
Koalicija v skladu s svojo odgovornostjo ni zagotovila izvolitve Mirana Potrča (SD) za podpredsednika DZ, ker očitno nima več moči, da bi izpolnila to odgovornost, je na današnji novinarski konferenci povedal predsednik SD Borut Pahor. Ko gre za njene neposredne interese je sposobna zagotoviti politični minimum, ko pa gre za odgovornosti, ki niso neposredno povezane z njenimi interesi, pa te odgovornosti ni sposobna več uveljaviti, meni prvak SD. Stranka se je zato odločila, da ne bo več predlagala kandidata.
"Izgovori koalicije", zakaj Potrč ni bil izvoljen so po njegovih besedah na majavih nogah. Koalicija bi namreč lahko že ob napovedi Potrčeve kandidature to povedala. Takrat pa so stranke, ki imajo politično večino, izrekle podporo njegovi kandidaturi, je dodal Pahor. "Politična koalicija Janeza Janše se zaveda svoje odgovornosti, da izvoli tretjega podpredsednika iz vrst največje opozicijske stranke, vendar nima moči," pojasnjuje predsednik največje opozicijske stranke.
Pokrajine: Dve slabi izbiri
Pahor se je dotaknil tudi razprave o številu pokrajin. Slovenska politika je glede tega po njegovem mnenju pred dvema slabima izbirama. Slaba izbira je, da se politika sklicuje na t.i. politični realizem in meni, da drugačnega števila od 14 ne more biti, če hočemo, da je pokrajinska zakonodaja sprejeta.

Nesprejetje pokrajinske zakonodaje bi SD "sprejeli s težkim srcem, saj smo si za regionalizacije prizadevali od osamosvojitve naprej", je povedal Pahor. Številka pa je za tako majhno državo in tako razdrobljeno državo prevelika, ocenjuje Pahor. Ob tem se je je vprašal, ali lahko potem pokrajine dejansko odigrajo svojo vlogo. V nedeljo bo zato SD v Velenju organizirala širši posvet na to tematiko.
Kmalu predlog zakona o žrtvah vojnega nasilja
V petek bo delovna skupina, ki so jo oblikovali v stranki, dokončno oblikovala predlog dopolnil SD na osnutek zakona o žrtvah vojnega nasilja, je napovedal Pahor. Preden bi ta tematika postala točka razkola v slovenski politiki, želi SD podati predloge za izboljšavo vsebine zakona, je še dodal. Po koncu sestanka bo Potrč, kot vodja poslanske skupine, poslal pismo o vsebini dopolnil vodjem poslanskih skupin.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.