Srečko Lužar se bo preselil v sosedovo hišo tričlanske družine Sedminek v Dolenji vasi pri Mirni Peči, Sedminkovi pa se bodo v četrtek zvečer preselili v hišo v Novem mestu. Takrat bo njihova hiša z okoliškim travnikom postala Lužarjeva.
Lužarjev zastopnik Albert Jordan informacije ni zanikal. Potrdil pa je, "da stvari tečejo pozitivno". "Smo na pravi poti in pri cilju," je dodal. Sodni postopek proti Lužarju bi bil z dogovorom o selitvi končan, Dars pa bi lahko nadaljeval z gradnjo na tem območju. Na Lužarjevem zemljišču je namreč potreben nasip, ki se mora zaradi zahtevnosti terena posedati vsaj tri mesece.
Pri Kovačiču zavlačeval Dars?
Medtem pogodba z avtoprevoznikom Mirkom Kovačičem, ki ima v Ponikvah parkirišče za tovornjake, še vedno ni podpisana, čeprav naj bi bil z Darsom v glavnih točkah dogovorjen, je za 24ur.com povedal njegov pooblaščenec Gorazd Marinček. Podpis pogodbe za odškodnino v višini dveh milijonov, iz katere bo zgrajen tudi povezovalni most, sicer pričakuje v 14 dneh. ''Kar se Kovačiča tiče, bi lahko pogodbo podpisali že 5. marca, saj so bili vsi zneski in cenitve s strani Darsovih cenilcev že takrat taki kot sedaj,'' je zatrdil. Po njegovem mnenju je zavlačeval Dars, ''konkretno vodja pravne službe, ki so jo julija zamenjali''. ''Po tem smo se takoj dobili in rešili pravne probleme, vendar pa je bila takrat v odhodu že Darsova uprava, zato si pogodbe nihče ni upal podpisati.''
Dars: Javnost bo obveščena v kratkem
Z Darsa pa so sporočili, da je "uprava pod vodstvom Mateje Duhovnik po svojem imenovanju nemudoma pristopila k reševanju problematike pridobivanja zemljišč, ki so potrebna za dograditev dolenjskega kraka avtoceste". "Po podrobni seznanitvi z najbolj perečima zadevama, so se tako z lastnikom Kovačičem in razlaščencem Lužarjem začeli novi pogovori, ki za zdaj potekajo v konstruktivnem ozračju. Vendar je v tem trenutku še prezgodaj, da bi lahko napovedovali oziroma javnosti sporočali zaključke oziroma končne rešitve samih dogovorov. Javnost bo vsekakor pravočasno obveščena o zaključkih pogajanj, predvidoma v kratkem."
Zamude zaradi nedokončanih razpisov?
Promet po odseku Pluska–Hrastje na dolenjski avtocesti bo lahko stekel najhitreje osem mesecev od ureditve vseh spornih zemljišč, ponavljajo na Darsu. Veliko je odvisno tudi od tega, kakšna zima bo, dodajajo.
Zapleta pa se tudi pri razpisu za elektro in strojno opremo za predor Leščevje. ''Za manjkajoči odsek dolenjske avtoceste so pogodbeno oddana vsa dela, z izjemo elektro in strojne opreme predora Leščevje. Razpis za izvedbo je bil objavljen februarja letos, v začetku aprila je strokovna komisija odprla prispele ponudbe, po podrobnem pregledu pa jih je junija analizirala, ovrednotila in ocenila, in pripravila strokovno poročilo s predlogom odločitve za Darsovo upravo. Uprava je julija potrdila sklep o izboru, vendar so trije od neizbranih ponudnikov v nadaljevanju vložili zahtevek za revizijo postopka najprej na Dars kot prvostopenjski organ, nato pa še na Državo revizijsko komisijo kot drugostopenjski organ, ki je revizijski zahtevek enega od neizbranih ponudnikov že zavrnila, v teh dneh pa bo predvidoma sprejela sklepa še v drugih dveh primerih. Če bo spet zavrnila zahtevka, bo postopek pravnomočno zaključen in Dars bo z izbranim ponudnikom lahko sklenil pogodbo,'' so sporočili z Darsa.
Sicer pa je predvideni pogodbeni rok za tovrstna dela v predoru pet mesecev od uvedbe izvajalca v delo, zato na Darsu ne pričakujejo, da bi zaradi še neizbranega ponudnika dela lahko zavlekla. Pri javnih razpisih je seveda vedno možnost pritožb, ki se lahko zavlečejo, predora pa do dokončanja del zaradi varnosti ne morejo odpreti. Kot je znano, sta imela ravno zaradi elektro in strojne opreme zamude tudi predora Šentvid in Rebernice.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.