Manj denarja športnim klubom in društvom, pa tudi za kulturne dejavnosti in področje sociale. Potem ko se v Mariboru pričeli vrstiti izrazi nezadovoljstva zaradi izpada občinskega financiranja, so imeli mestni svetniki včeraj znova na mizi predloge za podražitve nekaterih storitev, ki jih je pripravila mestna uprava in na katerih je vodstvo občine tudi zasnovalo rekorden proračun.
Župan Mestne občine Maribor (MOM) Saša Arsenovič je na začetku seje podrobno pojasnil finančni položaj občine ter izzive, ki so vodili do težav z zagotavljanjem denarja za programe športa, kulture in sociale. "V mestu je precej nelagodja in negotovosti, ki vodijo v težave z izvajanjem neobveznih stvari, ki pa so zelo pomembne," je dejal uvodoma. Po njegovem je za to krivo dejstvo, da se proračun ne izvršuje v višini, kot je bil sprejet. Kljub temu je zagotovil, da je likvidnostno stanje na občini stabilno.
Odzval se je tudi na očitke nekaterih svetnikov, da se je mestna uprava pri pripravi proračuna prenaglila, predvsem z investicijami. "Po pričetku vojne v Ukrajini, ki ima za posledico podražitev energentov, inflacijo, so se na novo sklenile pogodbe za ureditev nabrežja Drave, pričetek izgradnje Zdravstvenega doma Tezno ..." je naštel ter dodal, da so to bistvene investicije, ki že tečejo in jih občina ne more ustaviti, saj bi v nasprotnem primeru morala vračati že pridobljena državna in evropska sredstva. Prav tako je pojasnil, da je zmotno prepričanje, da prihajajoči Olimpijski festival evropske mladine (OFEM), ki ga bo Maribor gostil julija, 'jemlje' sredstva domačemu športu. "Dobili smo 450.000 evrov od programa Erasmus za prostovoljce, skoraj 3 milijone evrov za Dvorano Tabor ... Skupno je z OFEM-om v Maribor neposredno prišlo 10 milijonov evrov, ki sicer ne bi," je zatrdil.
Je pa v duhu varčevanja MOM že pričela z zmanjševanjem obsega nekaterih investicij (denimo pri obnovi Lenta), prav tako so zaposlenim na občini ukinili izplačevanje dodatka za stalno pripravljenost in povečan obseg dela. "Ukrepe za varčevanje bomo čutili tudi na občini. Ustavili oziroma upočasnili smo vse nenujne investicije, podaljšali plačilne roke, nato bo verjetno sledil rebalans proračuna." Računajo pa tudi na nekatere dodatne prihodke in priliv, ki ga bodo prinesle na mestnem svetu sprejete podražitve. "Občina je doslej na dražbah uspela prodati devet nepremičnin v skupni vrednosti 900.000 evrov, pet (še) neprodanih bo šlo znova na dražbo julija."
Za parkiranje zunaj središča mesta odslej 10 centov več, na Slomškovem trgu po novem 1,7 evra
Mestni svetniki so nato v nadaljevanju – brez razprave – potrdili višje cene parkiranja na občinskih parkiriščih. Za uro parkiranja zunaj središča mesta bo tako po novem treba odšteti 60 centov (doslej 50), na javnih parkiriščih v mestnem jedru (bela cona) se bo cena zvišala z 80 centov na en evro, parkiranje na zaprtih parkiriščih (Sodna in Mlinska ulica ter Rakušev trg) pa se z 1,2 evra draži na 1,5 evra. Najdražje bo po novem parkiranje na Slomškovem trgu – 1,7 evra (doslej je ura parkiranja tam stala 1,5 evra). Cene dovolilnic za stanovalce in abonente ostajajo nespremenjene, parkiranje ob sobotah ostaja brezplačno.
Nekaj več pripomb pa so imeli svetniki pri predlogu spremembe cene pristojbine za čiščenje odpadnih voda na centralni čistilni napravi v Dogošah. Kot je navedel Andraž Mlaker iz občinskega urada za komunalo, promet in prostor, gre v tem primeru za korekcijo cene in uskladitev z inflacijo. Nova cena je sicer le začasna – do junija 2024 – takrat namreč poteče koncesijska pogodba z upravljavcem, družbo Aquasystems. "Po tem bomo pripravili novo pogodbo po sistemu oziroma metodologiji MEDO, kar zdaj ni," je dejal. Povprečno mariborsko gospodinjstvo bo odslej tako mesečno za odvajanje odpadnih voda plačevalo 3,8 evra (neto) več. "Zadnji uskladitvi cen sta bili v letih 2009 in 2010. Vmes niso bile potrebne, ker so se stroški pokrivali," je razložil, ter dodal, da dobička iz tega naslova ni moč ustvarjati, ker gre za gospodarsko javno službo.
Stojan Auer (Lista za pravičen razvoj mestnih četrti in krajevnih skupnosti – LPR) je bil do predloga kritičen. "Aquasystems je imel leta 2021 za 7,9 milijona evrov prometa, od tega je 48 odstotkov dobička. Po odvedenem davku ta znaša tri milijone evrov, izplačalo se je tudi dividende delničarjem. Zakaj torej povišanje za 30 odstotkov, če vemo, da je podjetje tako dobičkonosno? In odpelje štiri milijone letno iz Maribora?"
Svetnike je tudi zanimalo, ali se lahko koncesijska pogodba prekine že predčasno. Podžupan Samo Peter Medved je pojasnil, da z družbo Aquasystems že potekajo aktivni razgovori v smeri ukinitve koncesije in prenosom čistilne naprave na MOM.
Od 30 prisotnih svetnikov jih je 19 novo ceno podprlo, 11 zavrnilo. Višji znesek na položnicah bo Mariborčane pričakal julija.
'Javni holding – to sem jaz'
Svetniki so nato obravnavali spremembo odloka o ustanovitvi Javnega holdinga Maribor, s katero bi namesto županu več besede pri odločanju v holdingu dobil mestni svet.
"Želimo sistemski vpogled v obravnavane vsebine, zanimajo nas strateški cilji, poslovni načrt, planirane dobrobiti za občane – predvsem obljubljene nižje cene," je naštela Davorka Pregl (GS). "Kdo vpisuje sklepe? Ne mestni svet, ampak župan, ki si je prisvojil oziroma prevzel vlogo edinega družbenika. Izločil je mestni svet in odloča o vsem sam, sklepi, ki jih tukaj sprejmemo, pa so torej nerelevantni," pa je bila kritična Lidija Divjak Mirnik (LPR). "Župan se je odločil: Javni holding – to sem jaz. Sem za to, da holding in družbe pod njegovim okriljem vrnemo javnosti. Mestni svet mora postati glavni organ holdinga, predvsem pa bi morali vedeti, kaj holding sploh počne."
Da so bili z obljubami, da bo ustanovitev holdinga pomenila boljši javni servis za občane, zavedeni, pa meni Josip Rotar (Lista kolesarjev in pešcev). "Mi smo temu verjeli, zdaj pa vse poteka iz ene pisarne. Imamo župana, ki si je holding podredil preko svojih sklepov. Sam, ki sem prej podpiral njegovo ustanovitev, zdaj verjamem, da je bilo prejšnje stanje boljše. Vsaj delovanje je bilo bolj transparentno."
Da so v SDS, kjer ustanovitve holdinga že v prvi vrsti niso podpirali, vedeli, kaj se bo zgodilo, pa je dejal Milan Mikl. "Skrajno nenavadno je, da mestni svet nima informacij in možnosti soodločanja," meni tudi Alenka Iskra (SD).
Celovito razpravo s strokovno presojo holdinga kot takega je predlagal Milan Lukić (GS). "Preverimo, ali obstoječa kadrovska struktura tam dopušča ustvarjanje presežkov. Predlagamo, da se v treh mesecih imenuje oziroma oblikuje strokovna in kompetentna ekipa z izkušnjami, ki bo mestnemu svetu nato postregla s podatki," je pozval.
Da holding dobro opravlja svojo funkcijo, pa po drugi strani meni Jelka Kolmanič (Lista Arsenovič za Maribor). "Že ob ustanovitvi smo bili izjemno zahtevni in kritični, da smo dobili vse podatke in da bo ustanovitev prinesla bolj pregledno situacijo. Tudi nadzorni sveti imajo svojo funkcijo, in če smatramo, da kaj ni v redu, jih pokličimo na odgovornost. Kaj vse bi še radi obesili mestnemu svetu ..."
Po daljši razpravi je bila točka nato prekinjena, odločitev o tem, ali naj ustanoviteljske pravice izvršuje mestni svet ali župan, bodo sprejeli po pridobitvi vseh podatkov.
Arsenovič Rotarju: 'Prosim, da nehate govoriti'
V nadaljevanju so svetniki obravnavali še predlog Liste kolesarjev in pešcev za prodajo Gostilne Pri treh ribnikih. "Verjeli smo, da imajo Mestne nepremičnine s tem objektom dolgoročno vizijo. Zdaj smo pa še vedno brez najemnika, na drugi strani pa se reže sredstva za družbene dejavnosti. Mestna uprava viša najemnine, dogodki se odpovedujejo. Krčijo se sredstva za tiste, ki že imajo podpisane pogodbe. S prodajo ponujamo rešitev; po treh letih se je namreč izkazalo, da je bil nakup spodletela investicija župana," je predlog za prodajo pojasnjeval Josip Rotar.
A ga je Arsenovič vmes večkrat prekinil z navedbami, da ta nepremičnina nima nobenega vpliva na proračun. "Prosim, da nehate govoriti," ga je pozval župan.
Večina svetnikov je bila sicer proti prodaji, se je pa na koncu vendarle pokazala morebitna rešitev za nepremičnino. Gibanje Svoboda je namesto prodaje predlagalo, da se objekt pretvori v učni center za dijake in študente gostinstva in turizma.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.