena etnična slovenska meja. Drugače se je odvijalo pri vprašanju Koroške, kjer je bilo sklenjeno, da bo izveden plebiscit, Koroška pa je bila razdeljena v cono A in cono B, kamor je spadal Celovec z okolico. Po ostri propagandi z obeh strani, je bil plebiscit izveden 10. oktobra 1920, a le v coni A. Določeno je bilo namreč, da bo do plebiscita v coni B prišlo le v primeru, da se v coni A odločijo za priključitev h Kraljevini SHS. Na plebiscitu je nato za Avstrijo je glasovalo 59,1 odstotka oziroma 22.055 volivcev, za Kraljevino SHS pa 40,9 odstotkov. 

'So enkrat pesmi, enkrat puške pele'

Čeprav je dandanes znan predvsem kot borec za slovensko severno mejo, je Maistrovo življenje zaznamovala tudi njegova ljubezen do knjig in poezije. Zbiral je stare knjige ter skozi življenje ustvaril bogato knjižnico, ki danes domuje v prostorih v prostorih Univerzitetne knjižnice Maribor. 

Pod psevdonimom Vojanov je Maister objavljal svoje pesmi v številnih časopisih, med drugim tudi v Ljubljanskemu zvonu in Slovenskemu narodu

Če so v začetnih letih pesniškega ustvarjanja v njegovi poeziji prevladovale mladostniške, ljubezenske teme, balade in romance, je njegovo poznejše umetniško ustvarjanje zaznamovala ljubezen do domovine, borba za svobodo in slovenske zemlje. V Gosposvetski straži, objavljeni v Ljubljanskem zvonu leta 1927, tako piše: "Od Labuda do Baškega Jezera je naša straža stala. So enkrat pesmi, enkrat puške pele in tam pri Vovbrah, tam ob krškem bregu so naše rdeče rože zagorele zdaj v klasju, zdaj v božičnem snegu za našo Gospo Sveto. A leta dvajsetega so s prevaro nam vzeli to svetinjo našo staro in je po vseh slovenskih okencih zamajal nageljčke togoten vzdih"

Generala Maistra je na Uncu pri Rakeku zadela kap, 26. julija leta 1934 je za njenimi posledicami umrl. Ob prevozu njegovih posmrtnih ostankov z Unca v Maribor se je v Ljubljani in Celju poklonila velika množica ljudi. V Mariboru se je od njega poslovila množica več tisoč Mariborčanov in okoliških prebivalcev. 28. julija 1934 so generala Maistra z velikimi častmi pokopali na pobreškem pokopališču v Mariboru, kjer še dandanes stoji njegov grob. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (137)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

nikhrast
23. 11. 2018 19.36
-3
Nagnal je Avstrijce, Nemce..., potem pa odprl vrata južnim bratom, pa poglej kam bi kmalu prišli. Če ne bi postali samostojni po letu 1990, bi zdaj že govorili neko srbo-hrvaščino. Pa kaj je bilo v glavi da so mislili da imamo nekaj skupnega s tem južnim bratom.
HorstWiesel
23. 11. 2018 19.46
+3
Veles_zaš?itnik
23. 11. 2018 21.25
+3
Hrast, prosim te da ne komentiraš zgodovine, ker o njej nimaš pojma. Ti si en tipičen primer "kolesarja",... Tlači vse pod sabo in klanjaj se onim zgoraj. Kdo bi govoril Srbohrvaško,..., Slovenski jezik se je ohranil ravno zaradi tega, ker smo izstopili izpod Avstro Ogrske,... Pa ne bluzi o tem, da bi leta 1918 lahko bili samostojni.
janezblagi
23. 11. 2018 21.33
+2
Če nebi bilo Maistra bi bila meja z Avstrijo danes na Dravi, če ne na Pohorju. Če pa nebi posredovali "Krajnci" bi bila meja z Avstrijo na Avstrijski Dravi.
Recenzor
23. 11. 2018 18.34
+2
Če ne bi blo tega Majstra, nam ne blo treba danes gledat tega šumadinca!
HorstWiesel
23. 11. 2018 19.57
+2
janezblagi
23. 11. 2018 17.35
+4
Državni praznik, spomin na R. Maistra je sprejela vlada J.J. (SDS,NSi,SLS in DESUS so bili v vladi). Slava njim bi rekli komunisti?????
Thinc25
23. 11. 2018 17.34
+5
General Rudolf Maister je bil eden glavnih dejavnikov pri oblikovanju današnje Slovenije, današnja oblast jo pa namerava uničiti, z levičarji na čelu.
Castrum
23. 11. 2018 17.31
+4
Kot vidim so na forumu celo modeli, ki ne vedo kaj je bila Dravska banovina.
HorstWiesel
23. 11. 2018 19.48
-1
janezblagi
23. 11. 2018 17.21
+1
Danes je državni praznik. Spomin na R. Maistra in priključitve dela Štajerske Sloveniji. Na 24 ur komaj najdeš ta članek. Ali je zato je 24 ur najbolj brani portal Slovencev se sprašujem?
Simoni?
23. 11. 2018 15.50
+8
"Pred drugo svetovno vojno je vsako leto 23. novembra mariborski 45. pešpolk, ki je bil nastanjen v Kasarni viteškega kralja Aleksandra I. Zedinitelja v Melju, s svečano proslavo obhajal svojo krstno slavo oz. spominski dan." Torej, srećna vam krstna slava, Mariborski srbski orl(ov)i!
slovenskidelavec
23. 11. 2018 15.44
+3
No smešno, samo ljubljančani slavijo generala Maistra, Marborčani pa ga krivijo za svojo bedo, sploh tisti migranti, ki delajo v Avstriji, bi sedaj lahko govorili v materinem jeziku. Lep pozdrav.
slovenskidelavec
23. 11. 2018 15.46
+4
Kakšna je razlika v plači, najmanj 100% in kakšna je urejenost in nadzor nad zakoni.
korintos23
23. 11. 2018 15.47
-6
Kot kaše po Maribori in okolici, gor slabo zaslužijo, in še hlapci ste.
slovenskidelavec
23. 11. 2018 15.52
+5
Nekateri smo se tega rešili večina pa je v bedi. Žal politikom in Ljubljančanom.
korintos23
23. 11. 2018 15.39
-6
Zakaj si svečkarji želijo pod A vstrijo?
HorstWiesel
23. 11. 2018 19.58
korintos23
23. 11. 2018 15.36
-2
Castrum, nekaj pišeš o dravski Banovini, kaj ima to vez s Slovenijo? Kdaj se Slovenija začne omenjati kot republika?
korintos23
23. 11. 2018 15.39
-2
Kaj mene briga stara Juga in razno razni bani, privatniki!
Transformerji
23. 11. 2018 15.21
+6
Po naslovnici sodeč je bil predhodnik Tita in združenih republik Jugoslavije. Čemu torej praznujemo ta praznik? Tudi to je del zgodovine - sedanjost je pa otepanje z vsiljenimi migranti!
Transformerji
23. 11. 2018 15.23
+7
Jugoslavije ni več, je samo trenutno združena Evropa, problemi pa enaki!
korintos23
23. 11. 2018 15.34
-2
Jugoslovanski komunisti pa še obstajajo, celo v SDS jih je dosti.
Simoni?
23. 11. 2018 15.07
+13
Totalno razsulo takrat in zdaj. "Junaški" frajer, ki je kar solidno živel od plače avstrijskega majorja, dokaj varno in "v pozadini" se je 14 dni po padcu monarhije spomnil da bi bil že čas da postane kar srbski đeneral. Zakaj ni šel jurišati na severno slovensko mejo decembra 1916 za kralja in otađbino? To je bilo takrat in kako je zdaj? Magister iz prašičerejskih znanosti, ki se še na skret pelje v spremstvu petih vozil z modrimi in rdečimi lučmi, nam bo veselo razpredal o domoljubju in skrbi za slovenstvo? Človek, ki je bil direktor Panvite - obrata ki je pokončal po 550 prašičev na dan, nam bo najbrž povedal še kakšno o svoji skrbi za domače živali in vegetarijanstvu, ki ga naravnost obožuje. Ko ga človek dobro pogleda, bi stavil da res.
korintos23
23. 11. 2018 15.37
+0
AyrtonS
23. 11. 2018 14.44
-2
potem pa prileti Štajerska Varda z vzklikanjem,...čuj čuj čuj čuj...haha
ivan.z Doba
23. 11. 2018 14.07
-4
"27. januarja 1919 je prišla v Maribor ameriška vojaška delegacija pod vodstvom podpolkovnika Shermana Milesa. Z generalom Maistrom so se pogovarjali o določitvi meja. Po nemških podatkih naj bi bil Maister odgovoren za smrt 13 neoboroženih občanov, ker je istega dne pred prihodom ameriške delegacije ukazal odpreti ogenj na množico 10.000 Mariborčanov oziroma Spodnještajercev, ki so z nemškimi in avstrijskimi zastavami izražali svojo voljo, da bi Maribor ostal nemško mesto pod avstrijsko oblastjo." .....Upravičeno pobijanje civilistov?
HorstWiesel
23. 11. 2018 14.17
+6
"Slovenski vir navaja, da je na Maistrove borce s pištolo streljal nekdo iz nemške množice. Vsekakor so vojaki v domnevni samoobrambi streljali kar v množico, nazadnje pa je bilo 13 Nemcev mrtvih in več deset civilistov ranjenih. "
ivan.z Doba
23. 11. 2018 14.31
-7
Le kaj bi naredil l.1945 z domačimi izdajalci, domosranci?!
sid33
23. 11. 2018 14.33
+5
Castrum
23. 11. 2018 14.38
+7
Ja ivan, vprašanje je kako bi Rudolf gledal na komuniste. Kot na poniglavce kominterni, kot na bodoče unitariste, kot na tiste ki bodo slovensko besedo zamenjali za srbskohrvaško. Ja, vprašanje.
ivan.z Doba
23. 11. 2018 17.11
-1
Ja castrum, iz zgodovine je razvidno, da je bil projugoslovanski. In mu ni bilo težko poveljevati v kraljevi vojski. V katerem jeziku že?! Verjetno bi bil na strani "unitaristov", kot borec PROTI tujcem! Ni vprašanje!
ivan.z Doba
23. 11. 2018 17.24
-2
Castrum
23. 11. 2018 17.30
-1
Seveda Rudolf NI bil projugoslovanski, prvo ta termin takrat sploh ni obstajal (!) in drugič, Rudolf je bil Slovenec, z močnimi težnjami po tem da smo Slovenci priznani kot narod.
HorstWiesel
23. 11. 2018 19.47
-1
Ja, takrat ta termin ni obstajal; očitno še ni bilo sds
korintos23
23. 11. 2018 13.32
-5
Če je Maister to naredil z 3000 vojaki, ni vrag da Mah Niču ne bi uspelo nekaj podobnega s 25.000 gardisti za južno mejo.
korintos23
23. 11. 2018 13.30
-4
Si lahko zamišljate današnjega Johana da to naredi kar je naredil Maister?
Uporabnik113189
23. 11. 2018 13.35
+0
korintos23
23. 11. 2018 14.03
-1
Ko sta ga z Bavčarjem podurhala v klet CD?*
korintos23
23. 11. 2018 13.29
-6
Kaj je pa Maistru ostalo za narediti je potem Tito naredil. Zato pa cvilež Avstrijcev in Italijanov. Naši hlapci pa itak samo tulijo.
Uporabnik113189
23. 11. 2018 13.47
+2
Tito pa je zatajil svojo slovensko mater in krepko podprl hrvate, jim dal velikansko ozemlje ( glede na NDH prej) na račun slovencev. Čeprav ga je prav ona vzgojila in je tako z našo kulturo, znanjem uspel. Vzgoja sinov je pač domena matere. Hkrati pa je bil prepričan da je hrvat, ni govoril slovenščine. Politično se je opredelil za internacionalizem, torej multikulturo, zanikal nacionalnost, torej je bil v sebi razdeljen. Tehtanje, koliko je bil v resnici dober vladar za nas slovence se še ni končalo, zgodovina še vedno ugiba.
korintos23
23. 11. 2018 14.04
-3
Tito je živel v Zagorju, je govoril Hrvaški, Slovenija kot republika, je pa nastala pod njegovo komando.
Castrum
23. 11. 2018 14.34
+0
Ej kori, spet slabo znanje zgodovine. Dokler naš Titek ni diktiral republike Slovenije, je obstajala Dravska Banovina kjer se je tudi Titek rodil in hodil v šolo, Podsreda je ta kraj. In Dravska Banovina je tam, kjer je danes Slovenija!
HorstWiesel
23. 11. 2018 14.49
+0
Castrum, pojma nimaš, Titek se ni rodil v Dravski banovini, ker je takrat še ni bilo. Malce se poduči o zgodovini, da ne boš neumnosti kvasil.
Castrum
23. 11. 2018 14.57
+1
žblj...brezvezen lapsus na katerega se histerično obešaš. Poanta je jasna in logično razumljiva. Bivša Kranjska, katere del je bila tudi Podsreda, se je v Jugoslaviji vključil v Dravsko Banovino. Nepomemben lapsus, ki nima vpliva na temeljno sporočilo komentarja.
Castrum
23. 11. 2018 14.57
+2
Ali na hitro in grobo - nikoli tam ni bila hrvaška!
HorstWiesel
23. 11. 2018 15.01
+1
To je pa res. Slovenija in Hrvaška kot ozemlji sta šele od ww2 naprej. V stari jugi so bile razne banovine, v AO pa razne dežele.
HorstWiesel
23. 11. 2018 15.04
Romantik
23. 11. 2018 13.26
+2
Velikan Slovenstva! Maister in tudi mojster!
korintos23
23. 11. 2018 13.25
-2
Ste čili svečkarji, Slovencev, Hrvatov in Srbov, kaj vam pa sedaj ne štima?
Zmaga Ukrajini.......
23. 11. 2018 13.05
+0
Hm, kako se vse obrne. Če bi bil Rudolf Maister danes živ, mu na kraj pameti ne bi prišlo, da bi se boril za SLO. S pasivnostjo bi namreč za svojo domovino storil največ, saj bi nas pohopsali Švabi in danes bi bili "carji". Mogoče imamo pa še imamo popravca - lahko bi npr. napadli Avstrijo in se nato ob protinapadu ne bi branili, da nas "zasedejo":)
HorstWiesel
23. 11. 2018 13.08
-7
In kakšni carji brez lastne države bi bili, če smem vprašat?
Romantik
23. 11. 2018 13.30
+1
oprosti ampak Maister ni razmišljal tako hlapčevsko kot ti, je imel rad Slovenijo, za razliko teh današnjih izdajalcev tipa Židan Golobič Cerar
korintos23
23. 11. 2018 13.33
+2
Romantik, Maister je rekel Slovencev, Hrvatov in Srbov, si tup?
korintos23
23. 11. 2018 13.33
+0
Zmaga Ukrajini.......
23. 11. 2018 14.19
-1
Korintos, .....res je. Eni bi se šli nacionalizem. +++++++++++++++++++
Zmaga Ukrajini.......
23. 11. 2018 14.19
+4
Morda malce sarkastično:) Vendar, če malce bolje premislite, je v komentarju precej resnice. SLO se je namreč osamosvojila pred 26 leti, naša miselnost pa je ostala nekje na razvojni stopnji med Kraljevino SHS in SFRJ. Nikoli v zgodovini Slovenije se še ni zgodilo, da bi bil narejen res velik korak napredku naproti (obljubljali "smo si" Švico, dejansko pa nas danes prehitevajo celo višegrajci (Češka, nad katero smo tako vihali nosove). V času privatizacije so posamezniki pokradli vse kar se je dalo, in še danes se dogajajo (s kriminalom podprti) prevzemi družb, v največji SLO banki je nastala nekaj milijardna bančna luknja, ki jo bomo zakrpali davkoplačevalci, prav »na suho« so nas »nateg…« s TEŠ6, in še bi lahko naštevali. Kar je pa zdaleč najbolj nevzdržno in boleče pa je nezmožnost pravosodja, da bi učinkovito obravnavalo in sankcioniralo tako eklatantne primere ter tako predstavljalo učinkovit korektiv družbenih anomalij. Da bi se kaj takega zgodilo v Avstriji ali Nemčiji, si ni mogoče predstavljati niti v najbolj norih sanjah. Prav tako nismo nikamor prišli tudi z vidika politike in splošnega napredka v državi. Nekaj posameznikov se je odločilo, da se bodo šli politiko in ves smisel dandanašnje politike je v metanju polen pod noge in oviranju nasprotnega političnega pola. Kot »cegu« za vratom. Zato smo vsa ta leta in ves čas še vedno v leru. Največji krivec za to pa je prav politika in prav nič ne kaže, da bodo s tako otročjim in kontraproduktivnim razmišljanjem kaj kmalu prenehali. Razpis posvetovalnega referenduma, za katerega se je zavzela opozicija, je tipičen primer. Nagajali bodo do konca, pa četudi bo nas bo to stalo milijone. Na drugi strani pa vidimo »bose« vojake, ljudi na minimalcu, revne upokojence, energetska prenova se še vedno ni začela, itd. Pa da ne bo pomote – referendum je vsekakor eden od temeljev neposredne demokracije. Vendar pa je v zadnjih letih (zlasti) v rokah opozicije izgubil ta svoj imperativ in postal zgolj maščevalno orodje in »poleno«, ki ga je potrebno vreči pod noge koaliciji. Zato tiste, ki pravite, da je bil moj komentar hlapčevski, pa da mi ni do SLO, vprašam, ali se vam zdi, da je slovenskim politikom, ki bi prvi morali poskrbeti za to, res kaj do SLO? V vseh 26 letih v politiki še nisem zasledila državnika (morda še najboljši približek je bil Drnovšek), skratka nekoga, ki bi tudi na račun lastnega političnega zatona potegnil poteze, ki bi bile dobre za SLO. Takih ni (za razliko pa je bilo v Nemčiji že kar precej takih primerov). Zato tudi moj sarkazem, da napadimo Avstrijo, saj bi nedvomno bolje (in lepše) živeli pod njihovo oblastjo, ker oni pač znajo. Slovenski jezik, slovensko ozemlje, slovenska država,… to vse je še kako vredno in potrebno obdržat, ampak kaj pomaga, če tega preprosto nismo zmožni zaščititi, upravljati, imeti, nadgrajevati, ….
HorstWiesel
23. 11. 2018 14.27
-3
Tudi mi znamo, samo pri nas so drugi interesi, interesi pomladnikov in ostalih lopovov. In če že naj bi koga napadli je potem bolje, da svoje oblastnike napade,o in jih zamenjamo, kot pa da napademo Avstrice v upanju, da nas zavzamejo.....in kak novodobni mathausen za nas naredijo, kar so v preteklosti že imeli.
Smešno
26. 11. 2018 09.36