Protestniki so Janši očitali izbor kraja za strankarsko srečanje, saj so prepričani, da to ni bilo naključje. Zato je bil njihov cilj v Marezigah, ki jih vidijo kot svetovno zibelko antifašizma, "odločno povedati, da v Sloveniji ni prostora za fašizem ter politike sovraštva in razdora".
Zbrali so se pod spomenikom žrtvam fašističnega terorja, ki stoji sredi te istrske vasi, Policija pa je ves čas opozarjala, da gre za neprijavljen shod. Z napisi na transparentih so izražali predvsem zahtevo po predčasnih volitvah in poudarjali pomen antifašizma, iz zvočnika so se razlegale partizanske pesmi in pesmi upora. Glasen aplavz je požel tudi prihod petkovih protestnikov, ki že 77 petkov zapored kolesarijo po Ljubljani in zahtevajo odstop vlade. Še glasneje pa so zaploskali majhnemu letalu, ki je nekajkrat zakrožilo nad prizoriščem, za seboj pa je vleklo napis "Primorska za vedno".
Ko se je ura bližala trinajsti, so v gostišče, ki stoji nasproti spomenika, oziroma v tam postavljeni šotor prihajali tudi udeleženci strankarskega zbora. Med ljudmi z obeh strani ceste je bilo slišati tudi izmenjavo nekaj ostrih besed, vendar večjih trenj ni bilo.
Organizator regijskega srečanja stranke SDS Radin Silvano pa je bil prepričan, da protestniki zlorabljajo zgodovino. Dodal je, da zanj rdeča zvezda v sosednjem parku ni nobena težava in da so lokacijo srečanja izbrali že pred časom, je poročal naš novinar s terena Anže Božič. Na sestanek je prišel tudi odvetnik Franci Matoz. "Protestniki ga niso bili veseli," dodaja Božič. Vzdušje je bilo tudi sicer naelektreno, srečanje največje vladne stranke je stražila tudi posebna enota Policije. Proti avtomobilu predsednika vlade je ob prihodu kljub temu poletelo nekaj jajc, trenutek je v objektiv ujela novinarka Radia Koper.
Na kosilo tako Pahor kot tudi Janša in Šarec
Nekaj negodovanja je bilo usmerjenega tudi v lokalno gostišče. Odpovedanih je bilo nekaj rezervacij, dobili so tudi neprijeten telefonski klic, ki se je zaključil z očitkom, da so "sramota za vso Primorsko".
"Mi smo odvisni od gostinske dejavnosti in to opravljamo z veseljem, ne glede na to, kdo prihaja v Marezige in kakšna je njegova strankarska pripadnost. Lahko povem, da smo pred dvema tedna gostili Boruta Pahorja, danes gostimo Janeza Janšo, prihodnji teden pa Marjana Šarca," pa je za naš spletni portal pojasnil gostinec Alen Babič. Sam je pričakoval, da bodo protesti mirni, in prepričan je, da lahko vsak človek izraža svoje mnenje.
Čeprav Marezige zaradi marežganskega upora leta 1921 veljajo za zibelko antifašističnega upora, pa vsi domačini nad dogajanjem pod spomenikom niso bili navdušeni, kot so nam pripovedovali za mizo s pogledom na drugo stran ceste.
So pa z glasnim hupanjem in pestmi, dvignjenimi skozi okno avtomobila, nezadovoljstvo izražali številni mimo vozeči vozniki, saj je obe prizorišči delila prav glava cesta skozi vasico s 600 prebivalci. Pred udeleženci protestnega shoda so kordon strnili člani posebne policijske enote, razen opozoril pa niso posredovali. Večina udeležencev protivladnega shoda v Marezigah se je po približno dveh urah razšla, nekaj najglasnejših pa je še naprej vztrajalo nasproti vhoda v šotor.
KOMENTARJI (3481)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.