"Sunki vetra so danes še močnejši in trenutno ne dopuščajo nadaljevanja akcije" so sporočili iz Gorske reševalne zveze in opozorili, da je grapa v teh razmerah zelo nevarna in težko dostopna. "Zaradi napihanega snega in močnih sunkov vetra bi bilo nadaljevanje akcije ta hip močno ogrožajoče za gorske reševalce. Ko bodo razmere dopuščale, bomo akcijo nadaljevali," so dodali.
Po navedbah vodje reševanja Jerneja Laniška iz Gorsko reševalne službe Kamnik, vedo, kje se nahaja pohodnik, samo se mu v tem vetrovnem vremenu ne morejo približati. Glede madžarske pohodnice, ki so jo rešili v ponedeljek, je pojasnil, da je bila rahlo podhlajena, ampak brez hujših posledic.
Kot je v izjavi za medije v ponedeljek povedal predsednik Gorske reševalne zveze Slovenije Gregor Dolinar, so se do ponesrečenke prebili po okoli šestih urah iskanja. Po njegovih navedbah so jo s pomočjo helikopterja locirali v prepadni grapi, nato pa sta se zdravnik in gorski reševalec preko vrvi spustila 50 metrov navzdol po steni.
Planinka je bila nepoškodovana, vendar podhlajena. Ogreli so jo z grelnimi blazinami, vročo pijačo in oblačili. Kot je pojasnil Dolinar, je poškodovanka, zavarovana z vrvjo, v spremstvu gorskih reševalcev sama sestopala v dolino. Povedal je tudi, da je ponesrečenka že izgubila upanje, rešila pa so jo tudi oblačila in spalna vreča.
Na pomoč poklicala v nedeljo pozno popoldne
Madžarska državljana, ženska in moški, moški naj bi se poškodoval, sta gorske reševalce na pomoč poklicala v nedeljo pozno popoldne. Aktivirani so bili gorski reševalci iz štirih društev, ki pa so zaradi intenzivnega sneženja, zametov in nevarnosti snežnih plazov bili primorani v nedeljo pozno zvečer reševanje začasno prekiniti. Vremenske razmere so namreč močno ogrožale nadaljnje reševanje in tudi same gorske reševalce.
Več kot 40 reševalcev je z reševanjem nadaljevalo v ponedeljek zjutraj, reševalci so bili medtem v telefonskem stiku z žensko. V akcijo se je vključil tudi policijski helikopter z ekipo Gorske reševalne zveze Slovenije, a se zaradi premočnega vetra ni mogel približati kraju nesreče.
Po podatkih reševalcev sta pohodnika, ki sta obtičala v Kotliški grapi na višini okoli 1700 metrov na zelo strmem in zahtevnem terenu, zgrešila pot. "Nameravala sta s Turske gore na Kamniško sedlo, a sta glede na vremenske razmere zgrešila pot in verjetno sestopila po enem zahtevnem brezpotju v Kotliško grapo," je v ponedeljek opoldne v izjavi medijem dejal Lanišek. Intervencijo je opisal kot zelo zahtevno.
Na terenu tudi policijski helikopter
S Policijske uprave Ljubljana pa so sporočili, da je letalska policijska enota v ponedeljek s transportnim helikopterjem v zelo zahtevnih vremenskih razmerah dvakrat poletela na kraj nesreče madžarskih pohodnikov.
Prvi polet so opravili zgodaj zjutraj, ko je posadka na kraj zaradi nujne pomoči poskušala pripeljati gorskega reševalca letalca in zdravnico. Zaradi močnega vetra, ki je pihal s hitrostjo okoli 100 kilometrov na uro, in turbulence kraj nesreče s helikopterjem ni bil dostopen. Je pa posadka z večje razdalje uspela locirati pohodnico, ki je svojo lokacijo označevala s svetilko. Njene koordinate je posadka takoj sporočila gorskim reševalcem.
Drugi polet proti kraju nesreče je policija opravila v ponedeljek opoldan, vendar tudi takrat zaradi izjemno težkih vremenskih razmer reševanje s helikopterjem ni bilo mogoče. Kljub temu je posadki uspelo prileteti dovolj blizu, da je lahko gorske reševalce natančno usmerila na lokacijo pohodnice, ki je v snegu čakala na pomoč. Gorski reševalci so pohodnico slišali, niso pa je mogli videti. Moškega, ki naj bi bil z njo, posadka iz zraka ni opazila, so zapisali.
Dodali so, da policija ostaja v pripravljenosti za potrebe helikopterske reševalne intervencije. Zaradi nesreče pa so aktivirali tudi gorsko policijsko enoto.
Policija glede na izredno slabe vremenske razmere, ki trenutno vladajo, do umiritve razmer odsvetuje vse obiske gora.