Včeraj so novinarji oddaje 24UR poročali, da je Makovec Brenčičeva v svetu Nacionalne agencije za kakovost v visokem šolstvu (v nadaljevanju Agencija) neupravičeno prejela sejnine v višini okoli 19.000 evrov, zdaj pa se je izkazalo, da je prejemala tudi dvojne potne stroške.
Agencija članom Sveta neupravičeno izplačala 39.978 evrov
Računovodsko sodišče je v okviru revizije pravilnosti poslovanja nevladnih proračunskih uporabnikov v letu 2011 revidiralo tudi poslovanje Agencije. Ugotovili so, da je v letu 2011 članom Sveta in članom pritožbene komisije izplačala skupaj 56.224 evrov za stroške, povezane z udeležbo na sejah, od tega so 39.978 evrov izplačali kot plačilo za delo na seji. Računsko sodišče trdi, da za to niso imeli pravne podlage.
Poudarjajo, da Agencija ni imela ustrezne pravne podlage, da je članom Sveta poleg sejnine izplačala tudi plačilo za delo. V skladu s prvim odstavkom 26. člena sklepa o ustanovitvi so člani Sveta upravičeni zgolj do sejnin, pojasnjujejo na računskem sodišču.
Sejnina je plačilo za opravljeno delo, izplačevanje obojega je dvakrat plačano isto delo
Višino in pogoje za prejemanje sejnin sicer določa Uredba o sejninah in povračilih stroškov v javnih skladih, javnih agencijah, javnih zavodih in javnih gospodarskih zavodih. Ta uredba v 4. točki 2. člena določa, da je sejnina plačilo za opravljeno delo člana v organu osebe javnega sektorja in za odgovornost, ki izhaja iz tega dela.
To pa pomeni, so pojasnili, da je Agencija za udeležbo na sejah dvakrat plačala opravljeno delo, in sicer v obliki sejnine in še posebej v obliki plačila za delo v pavšalnem znesku.
S tem je agencija ravnala v nasprotju z enajstim odstavkom 2. člena ZJF, iz katerega izhaja, da se lahko sredstva iz proračuna izplačujejo le do višine in za namen, ki izhaja iz proračuna, in če so za to izpolnjeni vsi pogoji, ki izhajajo iz predpisov.
Brenčič Markovčeva je kot predsednica Sveta agencije v letu 2011 neupravičeno prejela plačilo za delo v znesku 5.107 evrov, so pojasnili z računskega sodišča.
Računsko sodišče zahtevalo izterjatev neupravičeno izplačanih sredstev
Računsko sodišče je od Agencije zahtevalo, da izterja neupravičeno izplačana sredstva. V porevizijskem poročilu, ki ga je računsko sodišče izdalo novembra 2014, pa so ugotovili, da Agencija ni sprejela zadovoljivih popravljalnih ukrepov, saj ni izkazala, da je izvedla aktivnosti za izterjavo neupravičeno izplačanih sredstev.
Računsko sodišče je zaradi tega Svet agencije (ki je njen najvišji organ odločanja) pozvalo k izterjatvi neupravičeno izplačanih sredstev.
Služba za zakonodajo: Člani Sveta so upravičeni do plačila za delo, ne do sejnin
Agencija pa je v odzivnem poročilu navedla, da bi izterjava najverjetneje prinesla dolgotrajne sodne postopke, kar bi oviralo njeno delo, poleg tega pa so opozorili na nejasno določbo 51. člena zakona o visokem šolstvu, ki določa plačilo za delo članov Sveta.
Za pravno mnenje oziroma za tolmačenje zakona so zaprosili službo vlade za zakonodajo, tam pa so jim pojasnili, da so člani Sveta upravičeni do plačila za delo, ne pa do sejnin.
Zaradi tega in mnenja, da bi z izterjavo izplačanih sredstev posegla v pravico do plačila za opravljeno delo, Agencija sredstev ni izterjala. Ker tega ni storila, računsko sodišče njihov popravljani ukrep ocenjujejo kot nezadovoljiv.
Dvojno izplačevanje potnih stroškov
A to niso edine nepravilnosti, ki jih je ugotovilo računsko sodišče. Ugotovili so tudi, daje Agencija članom Sveta izplačevala povračila potnih stroškov za delo na seji, do katerih so sicer upravičeni, če je seja zunaj prebivališča člana oziroma če se odvija v drugem kraju, kot je njegovo delovno mesto.
Uredba o sejninah, ki se uporablja pri obračunu stroškov, določa, da član ni upravičen do povračil stroškov, če mu jih povrne njegov delodajalec. Za potovanje v drug kraj torej šteje, če je delo organa v drugem kraju, kot je delovno mesto ali stalno oziroma začasno prebivališče člana.
Računsko sodišče je ugotovilo, da je Agencija v letu 2011 dvema članicama sveta, med njima Makovec Brenčičevi, povrnila stroške prevoza na seje in delovne skupine, in sicer v skupnem znesku 865 evrov, čeprav sta obe že od svojega delodajalca prejeli povračilo potnih stroškov na delo in iz dela, ki sta ga opravili v istem kraju, kot je potekala seja.
Povrnili so jima potne stroške za prevoženo pot od stalnega bivališča do prostorov Agencije oziroma poslovnih prostorov vlade.
Maja Makovec Brenčič je prejela povračilo v znesku 315 evrov, so sporočili z računskega sodišča.
Z ministrstva za izobraževanje so pojasnili, da je ministrica v skladu s popravljalnim ukrepom Nakvis te stroške tudi vrnila..
Povedali so tudi, da so člani Sveta v skladu z zakonom o visokem šolstvu upravičeni do plačila in povračila stroškov za delo, pri čemer gre za nadomestilo za opravljeno delo. Dodali pa so še, da je za finančno poslovanje in delo agencije odgovoren njen direktor.
'Kako lahko prejemaš sejnino, ki je plačilo za sodelovanje na seji, ter istočasno še plačilo za delo na seji?'
Ministrica sicer pravi, da z izplačili nima nič ter da je to pristojnost direktorja, a je predsednik računskega sodišča Tomaž Vesel v pogovoru za oddajo 24UR ZVEČER povedal, da je Svet agencije moral biti seznanjen s problematiko in da torej ta teza ne more držati.
"Člani Sveta so prejemali sejnine, v tem ni nič spornega, a obenem so prejemali še plačilo za delo na sejah. Kaj je tu lahko nejasnega? Če prejemaš sejnino, torej prejemaš plačilo za sodelovanje na seji. Kako lahko torej prejemaš še plačilo za delo na seji? Mar ne gre za dvakratni način izplačevanja," se sprašuje prvi mož računskega sodišča. Povedal je tudi, da kljub temu, da so Agencijo pozvali k vračilu neupravičeno izplačanih 40.000 evrov, jih do zdaj še niso prejeli.
KOMENTARJI (1676)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.