Na vprašanju o odgovornosti direktorja Direkcije za infrastrukturo Damirja Topolka, katerega v zvezi z vpletenostjo v afero preiskuje tudi policija, Bratuškova odgovarja, da ji je ta v pogovoru zatrdil, da se sestanka z podizvajalci ni udeležil in da ni vedel, da bo pri projektu izdelave makete, za katero je bilo izbrano podjetje Art Rebel 9, sodeloval podizvajalec RPS.
Topolko je bil po njenem mnenju na ministrstvu zaposlen že pred njenim prevzemom funkcije, Leben pa državni sekretar. Če bi ta takrat ugotovil, da je bilo v postopku kaj narobe, bi morala tako on kot nekdanji minister ukrepati.
"Ko bo kriminalistična preiskava končana, in če bo kdorkoli iz ministrstva končal v kazenskem postopku, bom ukrepala, kot se od mene pričakuje," je v oddaji dejala Bratuškova.
Kot je dejala, meni, da bi nekdo vendarle moral prevzeti politično odgovornost. Kot ji je povedal Topolko, so se vse odločitve sprejemale v kabinetu ministra. Na vprašanje ali meni, da bi moral minister Leben odstopiti, je odgovorila, da ta odločitev ni v njeni pristojnosti.
"Nekdanji minister in Leben vesta, kako sta projekt peljala. Daleč od tega, da sta projekt drugi tir peljala dobro. Ko sem postala ministrica, smo se tega projekta lotili povsem na drug način. Prva zadeva, ki smo jo naredili, je bila, da smo dali z mize ankes za dva milijona in pol, potrdili investicijski program, ki je objavljen na spletni strani, prav tako pa smo razkrili podatke o pogajanjih z Madžarsko. Projekt se pelje tranparentno in tudi učinkovito," je dejala Bratuškova.
O odgovornosti ministra Lebna ali koga drugega, naj po njenih besedah odloča predsednik vlade Marjan Šarec. Ob tem pa je še dodala, da od premierja pričakuje enake standarde za vse.
Logar: Naša bojazen je, da bo projekt postal druga ponikalnica javnega denarja
Anže Logar, ki je predsednik komisije za nadzor javnih financ v DZ, je v oddaji odgovarjal, o finančni konstrukciji drugega tira. Kot je dejal, je bil osnovni vzgib za sklic včerajšnje seje ta, da projekt drugi tir ne bi postal ista zgodba kot TEŠ 6. O tem je bilo namreč na začetku rečeno, da bo stal 600 milijonov evrov, cena pa je nato narasla na 1,4 milijarde.
O drugem tiru je prejšnji premier v državnem zboru jasno povedal, da bo ta stal 800 milijonov, na vladi pa so zdaj sprejeli investicijski program, ki obsega 1,2 milijardi evrov, je spomnil Logar. "Če je cena v relativno kratkem času tako narasla, je naša bojazen ta, da bi projekt postal druga ponikalnica javnega denarja. Politiki naj tako dajo javno obljubo, da do tega ne bo prišlo," je povedal Logar.
Kot zanimiva se mu je zdela izjava enega izmed povabljenih na sejo, ki je govoril o tem, da bi projekt lahko stal 1,9 milijarde. Projektni svet, ki ga je maja imenovala vlada za nadzor nad delom drugega tira, pa je pokazal, da je projekt nekonsistenten, pomankljiv in operira z nekaterimi nepreverjenimi podatki. To po besedah Logarja dokazuje, da ni primerne podlage za izvajanje projekta in poziva vlado, da program podvrže neodvisni recenziji.
Bratuškova je na to odgovorila, da je program živ dokument in da iščejo dodatne rezerve za projekt. Končno ceno pa bodo določili ponudniki gradnje oziroma izvajalci. Kot je še povedala, bo DZ v marcu naredil javno predstavitev tega programa. Logar je ob tem poudaril, da je potreben civilni in parlamentarni nadzor zato, da "čez pet let znova ne bomo sklicali neke komisije, ki bo preučevala, zakaj je poniknilo toliko denarja".
KOMENTARJI (164)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.