Slovenija

Bo zdaj zmanjkalo denarja za štipendije?

Ljubljana, 11. 04. 2011 14.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Nasprotniki zakona o malem delu priznavajo, da težave s samim padcem zakona niso izginile. Upajo na iskanje rešitev skozi socialni dialog. A zakaj bi bilo tokrat drugače?

Zakon o malem delu je na nedeljskem referendumu zavrnilo kar 80 odstotkov volivcev.
Zakon o malem delu je na nedeljskem referendumu zavrnilo kar 80 odstotkov volivcev. FOTO: Damjan Žibert

"Sledi priprava oziroma dodelava konkretnih predlogov, kako popraviti situacijo, ki jo danes imamo,“ je na vprašanje, kaj jih čaka zdaj, ko je jasno, da je zakon o malem delu padel, odgovoril Marko Funkl, vodja Gibanja za dostojno delo in socialno družbo. Pravi, da bo zdaj treba uskladiti predloge s tistimi, ki jih bodo spremembe zadevale, torej študenti, sindikati in upokojenci. „Verjamemo, da bo vlada pripravljena poslušati,“ je dodal. Nekaj podobnega si želijo tudi v Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS). Namestnik predsednice Rok Primožič je dejal, da ne verjamejo, da bo dialog z ministrom za delo Ivanom Svetlikom boljši, si pa želijo, da bi vlada zdaj prisluhnila njihovim predlogom in argumentom.

Minister za delo Ivan Svetlik je sicer dejal, da je zdaj treba premisliti, kateri ukrepi bi bili sedaj možni pri regulaciji študentskega dela. Svetlik je kot eno od možnosti regulacije študentskega dela omenil možnost drugačne obdavčitve.

Če bi vlada uvedla višjo obdavčitev študentskega dela, to po Funklovem mnenju ne bi bila nikakršna rešitev. Poudarja, da je treba narediti celotno prenovo, sama obdavčitev pa bi le zakrpala neke luknje v proračunu. „Nismo pa s tem sistemsko nič uredili. In to bi bila sigurno zelo enostranska poteza ministrstva,“ je dodal. V ŠOS pa so prepričani, da obdavčitev ne bi bila celovita rešitev. "Mi želimo celovito urejanje študentskega področja in odprtih problemov je veliko. Tudi tema zaposlovanja mladih je zelo široka in je ne moremo reševati samo s parcialnimi rešitvami," trdi Primožič.

Kaj bo s štipendijami?

Minister Svetlik je sicer dejal, da se ob padcu zakona o malem delu postavlja vprašanje zadostnega obsega sredstev za financiranje novega štipendijskega zakona. A Funkl pravi, da sami težave ne vidijo. „Štipendije urejata dva druga zakona. To sta zakon o štipendiranju, ki bo šele sprejet, in zakon o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev,“ je dejal Funkl. "Sklad, ki bi se polnil prek malega dela, že obstaja, sicer z manj odstotki,“ je povedal Funkl in dodal, da ni res, da ne bo denarja za štipendije.

Namestnik predsednice ŠOS Rok Primožič
Namestnik predsednice ŠOS Rok Primožič FOTO: Študentska organizacija Slovenije

Tudi v ŠOS trdijo, da ministrove besede ne držijo. Pojasnjujejo, da se državne in Zoisove štipendije financirajo iz proračuna, kadrovske štipendije pa iz koncesijske dajatve od študentskega dela. "In ta sredstva za štipendije ostajajo nepodeljena na Javnem skladu za razvoj kadrov in štipendiranje (do sedaj je ostalo nepodeljenih prek 30 milijonov sredstev)," pravijo in se sprašujejo, kako bo potem premalo sredstev za štipendije, če le-ta ostajajo nepodeljena že sedaj.

Čaka jih urejanje študentskega dela

Študentska organizacija Slovenije je vseskozi izpostavljala, da bi se urejanja študentskega dela morali lotiti drugače. Sami so predlagali večji nadzor in enotno evidenco vpisa. Tudi Funkl pravi, da je enotna evidenca vpisa prvi korak pri urejanju študentskega dela.

Nedeljskega referenduma se je udeležila tretjina volivcev.
Nedeljskega referenduma se je udeležila tretjina volivcev. FOTO: Miro Majcen

Ministrstvo za visoko šolstvo sistem že vzpostavlja, predvidoma pa bo začel delovati v začetku novega študijskega leta. "Vanj bo zajeta generacija študijskega leta 2011/2012,“ so sporočili z ministrstva. Vzpostavljanje sistema po razlagi ministrstva zahteva več časa, saj je vanj treba vnesti večje število različnih podatkov. Zapletlo pa se je tudi pri razpisu, s katerim so iskali izvajalca projekta. Lanskoletni razpis so namreč razveljavili, tako da je nastala zamuda. Na drugem razpisu je bila izbrana skupina štirih ponudnikov, in sicer GRRC Računalniške storitve Delion, ljubljanska Fakulteta za računalništvo in informatiko ter podjetje IN2.

Zakaj bi bilo tokrat drugače?

„Drugače bi moralo biti predvsem zato, ker se mi nismo strinjali predvsem v eni točki,“ je dejal Funkl. Vlada je vztrajala pri tem, da isti zakon vključuje brezposelne, upokojence in študente. „ In na tej točki smo se mi takrat nehali pogovarjati. Ker je to nesmiselno narediti. Nismo se pa nehali pogovarjati o tem, da bi uredili študentsko delo. Tukaj je bila pa vlada tista, ki je zavrnila dialog,“ je dejal Funkl.

Predstavnik ŠOS pa pravi, da so zakonu o malem delu nasprotovali, ker je uvajal novo, mezdno obliko dela.
Se pa strinjajo, da je potrebno študentsko delo urediti in so se o tem pripravljeni pogovarjati.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (239)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User352065
12. 04. 2011 16.32
Študent ne sme bit konkurenca zaposlenim. Če hoče delat, naj bo enak ostalim. Štipendije pa morajo bit (ne pretirane seveda), ker je študij v današnjem času že skoraj norma.
User289753
12. 04. 2011 13.58
Potrebno bi blo ukinit štipendije v celoti Le zakaj bi davkoplačevalci plačevali nekomu šolanje Da bo janez hodu na filofax. Ma dajte no. To ni kapitalistično in ni normalno. Sploh pa je še anomalija da mamo študij zastonj Zato pa je naša država tam kjer je v kupu....Tega v kapitalizmu ni in bo treba spremenit,ker 2miljiona ne zmore tega tako pač je
User491894
12. 04. 2011 13.30
Fajn...moj foter je zlo vesel ........ še naprej bo lahko delal na mojo napotnico ...... heh
Pancho57
12. 04. 2011 12.57
DarhVader 12.04.2011, 12:33 Ni slaba ideja
User719607
12. 04. 2011 12.33
joj, loleki ukinoti študenske servise, delo prenesti na zavod...v času počitnic se naj davek ne šteje in naj tolko več denarja dobijo študenti... Tisti ki pa delajo celo leto pa naj plačajo davek
Pancho57
12. 04. 2011 12.01
Pancho57
12. 04. 2011 12.00
Mariposa1 12.04.2011, 11:00 Sprva sem te razumel kot, da bi imel študent redno zaposlitev. Če bi bilo tako mu verjetno odpade štipendija, subvencionirano bivanje, subvencionirana prehrana.... Če pa vzamem zdaj tvoj drug del, da bi delal takrat ko bi delo rabil in bi se mu za to delo tako kot redno zaposlenemu odbijale polne dajatve ( s tem bi bil upravičen do šteja polne dobe ) se postavi vprašanje če je to še sploh študentsko delo in kdo izmed študentov bi ga bil pripravljen sprejet. Verjetno kar nekaj. Po drugi strani pa se pojavi vprašanje ali bi delodajalec sploh ponudil študentu delo, če bi ga "sta" toliko kot redno zaposleni. Verjetno bi bilo teh zelo malo, kakšen ki bi študenta rabil 5x na mesec po dve uri.
Adolph
12. 04. 2011 11.35
Janezi, Portugalska Vas ze pozdravlja, . . . .. boste videli kaj imate od tega, isto kot Portugalci, zdaj ijm bo Europa diktirala zakone, ali pa ne bo posojil . . .. .
User352065
12. 04. 2011 11.00
Zakaj je to lahko samo študent ob delu? Kadar rabi delo pač dela, kadar ne pač ne. Študent ob delu je tisti, ki ima redno zaposlitev in pač zdraven še študira (v glavnem predavanja popoldne...). Redni študent pa ima na prvem mestu študij, v prostem času pa če hoče lahko dela...
Pancho57
12. 04. 2011 10.36
Mariposa1 12.04.2011, 10:19 In potem je to lahko samo študent ob delu
User352065
12. 04. 2011 10.19
Študentsko delo bo gotovo treba uredit, ker tako kot je zdaj, ne gre več naprej. Predlagam, da se vsako delo enako šteje - torej da je vse obdavčeno in se vse 100% šteje v pokojninsko dobo. Zakaj bi delali razlike.Če bi torej nekdo delal že v času študija, bi se mu pač tisto že štelo kot delovna doba. Študentski servisi se s tem seveda ukinejo, delo naj posreduje Zavod. To bi blo po moje še najbolj pošteno.
Lucipin
12. 04. 2011 10.18
Ma daj nehite s takimi bo zmankalo za štipedije a za Protugalsko pa je 300 miljonov € tko da Vlada laže ko reče da nimajo denarja za pokojnine in z štipedije...
Jimi1
12. 04. 2011 09.14
+1
....Bo zdaj zmanjkalo denarja za štipendije?... Za Grčijo, Irsko, Portugalsko.....se pa precej večji denar brez problema najde. Ne nas ustrahovati Pahor. Te je premalo v gatah !
Pancho57
12. 04. 2011 09.12
Pa kaj res nobeden ni prebral zakona, kot naprimer Platon23. Malo delo je PROSTOVOLJNO, torej te nobeden ne more vzet, določit, da opravljaš malo delo.
Frane Šajn
12. 04. 2011 08.04
PRI NAS JE PAČ TAKO, ČE BODO V BRUSLJU REKLI, DA GA NI, GA PAČ NEBO. ČE PA BODO V BRUSLJU REKLI AJDE POL MILJARDE RECIMO ZA ŠPANIJO BOSTA BOROT IN FINANC MINISTR TAKOJ NAŠLA KEPO IN ŠIROKE ROKE POTALALA. REKOČ PA NAJ IMAJO PUFE ČE NAS ŽE NE MARAJO!
linj
12. 04. 2011 07.46
Zakaj pa ne posreduje študentskega dela zavod za zaposlovanje (da bodo vsaj nekaj delali)in dobiček od tega dela nameni za posebne štimpendije ???
naivna
12. 04. 2011 07.31
@20712 Ja in kaj si stem hotel povedat? Studentje imajo 4 mesece, da delajo in si v tistem casu zasluzijo, kar rabijo za studij, in potem , ko se vrnejo nazaj v solo, vikende spet imajo za sluzbo, tako , da sproti imajo kar rabijo, pri tem studirajo, da pri 22 letih je vecina studija zavsenega, razen onih , ki grejo za doktorat studirat se 4 leta, Kdo pa sprejme studensko posojilo, pa tudi hoce cim prej zavrsiti solanje, da lahko se zaposli ,da bo cim manj dolga ce bi imeli stipendijo, bi verjetno bolj zavlacevali, da jim cim dalj casa ni treba delat. To je bil moj point,
Zentrum
12. 04. 2011 06.52
Platon2311.04.2011, 18:0321 bazzzinga11.04.2011, 16:25-7 @platon23 5. dobrih stvari, ki bi jih zakon prinesel: "- po končani izobrazbi bi imel večjo možnost zaposlitve" Obrazloži, kako bi imel VEČJO možnost zaposlitve? Za redno te noben ne bi vzel, ker je prevelik strošek, kvečjemu bi te jemali kot malega delavca, za kar se boš pa ob pokoju tepu, ker bo pokojnina zaradi tega premajhna. "- malo delo bi se ti obračunalo pri delovni dobi" Seveda bi se, vendar obstaja velika verjetnost, da bi bil mali delavec do konca življenja. "- zakon bi prinesel transparentnost sredstev, kar pomeni, da ne bi šle desetine milijon zasebnim podjetjem in organizacijam ampak bi se sredstva razdeljevala preko javnih razpisov in za točno določene prireditve, projekte." Vlada je izdelala načrt, da bi določen znesek šel recimo v štipendijski sklad in da bi iz tega nastalo 10.000 novih štipendij. Kdo bi bil prejemnik teh štipendij? Koliko na mesec bi se izplačevalo? Kdo bi nadziral pretok denarja - isti nadzorniki, ki ga nadzirajo zdaj....? Uf, koliko vprašanj. "- zakon bi postavil dokončno ločnico med pravimi študenti in tistimi, ki to niso. status jim prinaša ugodnosti in tisti 'študenti' (kategorija 30 ) bi pač bila prikrajšana." Če se gre samo za to, bi vlada lahko zakon tako tudi spisala, ne pa da zraven vključuje še ostale socialno ogrožene sloje. "- več sredstev bi se namenilo študentskim domovom in štipendijam, zdaj ti pa denar odžira peščica zasebnikov, ki je tudi sprožila gonjo proti delavcem in za zasebne ustanove!" Spet, koliko bi šlo za štipendije, kdo bi bili prejemniki in kdo bi nadziral ta denar...? "- študent zdaj nima nobenih(!) delavskih pravic, pri tem zakonu bi jih pa dobil!" Ne, s tem zakonom bi še vseeno bil prikrajšan za bolniško, regres, dopust, itd. Malega delavca (tudi študenta) bi takrat naj ščitil inšpektorat za delo, ki je pa, kot vemo, nesposoben.
Zentrum
12. 04. 2011 06.31
Dokler imamo na milijone evrov za reševanje ostalih držav članic, imamo tudi za štipendije in pokojnine.
User491894
12. 04. 2011 05.30
naivna 12.04.2011, 03:51 3 Berem te komentarje tu, samo nezadovoljstvo, eden je prej omenil, da Slovenija ni Avstrija ali Amerika kjer vsi dobijo stipendije,,,,Ne vem za Avstrijo, ali v ZDA ni stipendije za studente ali dijake , vsak se mora znajti po svoje, ce te starsi nemorejo vzdrzevat dobis posojilo od banke , brez obrestov, dokler se solas, in ko se zaposlis lepo nazaj placujes z obrestmi, drugace pa studentje skoraj vsi delajo , da si zasluzijo, za studij in osebne potrebe,. Samo izredno nadarjeni ali tiski ki se ukvarjajo z sportom , dobiijo neko vsoto za studij, nikoli pa polno stipendijo. **************************** Zakaj že v USA rabijo posojila in zakaj delajo????? ........... zato ker šolnina stane od 12 pa do več kot 20.000$ na letnik........odvisno od renomeja univerze