Slovenija

Manj varnosti za otroke v cestnem prometu?

Ljubljana , 22. 06. 2020 18.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Državni svet ni podprl veta na novelo zakona o pravilih cestnega prometa. Zakon, ki ga je DZ sprejel v četrtek, je omilil nekatere zahteve pri prevozih določenih skupin otrok. Državni svetniki so z 12 glasovi za in 19 glasovi proti zavrnili pobudo interesne skupine delojemalcev, so sporočili iz DS.

Državni svetnik Branimir Štrukelj je v imenu predlagateljev veta opozoril, da zakonsko besedilo nedopustno znižuje standarde glede varnosti na naših cestah.

Poslanka SMC Mojca Žnidarič pa je kot prvopodpisana pod predlog novele odgovorila, da raziskovalna naloga EU in uredbe EU ne zahtevajo tako zelo strogih in tudi neživljenjskih standardov, kot jih izpostavljajo predlagatelji veta.

Prevoz otrok
Prevoz otrok FOTO: Shutterstock

S spremembami zakona so poslanci želeli olajšati prevoze otrok gasilskim, športnim in kulturnim društvom ter drugim neprofitnim organizacijam. Tako med izjeme, ki ne predstavljajo skupine otrok, za katere veljajo strožje omejitve pri prevozu, uvrščajo pet in več otrok razširjene družine do vštetega tretjega kolena. Posameznik bo od zdaj lahko na tekmo peljal svoje otroke, pa tudi otroke svojega brata ali sestre, ne da bi potreboval tahograf ali posebne oznake.

Novela pa določa tudi, da uporaba tahografov ni obvezna za prevoze skupin otrok, ki se izvajajo z vozili, zasnovanimi in izdelanimi za prevoze največ osmih potnikov poleg voznika. Sprva je bil sicer predlog, da bi slednje veljalo samo za društva, zveze društev in nevladne organizacije, a so zaradi načela enakosti poslanci določbo z dopolnilom v drugi obravnavi razširili na vse.

Številni deležniki so izrazili pomisleke glede predlaganih sprememb. Nekdanja evropska komisarka za promet Violeta Bulc je poudarila predvsem pomen tahografov. Ti so po njenem mnenju edini način, da se preveri število opravljenih delovnih ur, obvezne počitke in nujne prekinitve dela profesionalnih voznikov, z njihovo ukinitvijo pa se zmanjšuje varnost otrok in vseh ostalih udeleženih v prometu.

Odprto pismo so poslancem DZ poslali tudi iz Zavoda Varna pot, v katerem so jih pozvali, naj ne znižujejo standardov varnosti v cestnem prometu. Ob tem so tudi poudarili pomen trdega in dolgoročnega dela vladnih in nevladnih organizacij, s pomočjo katerih so uspeli Slovenijo popeljati na čelo držav EU po varnosti na cestah.

Zakon je v DZ podprlo 48 poslancev, proti jih je glasovalo 13.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

VAREN
22. 06. 2020 19.59
-2
Zdaj bodo otroke vozili vsi pijančki v različnih društvih, vsi prekrškariji, z neizpravnimi in zastarelimi vozili. V šolo pa samo vozniki, ki izpolnjujejo stroge predpise glede vozil in voznikov. Ti poslanci so res teleta na kvadrat.
RamzesII
22. 06. 2020 19.32
-2
Jasno da je treba ločiti družino od skupine otrok, ki niso družina, sorodniki, sicer pride konflikta pravic, načina obravnave ipd. Kri ni voda.
RamzesII
22. 06. 2020 19.30
+2
"Posameznik bo od zdaj lahko na tekmo peljal svoje otroke, pa tudi otroke svojega brata ali sestre, ne da bi potreboval tahograf ali posebne oznake." Zakaj le, tahograf in oznake, če gre za družino in sorodnike. Čudno, potem bi voznika, če do česa pride, obravnavali kot voznika, šoferja, ne starša in sorodnika, potem imamo že nek konflikt pravic, katera vloga prevlada, podobno kot voznika šolskega avtobusa.