Predlog zakona o malem delu je velika potuha državi, je na konferenci socialnih partnerjev o malem delu dejala predsednica Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Katja Šoba. Da zakon ne odpravlja anomalij študentskega dela, temveč bo zmanjšal nujno prožnost trga dela in podvojil delo na črno, pa opozarja generalni sekretar združenja delodajalcev Jože Smole.
Večji nadzor in enotne evidence namesto omejevanja
"Nov sistem socialne države, ki vključuje malo delo kot korektor na trgu delovne sile, je žrtvovanje posameznika in socialne varnosti na račun konkurenčnosti Slovenije," je dejala Šoba.
ŠOS v zakonu najbolj moti omejevanje dela, saj predlagajo raje večji nadzor in enotne evidence vpisa študija. Poudarjajo namreč, da je študentsko delo socialni korektiv, zato naj študentje delajo, kolikor potrebujejo sredstev za stroške študija.
Zakon jemlje fleksibilnost na trgu dela, so še prepričani v ŠOS. Po besedah Šobe so študentje del neaktivnega prebivalstva in morajo študiju prilagajati aktivnosti, ne pa obratno. Prav tako se ne strinjajo, da malo delo zajema študente, upokojence in brezposelne, dvomijo, da bo to delo povečalo redno zaposlovanje, in opozarjajo na plačevanje prispevkov. Študentje namreč že plačujejo zdravstveno zavarovanje, pravi Šoba.
ZZZS: V zakonu ne bi smeli vključevati različnih skupin skupaj
Za Zvezo svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je malo delo nova oblika razbijanja standardne zaposlitve in "le dimna zavesa za glavni problem trga dela v Sloveniji – in to je njegova razvojna stagnacija". Izvršni sekretar ZSSS Andrej Zorko je poudaril, da zakona ne smemo dojemati kot regulator študentskega dela. To problematiko bi morali po njegovih besedah urejati v posebnem zakonu.
Tudi Zorko opozarja, da v zakonu ne bi smeli vključevati različnih skupin skupaj. Moti ga tudi to, da delodajalec lahko preko malega dela zaposli največ 30 odstotkov delavcev. "In to naj bi spodbujalo redne oblike zaposlovanja?" sprašuje Zorko.
Delodajalci kritični
Da bo zakon kar podvojil delo na črno, pa so prepričani v Združenju delodajalcev Slovenije. Generalni sekretar združenja Jože Smole je dejal, da zakon ne rešuje zagat, ki so nastale zaradi anomalij na trgu dela glede študentskega dela in je tako neuporaben. Sprašuje, ali ne bi bilo lažje uvesti potrebnega nadzora.
Predlog omogoča le delo na nesistematiziranih delovnih mestih in delavci ne bodo mogli opravljati del, ki jih potrebujejo delodajalci, pravi Smole. Posebej zaskrbljujoče pa je, "da z onemogočanjem študentskega dela, ki je predstavljal edino prožno obliko dela, zakon še bolj otežuje položaj delodajalcev". "Posledica krize in globalizacije so vedno večja nihanja na trgu dela, na kar se tako ne bomo mogli uspešno odzvati," opozarja.
Ob tem dodaja, da zakon predvideva večji strošek dela in je v nasprotju z izhodno strategijo.
'Samo sodelovanje bo ustavilo turbokapitalizem'
Predsednica Zveze upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak je izpostavila sodelovanje, kot ga prinaša današnji posvet, kar je edini način, "da bo civilna družba ustavila ta turbokapitalizem". Meni pa, da je ta zakon tipičen primer odnosa pripravljenosti piscev zakona za dialog, saj so, kot pravi, zakon šele dobili na mizo.
Vsebina konference bo sicer zbrana v dokumentu, ki ga bo ŠOS z vsemi podpisanimi socialnimi partnerji posredoval predsedniku države Danilu Türku, premierju Borutu Pahorju, pristojnim ministrstvom in poslancem.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.