"Noč je za nami, ni bila lahka," je mariborski župan Franc Kangler dejal po tem, ko je včeraj postalo bolj ali manj jasno, da Maribor leta 2013 ne bo gostil zimske univerzijade. Akterji v tej zgodbi so odgovornost za zaplet prelagali drug na drugega, Slovenija pa je ob tem najverjetneje izgubila tri milijone evrov. Država je bila namreč tista, ki je plačala kotizacijo.
Kot pravi Kangler, bo kotizacija ostala pri Mednarodni študentski športni zvezi (FISU). "Tega denarja ne bomo dobili nazaj," je jasno povedal Kangler. Dodal je, da ne verjame, da bi bila lahko Slovenska univerzitetna športna zveza (SUSA) tista, ki bi vrnila denar. "Od kod bo pa vzela, če jih nima. Ta denar je na FISU," je povedal.
Je pa Kangler napovedal, da se bo Maribor zdaj z odvetniki dobro pripravil, sam pa bo v teh dneh s trenutnim pristojnim ministrom, torej Žigom Turkom, navezal stik. "Mislim, da je prav, da se usedeva, in mislim, da tak projekt ni enostaven projekt. Ta odločitev bo imela posledice. Sedaj bo potrebno nekaj urediti in narediti, da bo čim manj posledic za državo, ne za Maribor. Mi bomo preživeli. Mi bomo šli s projekti in koncepti naprej," je dejal Kangler.
Sicer se je še enkrat obregnil ob prejšnjo vlado in dejal, da je zanj nerazumljivo, da se v zadnjih treh letih niso znašli v proračunski postavki. "Je to normalno, da se z enim županom drugega največjega mesta tako dela?" je vprašal Kangler in dodal, da je tri leta čakal na sprejem pri ministrici za obrambo in prosil poslance. "In sedaj nekdo reče in kaže s prstom na Maribor, na moje mesto, na moje sodelavce. To je za mene nedopustno in tega ne dovolim," je dejal Kangler. Dodal je, da se bo boril do zadnjega trenutka in zaščitil vse zaposlene in vpletene, ki so delali in v projekt vlagali tudi svoj prosti čas.
Kangler napoveduje tožbe, ker meni, da je to edina možnost, da brani svoje mesto in projekte, so poročali v oddaji 24UR. Proti komu bo vložil tožbe, za zdaj ni jasno, to bo javnost izvedela, ko bo čas za to, so sporočili z mariborske občine.
Lukšič: Vlado zavezuje sklep DZ iz leta 2008
Nekdanji minister za šolstvo in šport Igor Lukšič je o odločitvi vlade, da ne bo več financirala univerzijade v Mariboru, izpostavil, da vlado zavezuje sklep državnega zbora iz leta 2008. ''Vlada ne more sprejeti sklepa o tem, da ne bo financirala univerzijade, ker je sklep državnega zbora močnejši. Vlada lahko samo predlaga državnemu zboru, da odstopi od sklepa, ki ga je sprejel leta 2008," je med drugim dejal Lukšič.
Opozoril je še, da je nekorektno od vlade, da od slovenske študentske športne organizacije Susa zahteva vrnitev treh milijonov evrov, ki jih je slednja plačala mednarodni študentski športni organizaciji Fisu za izvedbo univerzijade, saj je vlada prekinila pogoje za izvedbo univerzijade. "Zadeva je bila v teku, nihče drug kot vlada, se pravi eden od pogodbenikov, je ocenil, da zadeva ni v redu, sam odstopil od pogodbe in zdaj od Suse zahteva ta denar. Mislim, da to ne more zdržati na nobenem sodišču, kar pomeni, da je vlada oškodovala državni proračun za omenjene tri milijone," še pravi Lukšič.
FISU ve, kaj se dogaja, a pristojni o posledicah še niso razpravljali
Medtem FISU še vedno čaka na uradno informacijo glede zapleta z zimsko univerzijado. Kot je za 24ur.com povedal predstavnik FISU Dejan Susović, situacijo sicer spremljajo in vedo, kaj je minister Žiga Turk rekel. Na sestanku pristojnega odbora FISU, ki bo v soboto, bo tako glavna tema pogovorov vodilnih Maribor. Po tem sestanku bo tudi jasno, kakšen bo uradni odziv FISU.
Že zdaj pa je jasno, da bodo v primeru, da Maribor tudi uradno odstopi od kandidature, sledile posledice. "Mi bomo preučili naše pravne možnosti," je dejal Susović in verjetno bo stvar končala na Mednarodnem športnem razsodišču (CAS) v Lozani. "Načrtovati igre ni le stvar organizatorja," je dejal Susović in dodal, da odpoved iger pomeni velike stroške za obe strani.
Trikrat spremenili organizatorja poletne univerzijade, nihče pa še ni odstopil od organizacije zimske
Sicer ni prvič, da je neko mesto od organizacije univerzijade odstopilo. Prvič so gostitelja morali spremeniti leta 1969, ko je od organizacije zaradi takratnih političnih sprememb v državi odstopila Lizbona. Organizacijo je prevzel Torino in igre organiziral v letu 1970. Leta 1975 je od organizacije odstopil Beograd in univerzijada je potekala v Rimu. Nazadnje pa je od organizacije iz gospodarskih razlogov odstopil brazilski Sao Paolo, in sicer leta 1989. Takrat je vskočilo nemško mesto Duisburg. V vseh treh primerih je šlo za odstop od organizacije poletne univerzijade. Maribor bi bilo tako prvo mesto, ki bi odstopilo od organizacije zimske univerzijade.
Susović je bil štiri mesece izvršni direktor poletne univerzijade, ki je leta 2009 potekala v Beogradu. Pravi, da so se tudi sami soočali s številnimi težavami, tudi finančnimi. Univerzijado v Beogradu so rešili tako, da so zmanjšali število športov. Tako so imeli 15 športov namesto prvotno načrtovanih 21, na koncu pa tudi uspešne igre. Susović je dejal, da sam v Sloveniji ni videl velikih problemov pri organizaciji in tako je zanj trenutni zaplet veliko presenečenje. "Maribor ima znanje, Slovenija ima znanje, da organizira igre," je dejal. Dodal je, da se v notranje težave naše države ne želi vpletati, da pa ni mislil, da so problemi s samo organizacijo nepremostljivi.
KOMENTARJI (455)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.