Psihiatrično zdravljenje obsojencev in pripornikov bodo od oktobra naprej opravljali v UKC Maribor, kjer so danes odprli enoto za forenzično psihiatrijo. Prve bolnike naj bi sprejeli 1. oktobra, letos pa naj bi napolnili eno etažo s 30 posteljami. Na otvoritvi sta bila prisotna ministra za zdravstvo in pravosodje, Dorjan Marušič in Aleš Zalar, ki sta poudarila, da je umestitev enote v krog psihiatrične bolnišnice izjemen korak k destigmatizaciji forenzično-psihiatričnih bolnikov.
Marušič meni, da bo mariborska enota skrbela za sicer majhno, a zelo občutljivo populacijo. Direktor kliničnega centra Gregor Pivec pa je pojasnil, da bo v končni fazi tam lahko nastanjenih do 66 pacientov. Za zdaj bo zanje skrbel obstoječi strokovni kader, ki pa ga bodo sproti izobraževali, bodo pa tudi na novo zaposlovali. V tej luči je predvidenih pet specializacij iz psihiatrije.
Generalni direktor uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Dušan Valentinčič pa je povedal, da bo v začetni fazi bolnike varovalo pet pravosodnih policistov, ko pa bo enota delovala s polno zmogljivostjo, se bo njihovo število povečalo na 13. Policisti ne bodo oboroženi.
Celotna vrednost projekta enote za forenzično psihiatrijo znaša 100.000 evrov. Kot je dejal Marušič, je UKC Maribor prispeval 40.000 evrov, preostalih 60.000 evrov pa je prišlo iz naslova razporeditve tekoče proračunske rezerve. Po Pivčevih besedah bo treba s strani zavoda za zdravstveno zavarovanje zagotoviti tri milijone evrov.
Tako je do konca letošnjega leta predvideno za delovanje enote za forenzično psihiatrijo 300.000 evrov. "V letu 2012 predvidevamo, da bo zagotovljenih približno 1,4 milijona evrov, pri čemer ima Univerzitetni klinični center Maribor vso podporo ministrstva za zdravje in ministrstva za pravosodje," je dodal Pivec.
Varuhinja že dalj časa opozarjala na nujnost enote
Zalar je odprtje enote za forenzično psihiatrijo utemeljil tudi z dejstvom, da so psihiatrične bolnišnice začele odklanjati bolnike, pri katerih bi morale poleg zdravljenja opravljati tudi varovanje: "Odklanjanje je razumljivo, saj bolnišnice nimajo ustreznih prostorskih in kadrovskih pogojev."
"Vprašljivo je bilo tudi varovanje človekovih pravic drugih oseb, ki so na zdravljenju. Najbolj prizadeti pa so ostajali obsojenci in priporniki, ki so imeli zaradi tega močno omejen dostop do psihiatričnega zdravljenja," je dejal Zalar. Po njegovih besedah Slovenija z odprtjem enote za forenzično psihiatrijo predstavlja zgled ostalim evropskim državam.
Na otvoritvi oddelka je bila prisotna tudi varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik, ki pozdravlja uresničitev priporočil njenega urada. Ta je namreč že več let opozarjal, da je potrebna ustreznejša obravnava in namestitev priprtih oseb in zapornikov, ki potrebujejo psihiatrično pomoč. Zaradi počasnega uresničevanja priporočil varuhovega urada se je v začetku lanskega leta varuhinja srečala z obema danes prisotnima ministroma ter odgovornimi osebami iz psihiatrične stroke. Dogovorili so se, da bodo pripravo take enote, ki so jo danes odprli, pospešili. Varuhinja dodaja, da se bodo z odprtjem te enote izboljšali tudi pogoji za paciente, ki se zdravijo v psihiatričnih bolnišnicah.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.