Kako bi poimenovali podpis pogodbe z določenim podjetnikom, ki ga je med svojim obiskom Onkološkega inštituta predlagal poslanec LMŠ Jože Lenart? Seveda vam bo ministrica Angelika Mlinar dejala, da je to normalno, da so pač potrebovali torvstne storitve, tako kot na Onkološkem inštitutu. Pa je to res?
Se moramo Slovenci s takšnim delovanjem politikov res sprijazniti, ali bi bilo potrebno očiščenje slovenskega političnega prostora, ki bi na površje prineslo ministre drugačnega kova, ki na podpise takšnih pogodb ne bi niti pomislili oziroma pristajali. Poslance, ki svojega vpliva ne bi zlorabljali in ki bi na prvo mesto res postavili interese ljudstva oziroma davkoplačevalcev, ki jih predstavljajo v parlamentu. Je to res utopija ali gremo lahko še nižje?
Svetovalec ministrice za več kot 24.000 evrov letno
Decembra je mesto ministrice za kohezijo prevzela Angelika Mlinar. In Roman Jakič, predsednik sveta stranke SAB, je kmalu zatem postal ministričin svetovalec. 24.397,56 evra vredno pogodbo je podpisal za svetovanje o agendi 2030, ki so jo leta 2015 sprejeli Združeni narodi, njena vsebina pa je zajeta na dolgem seznamu ciljev in zavez.
Predhodnik Mlinarjeve Iztok Purič je te dni izstopil iz stranke SAB. "Zelo težko komentiram, ampak agenda ZN 2030 iz leta 2015 je vsebinsko zelo zanimiva in prav preseneča me, da se je našel junak, ki to agendo po vsebini obvladuje in res prav z občudovanjem to rešitev pozdravljam," danes Purič, veliko bolj odkrito kot takrat, ko je zapuščal mesto kohezijskega ministra, pripoveduje o strankarskem kadrovanju.
"Tisto, kar vse skozi poudarjam, je, da so zelo prisrčni, kot ljudje zelo v redu, strankarski pač, strokovno pa podhranjeni in brez izkušenj, to pa je tisto, kar onemogoča normalno delo in ključno, rezultate."
Jakič: Mlinarjeva me je k sodelovanju povabila zaradi specifičnih znanj
"Ti pa so na odgovornih funkcijah, kakršna je ministrska, ključni. Vsaj morali bi biti," pravi. "Še večji problem je to, da so sodelavci s slabo voljo, nejevoljo, še huje ogorčenjem spremljali, kajti nekdo, ki 15 do 20 let dela na posameznem področju, je strokovnjak, ima kompetence in potem ga nekdo s ceste pride učit in vodit stvari, ki so njim jasne, tako imenovanim šefom pa niti približno ne."
Jakič je na Twitterju pojasnil, da ga je Mlinarjeva k sodelovanju povabila zaradi specifičnih znanj. Jakiču nad glavo sicer visi še sedem let trajajoč sodni postopek v zadevi Stožice. Služba za kohezijo pa danes ni uspela pojasniti, kako je do pogodbe prišlo, kaj obsega in zakaj je bil izbran ravno Jakič, odgovore bodo poslali v zakonsko določenem roku. Neuradno pa naj prvi izdani račun za Jakičevo delo še ne bi bil plačan.
Poslanec LMŠ Onkološkemu inštitutu predlagal zunanjega računalniškega strokovnjaka
"Seveda, ko je naletelo na dobro prakso, je naneslo to ime, ker se pač vsi med sabo poznamo," pa danes strokovni direktor Onkološkega inštituta Viljem Kovač pojasnjuje, kako točno je prišlo do sklenitve pogodbe, ki je lansko leto inštitut stala 76 tisočakov, z zunanjim računalniškim strokovnjakom, ki ga je ob svojem obisku decembra 2018 kot primer dobre prakse omenjal poslanec LMŠ, Jože Lenart.
"Ni samo tega imena omenil in ne drži, da bi samo na podlagi informacije, ki nam je on dal, tega človeka angažirali, to so bile reference, informacije, ki smo jih hoteli pridobiti," še pravi Kovač.
Pogodba za nedoločen čas je bila sklenjena brez javnega razpisa in kasneje, tudi po poizvedovanju članov sveta zavoda, prekinjena.
V času, ko je politična negotovost na vrhuncu, je očitno čas, ko se po eni strani pojavi želja poskrbeti za svoje, po drugi pa se rado s prstom kaže predvsem na druge.
KOMENTARJI (456)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.