Podatki policije kažejo, da to ne drži. Številke pogrešanih najstnikov so že veliko let približno enake. In velika večina iskanih otrok in mladoletnikov se sama ali s pomočjo policije vrne domov.
Statistika med mladoletniki je za letos takšna: januarja je bilo pogrešanih 5 mladoletnikov, od tega so se vsi vrnili domov, februarja so iskali 10 mladoletnikov, vsi so se vrnili domov. Marca je bilo med iskanimi 11 mladoletnikov, 10 se jih je vrnilo domov. Pri mladoletnikih, ki jih iščejo starši in policija, gre za nasilne smrti, nesreče ali samomore zelo redko. Veliko pogosteje pa mladi odidejo sami. In prav tej temi se je posvetila ekipa 24UR INŠPEKTOR.
Zakaj mladi bežijo od doma? Kam gredo in kaj počnejo? In kaj lahko starši naredijo, da se to ne bi zgodilo tudi v njihovi družini? Kako lahko mladim, ki se umikajo, pomagamo? Odgovor na ta vprašanja je iskala novinarka Staša Lozar. Govorila je z mladimi, ki so ali še uhajajo od doma. Govorila je z mamo, katere hčerka je redno bežala od doma. In govorila je s številnimi strokovnjaki, ki se ukvarjajo z mladimi. To so zgodbe, ki bi jih morali slišati vsi starši.

Enoznačnega odgovora, zakaj se to dogaja, namreč ni. Nekateri otroci se že rodijo bolj samosvoji, pogosto je za njegovo vedenje krivo predvsem okolje. Edito Švarc iz Prevzgojnega zavoda Slivnica skrbi predvsem to, da starši zadnje čase otrokom ne postavljajo mej, otroci zahtevajo vse več, starši niso več avtoriteta. In ko starši končno začnejo v najstniških letih postavljati meje, najstnik tega ne razume, upre se in začne bežati.
A to je le eden od razlogov, zakaj mladi bežijo. Drugi, zelo pogost, so nevzdržne razmere doma: od alkoholizma do slabega materialnega stanja, od čustvenega do telesnega nasilja. Vse več otrok ima težave z duševnim zdravjem in to je tretji razlog za uhajanje od doma. Mnogi otroci pa bežijo zaradi učnega neuspeha ali pritiska zaradi šole – to se dogaja predvsem ob koncu šolskega leta. Peter Pal, ravnatelj zavoda Višnja Gora pravi: "Osnova je čustvena vez. Če ta obstaja v družini, ne moremo reči, da je kaj drugega odločujočega." Specialni pedagog Marko Juhant svetuje preprosto metodo: starši naj gredo vsak dan na 20 minutni sprehod – brez mobitela, psa ali nakupovalne vrečke.
Kot pravijo strokovnjaki, bežijo otroci iz vseh družbenih slojev. Tudi nekateri mladostniki, za katere strokovnjaki ne morejo ugotoviti, da bi bilo v njihovi družini in domačem okolju kaj narobe. "Otrok ima tudi nekaj, čemur se reče lastna volja," pojasnjuje Juhant.
In prav zato, ker se ji zdi, da se lahko zgodi v vsaki družini, se je za rubriko 24UR INŠPEKTOR odločila spregovoriti tudi mama dekleta, ki je bežalo od doma. Takole pravi: "Iskala sem razloge v sebi ... Ampak ona je en tak poseben človek. Ko sem nekoč vedela, da je pri neki družini, sem se vozila mimo njihove hiše in srce mi je strašno bilo." In dodaja: "Veliko sem se spraševala, zakaj se to dogaja ravno meni. Ampak zakaj pa ne meni? Tako pač udari usoda."
Vse o najstnikih, ki se umikajo in uhajajo od doma, tudi o tem, kako naj preventivno ravnajo starši, da se jim to ne bi zgodilo, jutri v rubriki 24UR INŠPEKTOR.

KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.