Kriminalisti so okrog polnoči končali s preiskavo v Luki Koper, kjer naj bi zaslišali 30 zaposlenih. Predsednik uprave Robert Časar naj bi bil namreč osumljen prekoračitve pooblastil in pridobitve protipravne koristi. Preiskavo v podjetju je direktor Luke Koper Robert Časar označil za sramotno, poniževalno in nezakonito. Vse to pa po njegovem mnenju predstavlja prav vrnitev v stalinizem.
Preiskali so tudi stanovanja in hiše vodilnih v družbi – poleg Časarja so tako obiskali tudi člana uprave Alda Babiča in izvršnega direktorja Milana Pučka. Preiskava pa je potekala tudi v Sežani, kjer ima Luka svoj logistični center, in v Murski Soboti, kjer naj bi zgradili nov logistični center. Zaslišali so tako pravnike, finančnike, vodje služb in člane uprave, vendar niso nikogar zadržali. Poleg tega naj bi pregledali vrsto dokumentov, pogodb in računov, je še pojasnil predstavnik Luke Sebastjan Šik.
Neprimeren način preiskave
Nadzorni svet Luke Koper se je na današnji seji seznanil z okoliščinami včerajšnje policijske preiskave na sedežu družbe. Sprejeli so stališče, v katerem nadzorniki soglašajo, da stojijo za odločitvami nadzornega sveta, kar nedvoumno dokazujejo rezultati Luke Koper, ki jih je dosegla v zadnjih letih, še posebej pred obdobjem globalne krize, ko je družba beležila rekordno število pretovora. Danes so razmere v Luki Koper, v primerjavi s stanjem v gospodarstvu, še vedno nadpovprečno dobre in nadzorniki upajo, da se bo tak trend nadaljeval vse do konca krize.
Zapisali so še, da je Luka Koper še eno redkih podjetij v Sloveniji, ki ne razmišlja o zniževanju plač zaposlenih ali celo o odpuščanju. Poleg tega ocenjujejo, da je bil način izvedbe policijske preiskave s strani preiskovalnih organov absolutno neprimeren, saj je po nepotrebnem škodil ugledu podjetja in vodilnih delavcev ter bo onemogočil normalno izvedbo pregleda poslovanja družbe s strani neodvisnega revizorja, izbranega na zadnji skupščini delničarjev.
Nadzorniki so v nadaljevanju sprejeli sklep, da soglašajo s priporočili vlade v skladu vlade o stališčih do izplačevanja sejnin in nagrad v zvezi z omejevanjem učinkov finančne krize. Pri točki, ki se nanaša na sklep vlade glede pogodb o zaposlitvi za poslovodne organe, pa so sejo prekinili in upravi naložili, naj do prihodnjega torka, ko se bo seja nadaljevala, pripravi simulacijo prilagoditve plač poslovodnih organov skladno s priporočilom vlade.
'Nadzorni svet je farsa'
Za mnenje o dogajanju smo poklicali nekdanjega nadzornika Luke Borisa Bradača, ki je 31. marca iz osebnih razlogov odstopil. Glede možnosti, da bi preiskava prinesla konkretne rezultate, ostaja skeptičen. "V podjetju je bila pred časom interna revizijska hiša, ki je dva meseca čistila vse sporne zadeve za nazaj, tako da zdaj pravzaprav ne morejo najti nič več.“ Povedal nam je še, da so morali člani uprave podpisovati sporne pogodbe, za katere so sicer vedeli, da so sporne, vendar pa jih je v to silil strah pred izgubo delovnega mesta.
"Nadzorni svet je, lahko bi rekli, farsa,“ je Bradač odgovoril na vprašanje, ali je tudi onesposobljenost nadzornega sveta eden od razlogov za njegov nedavni odstop. Ta organ je, pravi, preveč povezan z upravo. "Odstopil sem tudi zato, ker smo od uprave dobivali samo izbrane dokumente, nikoli pa ne vse dokumentacije.“
Po njegovem mnenju je k "mahinacijam“ pripomoglo tudi dejstvo, da je prvi nadzornik družbe koprski župan Boris Popovič, ki je na državnozborskih volitvah podprl Časarja, sicer kandidata SDS. Gotovo je včasih upravi pogledal skozi prste, je prepričan Bradač, ki je ob tem dodal, da preiskava po njegovem mnenju ni neposredno politično motivirana.
"Na Časarjev odstop bomo verjetno zaman čakali, saj bi z njim priznal krivdo. Edina možnost je ta, da ga odstavi nadzorni svet, vendar pa bo tudi to problematično,“ še pojasnjuje. Nadzorni svet je namreč že na eni od prejšnjih sej podal predlog za njegovo odstavitev, vendar pa naj ta sploh ne bi prišel na dnevni red.
'Nezakonita preiskava'
Odvetnik predsednika uprave Roberta Časarja Luka Zajc pa je za 24ur.com pojasnil, da njegove stranke kriminalisti niso zaslišali. Uradni vzrok za preiskavo je bila sicer anonimna prijava, ki je bila poslana na protikorupcijsko komisijo. Prav to pa se Zajcu zdi zelo problematično. "Odredbe za hišno preiskavo na podlagi anonimke ni možno izdati,“ je pojasnil in dodal, da je bila preiskava po njegovem mnenju nezakonita. "Gre za politično zadevo. Hočejo se znebiti uprave,“ je še komentiral včerajšnje dogodke.
Sporni posli?
Kot so zapisali na policiji, so preiskavo sprožili zaradi "sumov gospodarskih kaznivih dejanj" v Luki Koper. Šik je ob tem pojasnil, da gre predvsem za posle, ki so del izredne revizije. To je februarja odobril minister za promet Patrick Vlačič.
Ključno pri tem naj bi bilo finančno izčrpavanje Luke Koper. Luka je imela namreč pred štirimi leti, ko jo je prevzel Časar, 240 milijonov evrov finančnih rezerv, danes pa imajo 200 milijonov evrov kreditov. Podjetje naj bi izčrpale neupravičene naložbe, denimo gradnja nove upravne stavbe za 13 milijonov, smiselnost nakupa številnih zemljišč, pa podjetij, odločitve za drage logistične centre ...
Kot smo že pisali, mora revizor preveriti vodenje vseh poslov Luke Koper v zadnjih petih letih. Še posebej posle v zvezi s prodajo kapitalskih naložb, gradnjo nove poslovne stavbe, odkupom in rušenjem skladišč na potniškem terminalu v Kopru ter nakupom nepremičnin na območju terminala BTC in orleške gmajne v Sežani. Preveriti bo moral tudi posle povezane s podjetji Premik-net, Grafist in B.R.I.L., s slovaškim podjetjem TT Invest ter ustanovitvijo novonastalih podjetij.
Anonimna ovadba
Kriminalisti so posle Roberta Časarja preverjali že sredi marca, ko so prejeli tudi anonimno kazensko ovadbo zoper njega in direktorja družbe Inženiring Graj Roberta Graja, ki za Luko v Prekmurju ureja postopke za gradnjo logističnega centra. Časar naj bi Graju plačeval fiktivne posle in tako Luko oškodoval za 700 milijonov evrov.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.