Skoraj osem mesecev po prisegi vlade je tukaj prva interpelacija v tem mandatu. Poslanska skupina SDS je v začetku tedna napovedala, zdaj pa tudi vložila interpelacijo zoper ministra za obrambo Karla Erjavca, ker naj bi ta zlorabil vojaške obveščevalce. Ti so namreč 25 pripadnikov zasliševali o tem, kdo širi govorice o zdravstvenem stanju načelnice generalštaba Alenke Ermenc, vmes pa je bil menda prav zaradi tega razrešen poveljnik poveljstva sil Miha Škerbinc.
SDS Erjavcu v interpelaciji očita zlorabo OVS in nezakonito razrešitev Škerbinca. Po besedah Žana Mahniča so se za interpelacijo zoper Erjavca odločili zaradi štirih kršitev, med drugim tudi zaradi zasliševanja vojaških obveščevalcev glede širjenja govoric o Ermenčevi ter "laganja o nočnem streljanju na vadišču Poček, zaradi česar je izgubljeno zaupanje v obrambnega ministra".
"Ne more iti minister na kavo z načelnico in reči: poslušaj, naj vojska po 23. uri ne strelja več," razloge za interpelacijo navajajo v SDS in dodajajo, da je Erjavec podpisal dva dokumenta. "Na podlagi enega je bil nato sprejet tudi načrt vaje v Postojni, ki je vključeval tudi način in čas streljanja. Sploh pogleda, kaj podpiše?" se sprašujejo v SDS.
"Minister prav tako zavaja, ko govori, da so govorice ogrožale varnost in zdravstveno stanje generalinje Ermenčeve," še pravi Mahnič.
Po njegovem je Erjavec tudi lagal javnosti, da lahko razreši kogar koli želi, brez dodatnih pojasnil. "Kam pa pridemo, če SV mene ne uboga?" naj bi po besedah Mahniča dejal Erjavec. "A je to vojska Desusa, vojska Karla Erjavca?" pa se ob tem sprašujejo v SDS.
Mahnič je na novinarski konferenci še dejal, da naj bi Slovenska vojska pod Erjavcem kot obrambnim ministrom doživljala razkroj. "2019 pride neki Erjavec, ki odpove pogodbo s sindikatom. Ker ga delo sindikatov moti, oziroma to ministru ni všeč. Katičeva na primer kot ministrica nikoli ni grozila ali odpovedala pododbe sindikatov," še pravi poslanec.
"Napovedana interpelacija je neutemeljena, pove pa vse o stranki, ki jo bo vložila," pa je na napoved v torek odgovoril Erjavec.
Šarec poročili Erjavca ocenjuje kot ustrezni
Premier Marjan Šarec je od njega sicer zahteval poročilo o zadevi in ga tudi prejel. Kot so pojasnili v kabinetu premierja, je Erjavec ustrezno argumentiral svoje odločitve in ravnanja.
Šarec je tako prepričan, "da bo minister znal odločitve in ravnanja ustrezno argumentirati tudi v postopku interpelacije."
Kot je poudaril premier, na podlagi poročil v Erjavčevem ravnanju ne vidi ničesar spornega. "Minister je ravnal zakonito. Tudi to pripisujem predvolilnemu času," je dodal Šarec.
Minister Erjavec je v minulih dneh že ocenil, da je interpelacija, ki jo je zoper njega danes vložila SDS, neutemeljena, prazna in brez pravne podlage. Po njegovem mnenju gre za politično dejanje, usmerjeno v poslabšanje položaja v SV in v poskus oslabitve vlade. Prepričan je, da interpelacija ne bo uspešna, saj da ni ravnal nezakonito.
OVS Mahniča zaradi izdaje tajnih podatkov naznanila policiji
Obveščevalno varnostna služba (OVS) ministrstva za obrambo pa je medtem policiji naznanila prav poslanca SDS in podpredsednika komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) Mahniča, so potrdili na ministrstvu za obrambo. Mahniču domnevni očitajo kaznivo dejanje izdaje tajnih podatkov.
Podrobnosti na ministrstvu niso navedli, na vprašanje o tem, ali lahko potrdijo, da gre za navedbe, ki jih je Mahnič izrekel po seji Knovsa v povezavi z zaslišanji vojakov, ki jih je OVS izvedla pri preiskavi ravnanj Škerbinca, so navedli le, da je "v navedeni zadevi OVS ravnala po določilu 145. člena zakona o kazenskem postopku, saj je vsak državni organ dolžan naznaniti kazniva dejanja, za katera se storilec preganja po uradni dolžnosti. V konkretnem primeru OVS ni pristojna za preiskavo kaznivega dejanja, zato je skladno s tretjim odstavkom 33. člena zakona o obrambi obvestila policijo in ji zadevo predala v nadaljnji postopek".
Omenjeni člen zakona o kazenskem postopku govori o tem, da so vsi državni organi in organizacije z javnimi pooblastili dolžni naznaniti kazniva dejanja, za katera se storilec preganja po uradni dolžnosti, če so o njih obveščeni, ali če kako drugače zvedo zanje.
Zakon o obrambi pa med drugim govori o tem, da če obveščevalno varnostna služba ministrstva ali vojaška policija zazna oziroma odkrije kaznivo dejanje, storjeno izven ministrstva ali Slovenske vojske, o tem brez odlašanja obvesti policijo in ji zadevo preda v nadaljnji postopek.
Mahnič zanika izdajo tajnih podatkov in se veseli morebitne odškodninske tožbe
Mahnič je v odzivu zatrdil, da tajnih podatkov ni izdal. Kot je dejal, pa ga čudi, da OVS in njen direktor Dejan Matijevič nimata toliko poguma, da bi proti njemu podala kazensko ovadbo zaradi izdaje tajnih podatkov, pač pa sta ga naznanila policiji.
"Vse, kar sem povedal, sem povedal na podlagi pooblastila, ki mi ga je dala komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb," je povedal poslanec SDS in podpredsednik parlamentarne komisije Mahnič.
Vojaška obveščevalna služba proti njemu ni podala kazenske ovadbe zaradi izdaje tajnih podatkov, ker po njegovem mnenju niso prepričani, ali gre za izdajo tajnih podatkov. "V primeru kazenske ovadbe se že veselim odškodninske tožbe zaradi vložitve kazenske ovadbe, ki se je izkazala za krivo," je pristavil.
Na Twitterju je še navedel, da je Matijevič predstavil poročilo OVS v primeru poveljstva sil, pri tem pa prej ni povedal, kakšne stopnje tajnosti je. "Ker je Knovs sprejela sklepe, da je OVS delovala nezakonito, in me pooblastila, da to predstavim javnosti, tajnih podatkov nisem izdal," je prepričan.
Janša: Ne bo šlo
Na Twitterju se je medtem odzval predsednik Knovsa in predsednik NSi Matej Tonin. "Za resne institucije v demokratični in pravni državi je nespodobno, da preganjajo nadzornika, ki pri zakonitem nadzoru ugotovi nepravilnosti in jih predstavi javnosti. Kako naj bi torej Knovs vršil učinkovit civilni nadzor, če nepravilnosti ne sme javno predstaviti," sprašuje Tonin.
Na družabnem omrežju Twitter se je odzval tudi prvak SDS Janez Janša. Med drugim je navedel, da je Erjavec najprej nezakonito uporabil OVS za obračun s Slovensko vojsko, "sedaj bi jo pa še za grožnjo parlamentarnemu nadzoru". Ne bo šlo, je opozoril Janša.
Spomnimo ...
Aprila je Knovs sprejel sklep, da bodo ugotavljali, ali je minister Erjavec zlorabil položaj in vojaško obveščevalno službo za razrešitev poveljnika v poveljstvu sil Slovenske vojske Mihe Škerbinca. Podpredsednik Knovsa Žan Mahnič je takrat na novinarski konferenci javno pojasnil, da je OVS na podlagi govoric in sporočil, da je Škerbinc neprimerno govoril o zdravstvenem stanju načelnice generalštaba Alenke Ermenc, zaslišala 25 pripadnikov vojske, obenem pa navedel, da zaslišani vojaki niso mogli potrditi teh govoric. Ugotovilo se je, tako poslanec, da je komentiral zdravstveno stanje Ermenčeve po tistem, ko so o tem ugibali že v medijih, prav tako pa da je želel pomiriti, da je načelnica že operativna. Erjavec je povedal, da je s poročilom seznanjen, a da je to tajno in ga zato ne razkriva.
Zadeva bo, kot kaže, očitno rezultirala v interpelaciji zoper ministra Erjavca, ki jo bo danes predvidoma vložila SDS.
Mahnič je sicer že aprila ocenil, da gre za vsebinsko in časovno podobnost s primerom nekdanjega ministra za obrambo Janka Vebra, ki ga je DZ spomladi 2015 razrešil zaradi očitkov, ker je OVS naročil analizo posledic prodaje Telekoma. Razrešitev je predlagal tedanji premier Miro Cerar. Tudi tedaj je OVS zaradi uhajanja informacij podala ovadbo proti poslancu NSi Mateju Toninu, ki je kot član Knovsa v takratnem sklicu vodil nenapovedani nadzor na OVS, ki je pokazal na sporno ravnanje Vebra.
KOMENTARJI (537)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.