Če gremo v pokojninsko in zdravstveno reformo, bomo za to verjetno plačali ceno, če v reforme ne gremo, nismo izpolnili predvolilnih obljub. S temi besedami je predsednik vlade Borut Pahor na konferenci Socialnih demokratov člane in vodstvo stranke opozoril, da jim priljubljenost utegne še padati in celo pripeljati do poraza na volitvah. A Pahor vztraja: zastavljene reforme so pomembnejše od političnih interesov stranke.
A zdaj smo šele na polovici mandata in poleg že načrtovanih, pokojninske in zdravstvene, bodo v naslednjih dveh letih reforme še potrebne in tudi korenite, napoveduje Pahor. In dodaja: resda smo mandat dobili v najbolj nehvaležnem času, a le pogumni in vizionarski ljudje ga lahko pripeljejo do konca.
Predsednik stranke in premier Borut Pahor je namreč od članstva želel, da stranka strne vrste ter preuči politično pripravljenost, da mandat izpelje v skladu z nalogami, ki so jim bile naložene z zmago na volitvah.
Pahor je od udeležencev konference želel predvsem politično razpravo o tem, ali je stranka enotna v tem, da storijo tisto, kar je prav, ne glede na to, kako bodo ljudje to nagradili na lokalnih in naslednjih volitvah, ali pa menijo, da zaradi sicer legitimnih interesov, ki jih ima vsaka politična stranka, nekoliko prilagodijo svoje politične aktivnosti tako, da pazijo predvsem na popularnost in rezultat na naslednjih volitvah.
Predsednik SD je bil v zvezi s tem vprašanjem jasen. Kot je dejal, je sam pripravljen na to, da naredijo vse tisto, kar je v državi potrebno narediti in s tem morda marsikaj žrtvovati. Po njegovem prepričanju je namreč to njihova zgodovinska naloga in najpomembnejše, kar lahko socialna demokracija prispeva Sloveniji. A kot je dejal, ni nujno, da se glede tega vsi strinjajo, saj so temu cilju podrejene vse osebne kariere in prihodnost stranke, zato je povsem legitimno, da ima kdo tudi drugačen pogled.
"Mandat smo dobili v najbolj nehvaležnem času in samo pogumni ter vizionarski ljudje ga lahko pripeljejo do konca tako, da bo Slovenija na koncu bližje temu, kar smo si zadali za cilj – razvita in socialno povezana država. Danes moramo strniti vrste glede te odločitve, da ne glede na to, kaj se utegne zgoditi z nami kot posamezniki, storimo vse tisto, kar mislimo, da je potrebno storiti v prelomnem mandatu za prihodnost države," je dejal Pahor in spomnil, da tudi Demosova vlada v 90. letih ni bila nagrajena za pomembne odločitve.
Kot je povedal, so stvari, ki jih počnejo, takšne narave, da kljub njihovi kratkoročni in dolgoročni koristnosti za državo ni nujno, da bi bili za to s strani volivcev nagrajeni. Volivcem so dolžni za zaupanje iz leta 2008, je dejal prvak SD in spomnil, da so obljubljali spremembe in to ne kozmetične, pač pa temeljne spremembe, ki jih tako v domači kot zunanji politiki tudi počnejo.
Med po njegovem mnenju bistvenimi sporočili na današnji konferenci je bilo tudi to, da je potrebno slovensko ekonomijo utrditi kot zmagovalno in konkurenčno, ki bo ostala vpeta v globalni trg. "Kriza je vnesla malo več reda v finančni sektor, drugih večjih dramatičnih sprememb, o katerih se je toliko govorilo, pa ni prinesla. Še vedno smo v zelo tekmovalnem svetu in to moramo razumeti tudi Socialni demokrati," je poudaril Pahor. Dodal je, da bomo Slovenci kot majhna in odprta ekonomija močni, če bomo imeli konkurenčno ekonomijo.
KOMENTARJI (414)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.