Parlamentarna komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) je danes opravila pogovore s petimi pripadniki Obveščevalno-varnostne službe (OVS) ministrstva za obrambo, ki so 3. aprila opravljali informativne pogovore na Poveljstvu sil Slovenske vojske na Vrhniki. Izsledki teh pogovorov naj bi bili med razlogi za razrešitev tedanjega poveljnika poveljstva sil Mihe Škerbinca, ki naj bi neprimerno govoril o zdravstvenem stanju načelnice Generalštaba Slovenske vojske Alenke Ermenc.
Mahnič: V primeru, ko ni šlo za kaznivo dejanje, uporabljali policijska pooblastila
Kot je po današnjih pogovorih ocenil podpredsednik Knovsa Žan Mahnič iz SDS, ti pripadniki niso ravnali ne na podlagi ustne ne na podlagi pisne odredbe. Vsi so tudi potrdili, da so ravnali na podlagi 34. člena Zakona o nalogah in pooblastilih policije, kar je po oceni Mahniča tudi najbolj sporno. Kot je pojasnil, to namreč pomeni, da so v primeru, ko ni šlo za kaznivo dejanje, uporabljali policijska pooblastila, česar pa ne bi smeli.
Operativci OVS so tako delovali na podlagi naročila njihovega nadrejenega, pri čemer so dejali, da je takšna praksa in da za to ne potrebujejo ne ustne ne pisne odredbe. Nihče od njih pa se po besedah Mahniča ni spomnil, da bi kadarkoli raziskovali kakršnekoli govorice proti kakšnemu od načelnikov Generalštaba Slovenske vojske, kot se je zgodilo tokrat.
'Ermenčeva se vidno izogiba zaslišanju'
Na Mahničev predlog je prav danes sicer predsednik Knovsa Matej Tonin z magnetograma zaslišanja oziroma zapisnika pričanja Škerbinca umaknil stopnjo zaupnosti, tako da je ta dostopen javnosti. Ta bo lahko tako sama prebrala njegove navedbe.
Iz magnetograma je sicer razvidno, da je Škerbinc pred člani komisije zanikal tako neprimerno govorjenje o zdravstvenem stanju načelnice generalštaba kot tudi odgovornost za nočno streljanje s težkimi kalibri na vojaškem vadišču na Počku. Poudaril je tudi, da mu načelnica ni očitala ne enega ne drugega.
Mahnič pa je na današnjem pogovoru dobil vtis, da so bili pripadniki OVS usklajeni, da so se poprej dogovorili, kaj bo kdo govoril, saj so bili odgovori enaki. Na konkretna vprašanja pa neposrednih odgovorov po besedah Mahniča niso dobili.
Kot je še dodal podpredsednik komisije, so danes prejeli tudi negativen odgovor ministrstva za obrambo na zaprosilo za posredovanje dveh dokumentov. Ta dva dokumenta naj bi po Mahničevih besedah dokazovala, da je bilo vnaprej načrtovano, da bodo ameriški vojaki na vaji Sokol pa Počku streljali z minometi kalibra 120 milimetrov načrtovano. To sicer Erjavec zanika.
Pogovori na Knovsu se bodo nadaljevali v četrtek, ko bodo zaslišali direktorja OVS Dejana Matijeviča. Z ministrstva za obrambo so sporočili, da bo tudi Ermenčeva pred Knovsom nastopila v četrtek zjutraj, pogovora, ki je bil napovedan za minuli torek se načelnica zaradi službenih obveznosti namreč ni mogla udeležiti. Mahnič je pred tem sicer ocenil, da se Ermenčeva "vidno izogiba zaslišanju", načelnica pa očitke o izmikanju zanika.
Na ministrstvu Mahničeve sklepe ocenjujejo za napačne in nestrokovne
Na ministrstvu za obrambo pa medtem poudarjajo, da iz pogovorov Knovsa s pripadniki obveščevalno-varnostne službe ni mogoče narediti sklepov, kot jih je predstavil podpredsednik Knovsa Mahnič.
"Prav tako je ministrstvo za obrambo natančno pojasnilo, kakšna pooblastila in naloge ima OVS na varnostnem področju, zato so takšni sklepi povsem napačni in nestrokovni," so navedli.
Minister za obrambo Karl Erjavec je sicer na petkovi novinarski konferenci pojasnil, da je OVS v primeru zaslišanja Škerbinca in drugih pripadnikov Slovenske vojske zgolj izvajala svoje varnostne naloge. Kot je pojasnil, OVS letno opravi skoraj 300 takšnih pogovorov, tako da gre za redno dejavnost te službe.
KOMENTARJI (189)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.