Medtem ko je novela Zakona o davku na motorna vozila, ki bi uvedel novo obdavčitev vozil glede na izpuste ogljikovega dioksida, že v državnem zboru, imajo vozniki ''zelenih'' vozil omejen manevrski prostor. Bencinskih črpalk z avtoplinom je v Sloveniji v primerjavi s tujino malo: od skupno 421 lahko plin najdemo le na 32 črpalkah.
Petrol trenutno ponuja avtoplin na 30 bencinskih servisih po vsej Sloveniji, ponudbo pa nameravajo razširiti. OMV Slovenija, ki ima v Sloveniji 102 bencinska servisa, avtoplin trenutno ponuja na dveh, na Bonifiki in Smedniku. Vendar zagotavljajo, da ga bodo ponujali ''vsi naši novi bencinski servisi, ki so trenutno v gradnji. Trenutno so v gradnji servisi na območju Prekmurja in Štajerske. Vsekakor pa je del naših prihodnjih načrtov tudi posodobitev in razširitev ponudbe že obstoječih bencinskih servisov s točenjem avtoplina.'' Iz Tuš Oila, kjer imajo 15 bencinskih črpalk, so sporočili, da bodo ponudbo kmalu nadgradili z avtoplinom. ''Tudi na dveh novih bencinskih servisih, ki jih gradimo in bodo odprti še letos, bo na voljo LPG plin.''
Bomo plačevali za emisijske kupone?
Na ministrstvu za okolje zagotavljajo, da Slovenija podpira rabo utekočinjenega naftnega plina v cestnem prometu z bistveno nižjo trošarino za utekočinjen naftni plin kot za dizelsko in bencinsko gorivo. Zakon o trošarinah določa za tisoč kilogramov utekočinjenega naftnega plina približno dva in polkrat nižjo trošarino kot za tisoč litrov dizelskega in bencinskega goriva. ''Vsekakor pa je treba poudariti, da avtoplin vendarle ni obnovljiv vir energije. Je fosilno gorivo tako kot nafta in njeni derivati.'' Na ministrstvu tudi resno razmišljajo o dajatvi do novega leta na izpuhe CO2, ki bi se povečala za 0,2 centa. Denar bi šel za nakup emisijskih kuponov. Kot je znano, bo morala Slovenija kot podpisnica Kjotskega protokola zaradi prekoračitev emisij toplogrednih plinov do leta 2012 plačati 80 milijonov evrov.
Tudi na finančnem ministrstvu so naklonjeni ''zelenim'' voznikom: ''Do konca leta velja oprostitev plačila davka na motorna vozila, ki imajo izpust CO2 manjši od 120 gramov na kilometer. Po 1. januarju 2010 pa je s predlogom zakona o davku na vozila predvidena obdavčitev v sorazmerju z izpustom CO2 in tako je na primer predvidena obdavčitev v višini 0,5 odstotka za 'bencinarje' oziroma odstotek za vozila z dizelskim pogonom vrednosti za vozila z izpustom CO2 do 110 gramov na kilometer.'' Biogoriva so že tako ali tako oproščena plačila trošarine, mešanice biogoriv s fosilnimi gorivi pa so obremenjene z nižjo trošarino. Znižanje je sorazmerno dodanemu deležu, vendar ne more biti višje od petih odstotkov. Tudi avtoplin ima nižjo trošarino. ''Tako se na avtoplin plačuje trošarina v višini 125 evrov za 1000 kilogramov, kar je najnižja možna trošarina po evropski direktivi."
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.