Slovenija si ne more več privoščiti, da živi s takšno vlado in s takšno parlamentarno večino, ki je izgubila vso kredibilnost, da državo popelje iz krize, pravi predsednik SD Igor Lukšič. Zato v stranki podpirajo idejo predčasnih volitev. Za ta primer je svet stranke že začel pripravljati vladni program.
"Stranki podlegli neetični drži"
Lukšič je na današnji novinarski konferenci dejal, da ob ugotovitvah protikorupcijske komisije glede premoženjskega stanja predsednikov dveh največjih parlamentarnih strank Janeza Janše in Zorana Jankovića dodatno zaskrbljenost povzroča dejstvo, da so njune stranke "podlegle tej neetični drži" in ju na sejah svetov podprle. "Namesto da bi stranke, potem ko so bile vprašane za podporo, povedale svojim voditeljem, da je takšno ravnanje neprimerno in da ga ne podpirajo, so se postavile na stran korupcije," ocenjuje Lukšič.
Zato se po njegovem mnenju danes še toliko bolj postavlja zahteva po vnovičnem preverjanju mandata DZ na predčasnih volitvah, saj s podporo svetov SDS in PS njunima voditeljema ne gre več za dva posameznika, ki ju bremenijo sumi korupcije, ampak stranki skupaj z NSi obsegajo še dve tretjini DZ in s tem predstavljajo dve tretjini volilnega telesa.
"Občutek, da so bili v času tranzicije okradeni"
Po mnenju Lukšiča je sicer prav, da se je "klobčič protikorupcijskih zgodb začel odvijati pri glavi oz. na samem vrhu". "Dokler pri vrhu ne bomo razčistili tega vprašanja, toliko časa Slovenija nima osnovnih možnosti, da izplava iz protikorupcijskega primeža," je prepričan. V ta primež po njegovem mnenju spada predvsem občutek, ki ga deli vse več Slovencev, da so bili v času tranzicije okradeni.
Če ne bo nobenih reakcij s strani obeh predsednikov največjih parlamentarnih strank, kot za zdaj kaže, potem bo po Lukšičevem mnenju "to sporočilo, da je v Sloveniji možno priti na politično oblast samo, če imaš veliko sredstev in za sabo eno klientelo, ki je zainteresirana, da politično oblast uporablja za krepitev lastnega premoženjskega stanja". "Ta sum, da se v politiki krade, se bo še bolj upravičeno okrepil in to bo postalo dejstvo," je prepričan prvak SD.
Zato so po njegovih besedah v SD "zainteresirani, da se zadeva odvije v drugo smer, da se poslovijo tisti, ki so v politiko prišli zato, da bogatijo in javna sredstva vozijo na svoje privatne račune ali da uporabljajo prijatelje, prijatelji pa njih, za okoriščanje s politično funkcijo".
"Konji se bodo zamenjali, jezdeci pa bodo ostali isti"
Če ne bo predčasnih volitev, po njegovem mnenju "obstaja velik sum, da se bodo konji zamenjali, jezdeci pa bodo ostali isti". Če bi se ljudje na predčasnih volitvah spet podobno odločili kot na zadnjih ter bi PS in SDS spet dobila večino, potem bi po njegovem mnenju "država izgubila kompas kot celota in bo jasno, da bo tukaj znotraj EU ena črna lisa, ki se ji bo reklo korumpirano področje 'don't touch'".
Kaj bo na poročilo rekla mednarodna javnost?
Opozoril je tudi, kakšno sporočilo s takšnim ravnanjem daje mednarodni javnosti. "Kdor misli, da bomo na tej osnovi zrasli na bonitetnih osnovah oz. listah, da nam bo ugled v mednarodnem prostoru zrasel, da bomo dobili več investicij v gospodarstvu, se krepko moti," je prepričan Lukšič.
Glede možnosti konstruktivne nezaupnice, ki bi pripeljala do tehnične vlade, je dejal, da je konstruktivna nezaupnica mogoča samo z glasovi dve tretjine, ki jo sestavlja ta koalicija. Pojasnil je tudi, da ni nihče kontaktiral z njim za oblikovanje tehnične vlade.
Novakova: Vlada mora delati naprej
NSi po besedah predsednice stranke Ljudmile Novak vztraja v koaliciji, ker bi po njenem mnenju v primeru odstopa premierja Janše razpadla koalicija in bi nastala politična kriza. O tem, da bi koalicija ostala enaka in da bi se zamenjal le premier, pa Novakova pravi, da je to možna in dobra rešitev, a da je to v rokah Janše in SDS.
S politično krizo bi Slovenijo zajela tudi velika finančna in gospodarska kriza oz. škoda, ki se bo merila v stotinah milijonov evrov. Če bi prišlo do predčasnih volitev, pa bo po njenem mnenju država ohromljena za najmanj pol leta.
Zato v NSi menijo, da mora vlada delati naprej, ob tem pa pričakuje, da bodo organi pregona nemudoma obravnavali poročilo protikorupcijske komisije glede premoženjskega stanja prvakov obeh največjih parlamentarnih strank Janše in Jankovića in dokažejo morebitno krivdo oz. ovržejo obtožbe. V stranki tudi pozivajo vse institucije, naj korektno opravljajo svoje delo. "Samo tako bomo pometli z lopovi in goljufi. Ne more pa to, kdo je lopov in goljuf, odločiti ulica ali komisija," je danes dejala Novakova.
Sicer pa Novakova pravi, da na podlagi poročila protikorupcijske komisije tudi v NSi dvomijo v pravilnost in moralnost ravnanja premierja Janše in Jankovića. "A ker je bilo veliko različnih poskusov, kako to vlado spraviti s položaja, predvsem pa Janšo", v stranki niso "povsem prepričani, da je poročilo komisije popolnoma korektno". Ob tem je dodala, da je "sleherno žaljenje državnih institucij nesprejemljivo za katerega koli politika".
V NSi želijo, da se "problem reši v koaliciji in bodo s tem zagotovili politično stabilnost Slovenije". Po njenem mnenju bi bilo namreč šest mesecev mrtvega toka pogubno za Slovenijo. Pravi tudi, da bi se "vse koalicijske stranke morale obnašati odgovorno in ravnati tako, da bi koalicija nemoteno delala naprej".
KOMENTARJI (394)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.