
Spominske slovesnosti se je udeležil predsednik Borut Pahor, ki je ob tem poudaril, da "Slovenci zmagujemo, če sodelujemo, to zmagovalno miselnost pa bomo letos, ob obletnici, pogrešali". Ob ustanavljanju samostojne države pred 30 leti je bila po njegovem odločilnega pomena politična in ljudska enotnost. Predsednik republike je še izrazil zaskrbljenost, da se v Sloveniji preveč navajamo na nasprotovanje in celo na izključevanje.
Zvečer je potekal tudi koncert Big band Orkestra Slovenske vojske, pred katerim je zbrane nagovoril predsednik vlade Janez Janša.
Mariborska občina vsako leto pripravi slovesnost pri sedanjem izobraževalnemu centru v Pekrah, del prireditve pa je tudi tradicionalni pohod med izobraževalnim centrom in vojašnico na Taboru. Letos so temu dodali še ogled prenovljene spominske sobe v Izobraževalnem centru Pekre, ki jo je v sklopu 30-letnice prenovil Muzej narodne osvoboditve Maribor.
Jugoslovanska armada je 23. maja 1991 obkolila učni center teritorialne obrambe v Pekrah, kjer so se usposabljali slovenski vojaški naborniki. Pripadniki teritorialne obrambe so se uprli, v bran samostojnosti nove države pa so se z mirnimi protesti postavili tudi številni civilisti. Dan pozneje je pod oklepnikom JLA umrla prva žrtev slovenske samostojnosti, Josef Simčik iz Miklavža pri Mariboru.
Ob 23. maju so spominski dnevi Mestne občine Maribor še 29. april, ko je bila leta 1941 izvedena prva oborožena akcija mariborskih domoljubov v Volkmerjevem prehodu, 4. september, ko je leta 1859 škof Anton Martin Slomšek prenesel v Maribor sedež škofije, in 23. november, ko je leta 1918 general Rudolf Maister osvobodil Maribor.

KOMENTARJI (215)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.