Slovenija

Luka Koper zavrača očitke

Koper/Ljubljana, 20. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Glavni direktor Luke Koper Bruno Korelič je zavrnil očitke poročila urada za preprečevanje korupcije, poročilo pa je označil za nestrokovno.

Generalni direktor Luke Koper Bruno Korelič (Foto: POP TV)
Generalni direktor Luke Koper Bruno Korelič (Foto: POP TV) FOTO: POP TV
'Visoki dobički Luke Koper v zadnjih letih niso rezultat dobrega dela in upravljanja družbe', piše v poročilu, 'temveč neplačevanja oziroma plačevanja manj kot bi sicer morali za najemnine, koncesije in davčne obveznosti. Luka Koper sicer plačuje državi 150 milijonov tolarjev po najemni pogodbi, kar pa je enakovredno najemu navadne marine'.

V Luki Koper obtožbe o korupciji, o neplačevanju najemnin, nadomestil za zemljišča in davkov odločno zavračajo. Zatrjujejo, da je vse potekalo zakonito. Za nekajletno zamudo pri razčiščevanju odnosov z državo, še posebej pri koncesijski pogodbi, pa je po mnenju predsednika uprave Bruna Koreliča odgovorna država, ki je večinska lastnica Luke Koper, oziroma konkretno ministrstvo za finance.

"Delovanje v korist delničarjev ni kaznivo dejanje," je na novinarski konferenci dejal Korelič. Poročilo, ki ga je predsednik uprave zavrnil kot nestrokovno, Luki Koper očita, da dela zgolj v korist majhnih delničarjev in s tem povzroča škodo državi, ki je večinska lastnica koprske družbe. V poročilu je zaslediti še, da naj bi se Luka Koper okoriščala zemljišč, za katera ne plačuje ustreznih pristojbin.

Luka Koper za ureditev razmerij

Luka Koper je v desetletju od lastninskega preoblikovanja iz javnega podjetja v delniško družbo ustvarila za več kot 26 milijard tolarjev čistega dobička. Dobiček v letu 2004 znaša 2,2 milijardi tolarjev. Če naj Luka Koper državi plača za skoraj 1,6 milijarde tolarjev koncesijskih dajatev letno, Mestni občini Koper pa 2,8 milijarde tolarjev prispevka za uporabo stavbnega zemljišča, bo vsakoletna izguba podjetja milijardna, je opozorilo vodstvo Luke Koper.

Predsednik nadzornega sveta Luke Koper in predsednik Odvetniške zbornice Slovenije Miha Kozinc (Foto: POP TV)
Predsednik nadzornega sveta Luke Koper in predsednik Odvetniške zbornice Slovenije Miha Kozinc (Foto: POP TV) FOTO: POP TV

V družbi ocenjujejo, da je sedanjih 300 milijonov tolarjev, kolikor letno odštejejo za komunali prispevek, preveč. V reškem in tržaškem pristanišču, ki sta sicer skoraj povsem v državni lasti, lastnica finančno podpira podjetji. Tržaška luka naj bi lani prejela 272 milijonov evrov državne pomoči. Hrvaška je pri Svetovni banki najela posojilo v višini 156 milijonov ameriških dolarjev, da bi temeljito prenovila reško pristanišče.

Predsednik nadzornega sveta Luke Koper Miha Kozinc je opozoril na nevarnost nazadovanja celotne primorske regije, v kolikor ne bo politične volje za rešitev težav edinega slovenskega pristanišča. Zato bi bilo treba čimprej urediti razmerja med državo, Luko Koper in koprsko občino.

Luka Koper zavrača očitke o nakupu delnic

Država je lastnica 49 odstotkov prednostnih delnic, ki pa prinašajo manjši tako donos kot upravljalne pravice.

Nazadnje so predstavniki Luke zavrnili očitke iz tistega dela poročila, ki govori o izplačilih visokih nagrad upravi in nadzornemu svetu, s katerimi naj bi ta pokupila veliko število delnic. V desetih letih so upravi izplačali 77, nadzornemu svetu pa 55 milijonov tolarjev nagrad, s čimer naj si ne bi mogla pridobiti takšnega števila delnic, s katerim bi lahko znatno vplivala na poslovanje družbe.

Ustanovljena medresorska komisija za razvoj koprskega pristanišča

Premier Janez Janša je potrdil, da bo v primeru potrditve suma oškodovanja državnega interesa vlada primer odstopila pristojnim organom.

Vlada je ustanovila medresorsko delovno skupino za celovito obravnavo razvoja koprskega pristanišča in njegovega vplivnega območja, ki bo skrbela za koordinacijo in učinkovito izvajanje prostorskega razvoja koprskega pristanišča ter njegove okolice.

V sedemčlanski delovni skupini so predstavniki ministrstev za promet, okolje in prostor, javno upravo, gospodarstvo, finance ter obrambo in predstavnik kabineta predsednika vlade, vodi pa jo predstavnik ministrstva za promet, je povedal minister za okolje in prostor Janez Podobnik.

Prva naloga skupine je, da pripravi smernice razvoja koprskega pristanišča. Delovna skupina bo pri tem upoštevala tudi že pripravljene dokumente, pripravljene smernice pa bo nato potrdila vlada. Gradivo naj bi bilo pripravljeno v dveh mesecih.

Naloga delovne skupine bo tudi pripraviti oceno utemeljenosti priprave predloga državnega lokacijskega načrta za celotno pristaniško infrastrukturo. Vlada meni, da je nujno zaključiti desetletje neurejenih pravnih razmerij med državo in Luko Koper. Država ima v družbi Luka Koper 49 odstotkov prednostnih delnic in dva odstotka navadnih delnic. Glede na to bo delovna skupina pripravila tudi usmeritve, ki jih bo zastopala država. Delovna skupina bo lahko imenovala tudi posebne ekspertne skupine za posamezna vprašanja.

SORODNI ČLANKI