Po še ne letu in pol ameriška veleposlanica Lynda Blanchard zaključuje svoje bivanje v Sloveniji. Predsedniku Donaldu Trumpu je že podala odstopno izjavo, v domovino se namerava vrniti prihodnji teden, na dan inavguracije Joeja Bidna.
Njen odstop je bil skladno z diplomatsko tradicijo pričakovan. Kot so pojasnili na veleposlaništvu, so ameriški veleposlaniki, ki so politično imenovani, osebni predstavniki predsednika ZDA v državah, v katerih služijo, tako da je običajno, da ob nastopu nove administracije podajo svoj odstop.

Blanchardova, ki je kar leto dni čakala na potrditev nominacije, je podjetnica, humanitarka in predstavnica republikanskega juga, saj je doma iz Alabame. Bila je tudi velika donatorka za prvo predsedniško kampanjo Donalda Trumpa. Z njo se je pred odhodom pogovarjal urednik 24ur.com Jure Tepina.
"Vlogo veleposlanice sem sprejela kot blagoslov in s hvaležnostjo, da lahko delam v Sloveniji. Naslavljanje z veleposlanico je bilo zame sprva veliko presenečenje. V ZDA bom spet mama, gospa Blanchard, ki na Chapel Hillu nadaljuje svojo nepridobitno dejavnost," je strnila vtise. Blanchardova je soustanoviteljica razvojne fundacije 100X, ki se posveča odpravljanju revščine in izboljšanju življenja otrok po svetu, delovala je v njenih misijah v Afriki, Aziji in Južni Ameriki.

Od številnih kolegov jo loči, da ni karierna diplomatka, vlogo veleposlanice je tokrat opravljala prvič, nominacijo pa so ji prislužile radodarne donacije. Z možem, nepremičninskim magnatom Johnom Blanchardom, sta od leta 2015 do 2019 republikanski stranki namenila več kot 2,6 milijona dolarjev (2,1 milijona evrov), več kot 800 tisočakov (okoli 670 tisoč evrov) pa sta prispevala za Trumpovo predsedniško kampanjo, je aprila 2019 poročal NBC News. Blanchardova je bila sicer med prvimi glasnimi podpornicami poznejšega predsednika, ki zdaj osramočen predaja mesto nasledniku.
"Zaljubila sem se v Slovenijo, prav zares. Tukaj smo tudi z družino zelo uživali," je povedala o svojem bivanju pri nas. O Slovencih ima, podobno kot številni drugi tujci, povsem drugačen vtis, kot ga imamo sami. "Najbolj me je očaralo, kako odprti in prikupni so tukaj ljudje. Stkala sem prijateljstva za vse življenje, ostali bomo v stikih in se obiskovali. Hvaležna sem za ta prijateljstva," je dejala in pojasnila, v kako veliko podporo so ji bili med pandemijo.
Slovenijo je opisala na kratko, a z izbranimi besedami: "Pravi zaklad je." In še: "Ko se ti že zdi, da si našel najlepši kraj, obiščeš naslednjega in ta se ti zdi še lepši od prejšnjega." Prepričala jo je tudi slovenska kulinarika, predvsem njoki in kremšnite, je priznala. "Od svojega prihoda sem jih pojedla kar veliko in pridobila nekaj kilogramov. Težko se je upreti."
- Kaj slovenskega boste najbolj pogrešali?
- Seveda hrano, prijatelje in družinsko vzdušje, pa tudi to, da sem lahko ...
- Toda to imate tudi v Alabami. Kaj pa bo tisto, kar boste celo doma najbolj pogrešali od tod?
- To, da lahko rečem, da bi danes rada ribarila, kar sem tu lahko počela, naslednjega dne bi rada tekla na smučeh, in tudi to sem tukaj lahko. Potem pa bi šla še na dolg sprehod po snegu. Moji otroci so se na vašem morju naučili potapljanja, poleti so za to pridobili tudi certifikat. Pogrešala bom to raznovrstnost dejavnosti, da le stopim ven, in že sem v osrčju zelenja in narave.
A če je brez težav razkrila, katera jed jo je najbolj navdušila, je bila pri političnih vprašanjih, razumljivo, previdnejša. Prepričana je, da bodo v kongresu njenega naslednika potrdili hitreje, kot so njo, nenazadnje imajo zdaj demokrati večino v obeh domovih. Kdo bi to bil, pa, kot pravi, še ne ve. "Nisem še izvedela za posamezne kandidate, vem pa, da bi ljudje čakali v vrstah. Tako je bilo tudi pred leti, ko sem kandidirala. Tudi nasledniku bo tu gotovo kratko, a sladko," je dejala in dodala: "Verjamem, da boste imeli veleposlanika že pred koncem leta, toliko si upam ugibati."

Svoje delo v Sloveniji ocenjuje pozitivno: "Reči moram, da je bilo sodelovanje zelo uspešno, uporabila bom izraz enega izmed vaših ministrov in ob svojem slovesu rekla, da je bila moja izkušnja tukaj historična," je dejala.
Z optimizmom pa pričakuje tudi razvoj dogodkov v ZDA po sredinih izgredih na Kapitolu. Čeprav Trump trdi, da so mu zmago ukradli, in ga 20. januarja ne bo v Washington, je prepričana, da bo prenos oblasti potekal gladko. "Sprememba bo gladka, demokracija smo. Rada gledam, kako se zadeve razpletajo. Dan po tem, ko se je v Washingtonu zgodilo, kar se je, sem zbrala svojo ekipo. Bilo je pretresljivo in pogum jemajoče, to smo začutili kot skupnost, mislim, da so tako začutile vse Združene države Amerike. Od takrat so se stvari že malce premaknile, videli smo, da gre demokracija naprej," je povedala veleposlanica, ki si je blizu z ameriško prvo damo Melanio Trump.
In kaj pravi na politično dogajanje v Sloveniji? Nič. "Spet bom rekla, da se ponosno nerada vpletam v lokalno politiko," je bil njen odgovor. "Reči moram, da sem dobro sodelovala tako z zdajšnjo kot prejšnjo vlado, odšla bi rada, ne da bi komu storila kaj žalega."
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.