Vlada se je sestala na delovnem posvetu, da bi nadaljevala z usklajevanji in pripravo proračuna za prihodnje leto. V javnosti že nekaj časa krožijo ugibanja o možnih ukrepih, konkretno pa jih bo danes vladni ekipi predstavil minister za finance Uroš Čufer, ki ob prihodu ni dajal izjav.
Vlada je predstavitev novega paketa ukrepov za konsolidacijo javnih financ obljubila najpozneje do 25. septembra, 1. oktobra pa se izteka rok, do katerega mora v DZ poslati predlog proračuna za prihodnji dve leti. Čas za dosego soglasja se ji tako izteka.
Vlada naj bi med drugim spet razmišljala o uvedbi kriznega davka, a po neuradnih informacijah oddaje 24UR ZVEČER tega Čufer naj ne bi položil na mizo. Prihranke naj bi vlada iskala tudi z odpravo letnega dodatka za vse upokojence, potem ko ga je varčevalni zakon že ukinil za pokojnine v višini nad 622 evrov.
Po neuradnih informacijah naj bi Čufer na današnjem sestanku ponudil kompromisni predlog, po katerem bi letni dodatek ukinili le upokojencem s pokojninami v višini nad 450 evrov.
DeSUS proti ukinitvi regresa
Po besedah predsednice Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) Mateje Kožuh Novak se predsednica vlade Alenka Bratušek zaveda, da regres prejemajo najrevnejši upokojenci. Kožuh Novakova se je sestala s predsednikom stranke DeSUS Karlom Erjavcem. Oba sta proti ukinitvi regresa za upokojence. Pri regresu zato DeSUS ne bo popustil, saj bi ga izgubili tisti, ki ga najbolj potrebujejo.
Če bo vlada vseeno predlagala proračun, ki ukinja regres, za zdaj Erjavec ne more povedati, kako bo njegova stranka ravnala, je pa spomnil, da je zavezan sklepom organov stranke, da pri tem vprašanju ne popušča. Na vprašanje, ali se lahko zamaje tudi koalicija, če bodo vztrajali pri svojem, je Erjavec dejal, da si v DeSUS tega ne želijo in da do tega po njegovem mnenju ne bo prišlo, saj Slovenija potrebuje politično stabilnost.
Predsednik SD Igor Lukšič je pojasnil, da je SD že lani predlagal uvedbo kriznega davka, a soglasja za to ni. Ta ukrep bi bil po Lukšičevem mnenju pravičnejši kot na primer odvzem regresa upokojencem. A glede na to, da "živimo v neoliberalni klimi, nam vsi tudi preko medijev sporočajo, da je to slabo", je dejal. Dodal je, da so proti davkom, zlasti proti kriznemu, vsi tisti, ki so za prerazporejanje družbenega bogastva v korist bogatih.
Če bi se lotili ukrepov na odhodkovni strani, bi si morali po njegovem mnenju prizadevati za to, da ne bodo selektivno prizadeli posameznih poklicev ali slojev. A je po njegovih ocenah od ministrstva za finance, ki je najbolj obremenjeno ministrstvo, težko pričakovati, da bo v kratkem našlo rešitev, zlasti zato ker je doslej niso, je pristavil.
KOMENTARJI (817)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.