Poslanec Žan Mahnič je v javnost vnesel dvom, da Luka Mesec uživa prepovedane droge, saj Mesec sprva ni želel opraviti testa na trde droge. Po desetih dneh so bili sicer rezultati testa negativni. "Jaz najprej zavračam družbo, v kateri nekdo, ki te obdolži nečesa gnusnega, ni ničesar kriv, ti, ki si napaden, pa si tisti, ki se mora zagovarjati, zato se v to nisem želel spuščati," je dejal. Kasneje, ko je, kot pravi, ugotovil, da je Mahniču uspelo razširiti govorice, pa se mu je zdelo potrebno, da pokaže, da ne uživa prepovedanih drog, zato je kasneje tudi pristal na testiranje.
Na kritiko, da bi lahko, če bi test opravil takoj, tudi Mahniča utišal takoj, je odgovoril: "Mislim, da bi bil test za SDS legitimen šele takrat, ko bi mi Žan Mahnič sam držal kozarček". Na pomisleke, da je s testom čakal zato, da bi se njegovo telo očistilo je odgovoril, da drog ne uživa. Toda javnost ima pravico vedeti, v kakšni psihofizični kondiciji so odločevalci v državi, zato zahteva takratne opozicije ni bila tako nenavadna. Podobno prakso imajo tudi v tujini, Finska premierka je test opravila takoj, ko so jo k temu pozvali.
"To lahko obrnemo tudi drugače, jaz sem test opravil takoj, ko mi ga je novinarka predložila na mizo. Žan Mahnič in njegovi so ta očitek načrtovali in so se testirali, ko so to sami želeli," je vztrajal Mesec in zatrdil, da trdih drog ni užival nikoli.
V studiu si je ogledal tudi posnetek svojega "živčnega" obnašanja, na podlagi katerega ga je Mahnič obtožil, da uživa prepovedane droge. "Jaz sem malo nevrotičen človek, grizenja nohtov se nisem znebil nikoli, čeprav sem večkrat poskušal. Je pa res, da ni lepo, da se to počne v javnosti zato se bom v prihodnosti temu skušal izogniti," je dejal.
Vprašanje o tem, če zauživa prepovedane droge, je odmevalo tudi po razvpiti aferi Smodej. SDS, tudi Mahnič, je v poslanskem vprašanju zapisal, naj bi vrh Levice vedel, da so se na Smodejevih zabavah dogajale zlorabe. To naj bi dokazoval posnetek, na katerem je videti, da se je Mesec udeležil odprtja razstave v galeriji Fotopub, ki jo je vodil prav Smodej. Tudi te očitke je Mesec zanikal.
Eden od očitkov v interpelaciji ministrici Tatjani Bobnar, ki jo je vložila SDS, je tudi, da se je Policija odzvala pozno, saj da je s tem ščitila vrh Levice, ki naj bi vedela za zlorabe v aferi Smodej. "Te teze ne sprejmem. Ministrica svoje delo opravlja profesionalno. Poznam jo z vladnih sestankov in moram reči, da se na noben način ne bi v kaj takšnega spuščala. Je pa res, da skuša SDS Levico na vsak način oblatiti. To je znano dejstvo že več let," je dejal.
V Levici so predlog SDS-a, da bi se poslanci testirali na trde droge, zavrnili. Mesec sicer pravi, da osebno s tem nima težav, a predlog so v stranki kljub temu zavrnili. "Mislim, da ni prav, da ljudi sodimo po tem, kaj počnejo v prostem času. To kar človek počne v petek zvečer, je ločeno od tega kar počne med delovnim časom. Želim, da bi poslance in politike sodili predvsem po njihovem delu," je povedal. Toda težava nastane, če bi politik nato postal odvisnik, ker bi nastal družbeni problem. "Strinjam se, politik mora svoje delo opravljati trezno," je dejal Mesec. A Slak je vztrajal, naj pojasni, zakaj torej nasprotujejo strožjemu nadzoru nad uživanjem trdih drog. Točnega odgovora Mesec ni imel, je pa dejal: "SDS to vedno predlaga, ko je v opoziciji, ko bodo naslednjič v vladi, naj sprejmejo ta zakon".
Je Luka Mesec kaviar socialist?
"Ne vem če imam za kaviar, socialist pa sem," odgovarja minister. Na družbenih omrežjih je namreč videti Mesečeve fotografije iz Opatije, ki velja za dražjo destinacijo, pa fotografije iz hotelov s petimi zvezdicami, kot minister se vozi v BMW-ju. Zdi se, da uživa vse bonitete kapitalizma, ljudem pa propagira socializem.
"Jaz drugih prihodkov razen svoje plače nimam. Na račun dobim približno 3100 evrov, od tega plačam malo manj kot 400 evrov stranki za članarino, približno 1080 evrov imam obrok kredita, nekaj je še stroškov, tako da mi približno 1300 evrov ostane za življenje. Kar si lahko privoščim s temi 1300 evri, tako pač živim. Ali je to nekaj, čemur bi se lahko reklo življenje kaviar socialista pa presodite sami," pravi Mesec.
Mesec, ki se zavzema za delavske pravice, se vozi v službenem BMW-ju, ki je delavcu nedosegljiv. Vprašanje je, zakaj ni na primer poklical v vozni park in zaprosil za kakšen drug avtomobil, ki ne simbolizira moči kapitalizma. Papež se na primer vozi v Fordu Fiesti. "Papež se v Fiesti vozi zasebno, jaz pa osebnega avtomobila nimam," je povedal in dodal, da ima avtomobil v uporabi tudi za zasebno rabo. Kljub temu se vozi predvsem s kolesom ali električnimi avtomobili, ki so v najemu.
"Ministrska funkcija je natempirana na minute, z delom začnem ob 8. uri zjutraj, traja pa tudi 10 ali 12 ur. Ogromno imam poti po državi, med potmi se pripravljam na govore, kličem po telefonu. Razumem, da je to, da imam voznika privilegij, toda brez njega bi bilo moje delo oteženo," pravi. Težava ni v tem, da ima minister voznika, pač pa, da je avtomobil znamke BMW. Minister za finance Mitja Gaspari se je v času Drnovškove vlade vozil s starim Citroenom in od ministrov lahko zahteval, naj varčujejo.
Mesec pa je na poziv, naj znamko avtomobila zamenja za bolj "ljudsko" znamko odvrnil, da avto s katerim se vozi, na trgu stane 12.000 evrov. "Ali temu rečemo luksuzna limuzina je to spet vprašanje, na katerega si odgovorite sami," je dejal. A bistvo je v tem, kaj znamka predstavlja - če minister to, kar govori, tudi živi. "Prišel sem na ministrstvo in podedoval ta avto, nikoli se nisem ukvarjal s simboliko tega avtomobila," je dejal.
"Politično odgovornost glede zadeve z boxerji bi moral prevzeti Tonin"
Debata je stekla tudi o nakupu boxerjev. Zaradi odpovedi pogodbe za nakup naj bi davkoplačevalci plačali 70 milijonov evrov pogodbene kazni. Politično odgovornost za to bi moral po Mesečevih besedah prevzeti Matej Tonin. "Tonin je pogodbo podpisal po tem, ko je njegova vlada že izgubila volitve in po tem, ko je že bilo jasno, da bo nastala vlada, ki nasprotuje nakupu boxerjev. Vse to je bilo na dan podpisa pogodbe že znano, on pa je pogodbo vseeno podpisal," pravi Mesec.
Mesec je izpostavil, da želijo minimizirat stroške za orožje, saj da denar "krvavo potrebujemo za zdravstvo, stanovanja in domove za starejše".
Kot pravi, se dogovarjajo, da se primarno kupuje oprema, ki bo imela dvojno uporabo: "Lahko se uporablja vojaško, lahko pa denimo za gašenje požarov, kot je bil zadnji na Krasu."
Proti izstopu zdravnikov iz enotnega plačnega sistema
Mesec trdi, da se v vladi odkrito in iskreno pogovarjajo, priznava pa, da so tudi v Levici pogledi včasih različni. Zatrdil je, da njegov strankarski kolega Miha Kordiš ni grozil, da bo nacionaliziral premoženje Igorja Akrapoviča: "Objavil je nek meme, to so internetne šale naše generacije, ki pa je bil pač uporabljen za takšno in drugačno strašenje."
Mesec pravi, da nikoli niso govorili o nacionalizaciji malih in srednjih podjetij, spomnil pa je, da še vedno zagovarjajo državno lastništvo ključnih sektorjev. Napovedal je, da bodo oktobra predlagali zakon, v katerem bodo vzpostavili model vključevanja zaposlenih v lastništvo podjetij.
"Če se pogovarjamo o plačah, se moramo pogovarjati skupaj. Sicer pa izstopijo zdravniki, učitelji, policisti, in nenadoma se bo vlada pogovarjala samo še z vsako interesno skupino posebej," se minister za delo zavzema za ohranitev enotnega sistema plač v javnem sektorju. "To je edini način, da plače ohranimo primerljive in se ne zapletemo v neskončno barantanje," je dodal.
Napovedal je, da bodo vztrajali pri višji obdavčitvi nepremičnin, vendar zagotavlja, da ta ne bo prizadela povprečnega gospodinjstva. Omenil je predvsem obdavčitev praznih stanovanj v urbanih središčih, s čemer želijo omejiti špekulativno vlaganje v nepremičnine.
Zakaj nasprotuje socialni kapici? Kako to, da ima vodja Levice opravljene vse cerkvene zakramente? Mu laska, da je najmlajši minister v zgodovini samostojne Slovenije? Si želi Luka Mesec v prihodnosti postati predsednik vlade? V oddaji Ena na ena pa tudi o o ministrstvu za solidarno prihodnost, interventnem zakonu o zdravstvu, farmaciji, družinskem zakoniku.
KOMENTARJI (934)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.