
SD se je že lotil priprav na volitve oz. začel evidentirati kandidate, je pojasnil predsednik Igor Lukšič. PS po njegovem mnenju z idejo projektne vlade prej vnaša negotovost kot rešuje težavo, saj se oblikuje večina proti Janezu Janši, ni pa večine za drugo vlado. Po pogovorih PS s SD Lukšič ocenjuje, da "na tej ravni ni vode v bazenu".
SD se je na današnjem posvetu stranke pogovarjal o razmerah v državi in ugotovil, da so edina stranka, ki je zainteresirana, da se očistita tako levi kot desni avtoritarizem in klientalizem, je pojasnil predsednik stranke Igor Lukšič.
To, kar zastopa Pozitivna Slovenija, je po njegovem prepričanju le to, da mora "oditi desni klientelizem z vlado Janeza Janše". Kar pa je, pravi, premalo ambiciozen program, zato SD v njem ne bo sodeloval.
Predsednik SD, ki se zavzema za očiščenje političnega prostora na volitvah, meni, da je "čas, v katerem se je PS odločil, da zbira stališča v zvezi s pripravljenostjo za drugačno vlado, povsem neprimeren". Tisti, ki vodi ta pogajanja, bi po njegovih ocenah moral razbrati, kaj so realne možnosti in kaj taktiziranje strank v razmerah, ko je položaj zelo negotov.
Na strankarski ravni se s PS verjetno ne bodo več sestajali
Pogajanja za projektno vlado vodi začasna vodja PS Alenka Bratušek, Lukšič pa je že pojasnil, da se z njo ne bo sestal. Za te pogovore ima v SD mandat poslanka Majda Potrata. Nekateri poslanci SD so se s PS sestali pred nekaj dnevi, a Lukšič pravi, da se na strankarski ravni s PS verjetno ne bodo več sestali.
Kot je pojasnil, to niso bili "pogovori, ki so se začeli, temveč le neki vljudnostni obisk formalne narave, na katerem je PS lahko predstavil svoj sklep kongresa". SD je ob tem po besedah predsednika ugotovil, da "na tej ravni ni vode v bazenu". "Ko bo voda v bazenu, bi bilo pošteno, da nas povabijo, da gremo skupaj plavat," je dodal, misleč na zahteve po popolnem umiku Zorana Jankovića z vrha PS.
Potrata in predstavniki PS so po sestanku sporočili, da so se dogovorili za čimprejšnje vnovično srečanje, a Lukšič pravi, da je bila "to želja PS".
Dotaknil se je pogovorov predsednikov strank s predsednikom države Borutom Pahorjem. Dogovarjajo se za skupno srečanje. Opozoril pa je, da tak sestanek ne sme biti v obliki, ki bi nakazovala na refiguriranje političnega sistema, zato je pri tem previden. Po njegovem mnenju namreč ni dobro, da kdor koli od funkcionarjev izvršne ali katere druge veje oblasti sklicuje predsednike strank.
SD se je tako že lotil priprav na volitve. Kandidate želijo izobraziti in pripravili na to, da ne bodo "kot nekateri drugi prileteli kot mesečniki v parlament", je še dejal predsednik te stranke.

Minister Gorenak zagotovil, da je SDS trden
Minister za notranje zadeve Vinko Gorenak je na zimskih igrah stranke SDS na Golteh komentiral tudi aktualno politično dogajanje oziroma dejstvo, da sta zdaj ministrstvo za pravosodje in javno upravo ter ministrstvo za notranje zadeve v rokah SDS.
Dejal je, da je SDS pred leti očital, da je ena oseba, to je minister Aleš Zalar iz LDS, vodil ta dva resorja, danes pa resorja nista pod okriljem ene osebe, ampak ministrstvo za notranje zadeve vodi sam, ministrstvo za pravosodje in javno upravo pa po odstopu Senka Pličaniča prevzema Zvonko Černač, ki sicer vodi ministrstvo za infrastrukturo in prostor. "To je bistvena razlika," je dejal minister Gorenak.
Gorenak je dejal, da so taka druženja pomembna, tako zasebno kot za stranko. "Te stvari veliko pomenijo. Mogoče pa je na simbolični ravni v tem času, ko stranka in njen predsednik pač doživljata to, kar doživljata, to še toliko bolj pomembno. Mene ta čas kar malo spominja na tisto obdobje po 1. septembru 2008, ko je bilo tisto poročilo objavljeno, in to dejansko kaže na trdnost stranke," je dejal Gorenak, pri čemer je imel v mislih finsko oddajo, povezano z afero Patria.
KOMENTARJI (432)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.