
Kot so zapisali v izjavi za javnost, kljub dokumentaciji, ki spremlja blago, od lastnika blaga vsakič zahtevajo dodatno meritev pred prevzemom. Certificirana kontrolna hiša, ki je v tem primeru opravila meritev, je ugotovila, da je presežena mejna vrednost, so še zapisali in dodali, da je kontrolna hiša o meritvah v skladu z zakonodajo obvestila Urad za jedrsko varnost, ki bo podal ustrezna navodila, kako ravnati s tovorom.
"Po pogovoru s pooblaščenim izvajalcem meritev ter odgovornim na Uradu za jedrsko varnost izmerjena vrednost ne vpliva na zdravje ljudi," so še zagotovili v podjetju, ko je bil vagon še v pristanišču. Vagon so sicer že odpeljali v Ljubljano, kjer ga bodo strokovnjaki pregledali, odstranili vir sevanja in ga spravili v skladišče za radioaktivne odpadke.
Sevanje petkrat nad naravnim sevanjem
Inšpektor na Upravi RS za jedrsko varnost Aleš Janežič je potrdil, da so v enem od vagonov, ki so prispeli v luko, zaznali raven sevanja, ki je približno petkrat nad naravnim sevanjem, ter da gre za izotop radija.
Takih primerov imajo sicer po njegovih besedah nekaj na mesec, glede na njihove izkušnje pa sklepajo, da se je med približno 20 tonami starega železa pomotoma znašla bodisi igla iz taborniškega kompasa, ki je bila premazana z radijevo barvo, bodisi del kakšne starejše ure ali drug inštrument za civilno ali vojaško rabo, kjer se je uporabljala tovrstna barva.
"Ne govorimo o ničemer, kar bi bilo nevarno za ljudi, in ne govorimo o ničemer, česar ne bi imela večina ljudi doma," je še pojasnil Janežič. "Mislim, da če bi šli po slovenskih gospodinjstvih, bi povsod našli take vire sevanj," je še ocenil inšpektor.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.