Zakon o financiranju javne stanovanjske gradnje bo temelj za izvajanje nove stanovanjske politike, so zapisali na ministrstvu za solidarno prihodnost.
Minister Simon Maljevac je na novinarski konferenci pojasnil, da je vlada na včerajšnji seji potrdila izhodišča za pripravo zakona, ki ga morajo v parlamentu potrditi do konca tega leta. Z novim zakonom bo urejen sistemski vir financiranja javne stanovanjske gradnje, od leta 2025 pa do 2035 pa bo v ta namen na voljo 100 milijonov evrov letno. Denar bo vlada črpala iz proračuna, je dejal minister. "Sistemski vir financiranja bo prvič stabilen, predvidljiv in neodvisen od političnih in gospodarskih nihanj," je zatrdil.
"Država vstopa na stanovanjske področje z obsežnimi stanovanjskimi sredstvi," je dejal in povedal, da se v Sloveniji spopadamo z najhujšo stanovanjsko krizo od osamosvojitve, ki se odraža v izjemno zahtevnih razmerah na trgu. Cenovno dostopnih stanovanj je premalo, najemnine so previsoke, pogosto pa so stanovanja, ki se oddajajo v najem, neustrezna za bivanje.
Kakšna so izhodišča?
Maljevac je napovedal, da bodo z zakonom oblikovali financiranje in pogoje gradnje. Vzpostavili bodo ugodno financiranje za projekte lokalnih skladov in občin, sredstva pa bodo na voljo tudi za prenovo zastarelega javnega stanovanjskega fonda. Za koriščenje sredstev bodo sicer morali investitorji prevzeti določen del finančnih bremen, ministrstvo pa namerava tudi kadrovsko okrepiti Stanovanjski sklad RS in ustanoviti tehnično pisarno za nudenje podpore investitorjem na lokalni ravni. Spremembe se obetajo tudi na področju najemnin in subvencij. Preoblikovali bodo zastarelo metodo izračuna neprofitne najemnine, ki bo omogočala vzdržno poslovanje skladov.
Zakon bo po besedah ministra prinese ltudi ureditev pravil za pridobitev statusa neprofitne stanovanjske organizacije in natančneje opredelil poslanstvo stanovanjskih zadrug kot posebnih oblik neprofitnih stanovanjskih organizacij. "S tem se bo oblikoval ustrezen regulatorni okvir za širitev nabora akterjev, ki bodo zagotavljali javna najemna stanovanja. Ti bodo upravičeni do določenih ugodnosti, hkrati pa bo zakon predvideval tudi varovalke in nadzor," je napovedal.
Oblikovali bodo tudi ukrepe na področju zemljiške politike z namenom zagotavljanja ustreznih zemljišč in učinkovitega umeščanja projektov v prostor. "Tako bomo sistemsko uredili podeljevanje stavbne pravice za neprofitne stanovanjske organizacije, dostop do zemljišč stanovanjskemu skladu in občinam," je povedal.
Kot je spomnil, je ministrstvo za podporo javni stanovanjski gradnji lani in letos v obliki dokapitalizacije republiškega stanovanjskega sklada zagotovilo 51 milijonov evrov, medtem ko ji je bilo med letoma 2015 do 2022 namenjenih okoli 13,8 milijona evrov. "Za obe dokapitalizaciji smo izvedli terensko analizo stanja," je navedel in dodal, da iz nje izhaja, da 30 akterjev do leta 2027 načrtuje gradnjo ali začetek gradnje 4825 stanovanj.
Letos bo poudarek na lokalni ravni in stanovanjski sklad bo po njegovih besedah v prihodnjih tednih pripravil program sofinanciranja, na katerega se bodo lahko občine, skladi in neprofitne stanovanjske organizacije prijavili za pridobitev sredstev. "Največji projekti, ki bi lahko dobili finančno podporo, bodo v Ljubljani, kjer je stanovanjska kriza tudi najhujša," je dejal.
Poleg dokapitalizacije stanovanjskega sklada je omenil še sredstva iz načrta za od okrevanje in odpornost. "V okviru načrta smo zagotovili 60 milijonov evrov povratnih sredstev, s katerimi bomo do leta 2025 podprli 30 stanovanjskih projektov in skupaj okoli še 1000 dodatnih stanovanj. Do sedaj smo upravičencem izplačali več kot 32 milijonov evrov," je povedal.
Premier Robert Golob je v tem tednu v družbi ljubljanskega župana Zorana Jankovića obiskal Zvezno ulico, kjer ljubljanski stanovanjski sklad gradi 87 neprofitnih stanovanj. Spomnil je na ambiciozni načrt vlade, da do konca tega mandata sproži gradnjo 5000 javnih stanovanj.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.