Mandatno-volilna komisija državnega zbora je na današnji seji z osmimi glasovi za in devetimi proti zavrnila imenovanje Marka Šorlija za predsednika Vrhovnega sodišča RS. Podporo so Šorliju napovedali v SDS, LDS, SLS in poslanca narodnih skupnosti, njegovemu imenovanju pa nasprotujejo v SD, Zaresu in SNS. Poslanci bodo o predlogu za imenovanje odločal prihodnji teden. Za njegovo imenovanje zadostuje večina opredeljenih glasov navzočih poslancev.
Minister za pravosodje Aleš Zalar je na današnji seji ponovil, da je imel pri odločitvi o kandidatu pomisleke zaradi negativnega mnenja občne seje vrhovnega sodišča, ki pa ni bilo utemeljeno. S tem je šel poslovnik občne seje po ministrovih besedah preko zakona, ki predvideva, da se v kandidacijskem postopku minister odloča na podlagi mnenj občne seje in Sodnega sveta.
Minister se je zato odločil na podlagi dostopnih informacij; mnenja Sodnega sveta, pogovora s kandidatom in njegovega programa. Kandidat po njegovih besedah izpolnjuje vse formalne pogoje, zato je DZ v imenovanje predlagal vrhovnega sodnika svetnika Marka Šorlija. Ob tem je Zalar opozoril, da bi bilo podaljšanje začasnega vodenja vrhovnega sodišča v primeru Šorlijevega neimenovanja slabo za sodstvo.
Poslanska skupina SDS bo kandidata podprla, je napovedal vodja poslanske skupine Jože Tanko. Šorli je po njegovih besedah izkušen kandidat, ki si zasluži njihovo podporo tudi zaradi predloženega programa. Poslansko skupino SDS sicer čudi, da občna seja ni obrazložila svojega mnenja, kar je po Tankovih besedah pomembna pomanjkljivost občne seje in tistih, ki so o tem odločali.
V SDS so SD očitali politizacijo postopka imenovanja
Pomisleke pa imajo v poslanski skupini SD, ki po besedah poslanke SD Darje Lavtižar Bebler kandidata ne bodo podprli. Med razlogi je navedla, da Šorli na občni seji vrhovnega sodišča ni dobil zadostne podpore kolegov. Zato jih v SD skrbi, da kandidat med kolegi ne uživa zaupanja.
Številne replike pa si je poslanka prislužila z razlogom, da kandidata ne morejo podpreti, ker je sodeloval v velikem senatu vrhovnega sodišča, ki je leta 2004 sprejel oprostilno sodbo v odločanju o zahtevi za varstvo zakonitosti takratnega poslanca SDS Pavla Ruparja. V SDS so Lavtižar Beblerjevi in tudi SD očitali popolno politizacijo postopka imenovanja.
Kot je dejal vodja poslanskega kluba LDS Borut Sajovic, ministrov predlog podpirajo. V poslanskem klubu LDS po njegovih besedah prevladuje odgovornost, da sodne veje oblasti ne pustijo brez vodstva.
Podporo so Šorliju napovedali še v SLS ter poslanca narodnih skupnosti. Poslanec SLS Gvido Kres je pojasnil, da Šorli ustreza kriterijem, zato ga bodo podprli kot kandidata za predsednika vrhovnega sodišča. Ministrova utemeljitev kandidature pa je prepričala tudi poslanca madžarske narodne skupnosti Laszla Göncza.
Proti kandidatu so se izrekli poslanci Zaresa in SNS, saj Šorli ne uživa podpore kolegov sodnikov oz. stroke. Poslanci DeSUS se o Šorlijevi kandidaturi v razpravah niso izrekli.
Sodni svet je šorlija podprl, občna seja vrhovnega sodišča pa ne
Predsednika vrhovnega sodišča imenuje DZ na predlog ministra za pravosodje po predhodnem mnenju sodnega sveta in občne seje vrhovnega sodišča za dobo šestih let z možnostjo ponovnega imenovanja. Sodni svet je Šorlija podprl, občna seja vrhovnega sodišča pa ne.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.