Zamisel za projekt se je rodila že pred leti, a je okleval, ker je zelo težko načrtovati poti, še posebej na način, da jih ne pretečeš večkrat. "Ah, saj sem jih," v smehu pove Boris Ivanović in doda, "pomagal sem si s programom, namenjenim mestnim tekačem, imenovanim ' Citystrides', kjer sem odkril, da sem v preteklosti pretekel že 30 odstotkov ulic, potem sem si pa rekel, ah, saj mi ne manjka več veliko, in sem začel," začetke načrtnega osvajanja ljubljanskih ulic opiše 49-letnik.
'Ee, za to se je pa splačalo "laufat"'
Med mestnimi četrtmi v Ljubljani mu je najlepša četrtna skupnost Sostro. "Ima tako lepe hribčke in doline, in ko jih odtečeš, si rečeš, za to se je pa splačalo 'laufat', in mislim, da če bi jih pretekli drugi, bi se gotovo tudi oni navdušili nad tekom," je prepričan. Sicer pa je ugotovil, da mnogo ulic nima imen, saj gre za ulične sisteme.
Dobil je tudi zahvalo z ljubljanske občine: "Ja, kar Janković mi je poslal dopis s čestitkami za uspešno opravljen projekt in moram reči, da se mi kar dobro zdi."(smeh)
Ni pa vse bilo tako lepo in tekoče. Med tekom po ulicah, predvsem slepih, so ga domačini ustavljali in ga celo preganjali: "Ljudje so zelo navezani na svojo lastnino, pri tem se pokaže tudi 'zaplankanost' nekaterih. Pa tudi spuščen pes me je ugriznil, k sreči ne do krvi. Ljudje imajo na vrtu pse, ki so višji od ograje, in v teh primerih sem zelo previden," opisuje tista manj prijetna doživetja.
Prav z navdušenjem pa opisuje trenutke, ko je v sicer poznanem okolju odkrival nove ulice in prehode. "Na meji z grosupeljsko občino sem bil, ko se mi je že zelo mudilo domov, pa na desni odkrijem neko naselje in potem še to odtečeš."
Zadnji dan je bila na vrsti cesta Tuji Grm v istoimenski občini, ki jo je odtekel s prijateljem. "Kamen se mi je odvalil od srca, ko sem odtekel zadnje metre, ker sem hotel čim prej končati, nazdravil sem. Čeprav sem vmes razmišljal, da bi lahko vse pretekel v dveh mesecih. Ampak se je vmes izkazalo, da sem ubral ekstremno varianto, saj sem poleg vseh ulic pretekel tudi vse poljske in traktorske poti, pa majhne potke, pa tudi vsa dvorišča in povezave med bloki, denimo. V razmeroma majhnih Murglah sem potreboval 50 kilometrov, da sem vse pretekel, pa še v megli, kjer se ni videlo nič, ob tem pa med hišami ni bilo nobenega reda."
Avgusta tekaški števec pokazal 100.000 kilometrov
Na Twitterju ga najdete pod vzdevkom 'Tek vsak dan', ker tudi resnično teče vsak dan skoraj neprekinjeno že 12 let. Vmes ga je za mesec dni ustavila poškodba, a se je hitro vrnil na stara pota. V tem času je pretekel že prek 100.000 kilometrov. Tek sicer izkoristi za razmislek, "razmišljam o problemih in kako bi jih rešil in jih največkrat tudi rešim med tekom. Recimo, včasih 1 teden tuhtam, potem grem pa dvakrat teč in dobim odgovor. Tek bi se mi moral šteti v delovni čas." (smeh)
Vstaja med tretjo in peto uro zjutraj, teče vsaj dve uri in se največkrat vrne domov, še preden se domači zbudijo. Spanec pa je pri tem zelo pomemben: "Vsaj 6 ur spanja potrebuje telo, ker se v tem času veliko hitreje regenerira, kot če bi ležal na kavču in gledal televizijo." Posebni športni prehrani ne posveča posebne pozornosti, poje, kar je na krožniku, pravi.
Nov cilj: 1000-krat PST
Tekmovanj se morda več ne bo udeleževal, ker so zanj preveč naporna, kot pravi, zahtevajo 'celega človeka', zato pa si raje postavlja lastne izzive. Po končanem podvigu ljubljanskih ulic je na vrsti 1000 krogov po 32-kilometrski Poti spominov in tovarištva (PST) okoli Ljubljane, "potem pa še dodatnih 1000 krogov," prekine pogovor. Torej 2000 krogov, ki jih je doslej pretekel že okoli 800-krat. Kaj bo, ko ne bo mogel več teči? "Bom pa kolesaril, ko ne bom mogel več kolesariti, bom pa hodil," ustreli kot iz topa.
Tekaški copati: 'Bolj ko so obrabljeni, boljši so'
Večina resnih tekačev svoje copate menja po okoli 1000 pretečenih kilometrih, Ivanovič zase pravi, da je stara šola in ima raje trše. "Sem kupil copate, ki so zadnje čase zelo priljubljeni in dobro blažijo udarce, pa mi sploh niso bili všeč do tisočega kilometra, zdaj pa v njih uživam," o izbiri tekaških copat pravi rojeni Jeseničan, ki živi in dela v Ljubljani v podjetju Pro plus.
Popravljal je zemljevide
Med tekom je odkril, da je na zemljevidih 'Openstreetmaps', iz katerih svoje podatke črpajo aplikacije za navigacijo, več napak. Denimo ceste, ki niso bile vrisane pravilno ali pa so manjkale na zemljevidu. "In tako sem se naučil popravljati zemljevide in naredil veliko popravkov. Risal sem nove ceste, popravljal ulice v Ljubljani, pa tipkarske napake."
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.