Številni vladi glasno nasprotujejo že vse od marca, med njimi tudi Zlatan Čordić, znan kot raper Zlatko, ki je zato tudi poravnal globo. Nato se je lažno izdajal za novinarja in nadlegoval direktorja NIJZ Milana Kreka, saj je menil, da "ima kot državljan pravico vprašati določene stvari". "Nimate pa pravice mene preganjati po ulici," se je na to odzval Krek.
"Moj namen ni bil, da izpade, kot da ga nadlegujem. Zaradi tega sem se mu opravičil," je nato dejal Čordić. Ministrstvo se je odločilo, da mu vzame status samozaposlenega v kulturi, ker da "bistveni del svojega časa namenja dejavnostim, ki niso povezane s tem, zaradi česar je status prejel." Čordić to razume kot "nekoga, ki ima moč in ne razume pravičnosti in potem pride do tiranije". "Lahko mi vzamejo papir, ne morejo vzeti mojega dela," je dejal.
Zlatko je nato opravil intervju za STA, kar pa je zanimalo tudi UKOM, ki je prekinil financiranje agencije. "Mi smo samo vlado obvestili o nezmožnosti financiranja in sklepanja nove pogodbe za naslednje leto s STA. S strani direktorja Veselinoviča že skoraj dva meseca prosimo, naj nam pošlje podatke o poslovanju celotnega podjetja, da lahko ugotovimo primerno financiranje in iz tega potem naredimo novo pogodbo," je dejal direktor Urada vlade za komuniciranje Uroš Urbanija.
UKOM je bil nezadovoljen z odzivom STA-jevega direktorja o financiranju, tržnih pogodbah, pa tudi o plačah in zunanjih zaposlenih.
"In če bi odgovarjali na vprašanja in pozive ter posredovali podatke, bi mi s tem kršili veljavne predpise. Če bi jaz kot direktor odgovarjal na to, koliko je dolg en intervju, koliko je dolg drug članek, zakaj se odgovorna urednica z drugimi kolegi podpisuje pod sporočila za javnost, bi to pomenilo kršitev medijske zakonodaje," je dogajanje komentiral direktor STA Bojan Veselinovič.
Še en obraz petkovih protestov pa je Jaša Jenull, ki je nezadovoljstvo z vlado glasno izražal na petkovih protestih, tako na kolesu kot tudi v avtomobilu. Jenull je dobil opozorilo zaradi uporabe smernikov, kasneje kazen v višini 40 evrov. Policijo pa je zaradi posnetka ovadil in napovedal, da "če se bo to tako nadaljevalo in se bo ta represija stopnjevala, ne bo več možno ljudi zadržati pri tem, da se ne uprejo tudi nasilno".
"Mislim, da bi pri teh letih že lahko vedel, da vsako pozivanje k nasilju obrodi nasilje in da se v demokratičnih družbah spori na ta način ne rešujejo," je Jenullovo izjavo komentiral politični analitik Marko Balažič. Dodal je, da vlada kaže željo, da bi reševala sistemske težave na več področjih. "Je pa na drugi strani vprašanje, na kakšen način se tega loteva. Če je financiranje STA nejasno in vlada ne dobi papirjev o tem, v kakšnem stanju so, ne razumem, kako bo lahko vlada načrtovala svoje prihodnje akcije," je dejal in dodal, da se kljub temu v uredniško avtonomijo ne bi smelo posegati.
"Ta vlada je predvsem Janez Janša"
"Ta vlada je predvsem Janez Janša," je medtem dejal politolog Alem Maksuti in pojasnil, da so koalicijski partnerji odrinjeni na rob političnega odločanja. To, da so se obregnili ob dolžino intervjuja s Čordićem, pa se mu zdi "neumno".
"Če je Čordić kršil načela, po katerih je bil status izdan, je prav, da se ga odvzame. Ni pa prav, da se ga odvzame samo njemu, ampak tudi vsem drugim, ki teh načel ne izpolnjujejo," je dejal Balažič in dodal, da je vlada napovedala, da bo preverjala vse statuse. "Težava je v tem, da je to za zdaj osamljen primer," je dejal tudi Maksuti in dodal, da je Čordić tudi sam nekoliko zaslužen, "saj se z istimi ljudmi, s katerimi se prereka in jim očita sporne metode, teh poslužuje tudi sam in to tudi prizna".
Vsak teden nekaj novega
Odločitev o ustavitvi financiranja STA je ponovno razburila koalicijske partnerje. DeSUS zahteva, da se status odpravi. Predsednik SMC Zdravko Počivalšek stvari nekoliko miri in pravi, da gre za nepotrebno vznemirjanje, a poslanska skupina SMC je zelo ostro dogajanje obsodila kot nedopustno. "Če se poslanska skupina ne strinja s svojim predsednikom, se bo to pokazalo, ko bodo drugače glasovali v parlamentu," je dejal Maksuti.
"Na dopisni seji, na kateri je bila izglasovana ustavitev financiranja, so sedeli tako predstavniki DeSUS-a kot tudi SMC-ja. Sprenevedanje o tem, da se poslanska skupina zdaj s tem ne strinja, je interni problem stranke, ki ga bodo morali rešiti," je dejal Maksuti in dodal, da politični boj že poteka, ker so vsi v nizkem štartu za nove volitve.
"Stran, ki skuša predstaviti alternativo, ima težavo, in sicer 46. Če želiš prevzeti oblast, potrebuješ 46 glasov," je dejal Balažič. "To se ni zgodilo prvič, to se stalno dogaja in premier s tem pozornost vleče nase. Jaz to pripisujem njegovemu karakterju, dvomim, da zadaj potekajo kakšne druge večje stvari," je dodal. Opozoril je na komunikacijske težave.
"Če rešuješ sistemske težave, kar se kaže pri STA, ne razumem, zakaj niso oni tisti, ki dajo novico v javnost. Zakaj se moraš na novico vedno odzivati in dokazovati, da si imel ti prav. To me jezi v smislu, da se moram opredeljevati, če sem za Janšo ali proti Janši, tu se celotna debata izgubi, ker se ne pogovarjamo več o sistemskem problemu, ki pa več kot očitno obstaja," je prepričan.
Do neke mere se je strinjal tudi Maksuti, ki je dodal, da ko govorimo o Janši, ne gre za en karakter, pač pa za način vladanja. "Partnerji morajo 'požegnati' vse, kar prihaja s strani predsednika vlade, ki svoje odločitve pozicionira kot edine pravilne. Tu ni prostora za razpravo. Od 300 predlogov opozicijskih strank ne sprejmejo nobenega."
"Možno je, da kakšna stranka razpade in da se razmerje sil spremeni"
Balažič je nato izpostavil, da se to dogaja samo pod to vlado. "To, da se amandmaje v parlamentu zavrača, spremljamo pod vsako vlado. Tudi prejšnja vlada in še katera pred njo ni sprejemala opozicijskih argumentov. Tudi kadrovanje je bilo popolnoma isto," je pojasnil in težavo izpostavil v tem, da se vleče v en ali drug ekstrem. "Vprašanje, če je to konstruktivno za Slovenijo," je še pripomnil.
"Vprašanje vlade je aritmetika v državnem zboru. Nekonsistentnost med predsednikom SMC in stranko kaže na možnost, da kakšna stranka tudi razpade in da se razmerje sil spremeni. Če je to pot za novo koalicijo, pa bo pokazal čas," je sklenil Maksuti.
KOMENTARJI (300)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.