Zunajobravnavni sodni senat ljubljanskega okrožnega sodišča je pritožbo zagovornika Tomaža Lovšeta na odreditev pripora, ki ga je predlagalo tožilstvo zaradi begosumnosti, zavrnil. Lovše tako ostaja v priporu.
Pritožbo na odrejeni pripor je v petek podal Lovšetov zagovornik Marko Bošnjak, ki je danes potrdil, da so prejeli sklep sodišča, a je nad obrazložitvijo razlogov za zavrnitev pritožbe zelo razočaran. Lovše je od petka v priporu, ker naj bi obstajali razlogi za begosumnost. Njegov zagovornik je že v petek dejal, da ima Lovše stalno prebivališče v Sloveniji, napačne pa naj bi bile navedbe o monaškem potnem listu, ki naj bi ga uporabljal.
Zagovornik: Sodišče zamudilo rok, vse temelji na hipotezah
Lovšetov zagovornik trdi, da je bil sklep izdan v času, ko je že potekel 48-urni rok za rešitev pritožbe. Pritožbo so vložili nekaj pred 16. uro v soboto popoldan, medtem ko je bil sklep sprejet šele v torek, pojasnjuje Bošnjak. "Že to kaže na neko nezakonito ravnanje sodišča pri odločanju o naši pritožbi, je pa tudi vsebinsko zadeva problematična," pravi Bošnjak in pojasnjuje, da je sodišče spregledalo okoliščino, da je Lovše le slovenski državljan in da nima prebivališča nikjer drugje v tujini. "Namesto tega je sodišče navedlo, da ni izključeno, da bi imel Lovše še kakšen tuji potni list in bi zato lahko odšel po svetu," pravi Bošnjak in dodaja, da ni nobenega dokaza, da bi Lovše imel kakšno takšno listino. "Moja stranka nima tuje listine in graditi begosumnost na tem, da ni izključeno, da bi, je po mojem prepričanju popolnoma nezakonito, neustavno in nevzdržno."
Bošnjak še dodaja, da se v breme Lovšetu navaja, da je lastnik družbe, ki je registrirana na Britanskih deviških otokih. "Dejstvo pa je, da je Lovše takšno družbo že kupil," pravi Bošnjak in poudarja, da Lovše tam nikoli ni bil. Sodišče Lovšetu v breme navaja še, da je večkrat potoval v tujino, med drugim tudi v ZDA, kjer je bil tudi julija. Bošnjak pojasnjuje, da je bil Lovšetov zadnji obisk v ZDA posloven, saj naj bi tam sklenil pogodbo, na podlagi katere naj bi zaprli in rešili zapadle terjatve Dinersa do določenih družb.
"Izkoristili bomo vse pravne možnosti, da se Lovšetu neupravičen pripor odpravi," pravi Bošnjak in dodaja, da bodo na Vrhovnem sodišču RS vložili zahtevo za varstvo zakonitosti. "Če bo sodišče striktno spoštovalo ustavo in zakon ter izkazana dejstva v tej zadevi, bo Lovše kmalu prišel na prostost in sem prepričan, da bo kmalu izkazano, da moj varovanec očitanega dejanja ni storil," še dodaja Bošnjak.
Odločali dlje zaradi izločitve sodnice
Na ljubljanskem okrožnem sodišču pa pojasnjujejo, da je bila pritožba zagovornika pravočasno predložena v odločanje zunajrazpravnemu senatu, vendar pa je sodnica poročevalka ugotovila, da obstaja razlog za njeno izločitev, v zvezi s čimer je takoj sprožila postopek. Podpredsednica sodišča Martina Erzin je predlogu sodnice za izločitev ugodila in jo izločila iz odločanja v tej zadevi.
Spis je bil nato dodeljen novemu senatu, ki je o pritožbi odločal v torek, ko je bil sklep tudi posredovan strankam. Ob tem pa na sodišču poudarjajo, da je 48-urni rok, v katerem mora senat odločiti o pritožbi, instrukcijski, senat pa lahko odloči tudi po njegovem preteku.
Lovšetu očitajo zlorabo položaja
Policija je Lovšeta pridržala v okviru preiskave odredbe Banke Slovenije, ki je prepovedala uporabo kartice Diners. Nacionalni preiskovani urad preiskuje sum storitve kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, in sicer naj bi bila pridobljena protipravna premoženjska korist za najmanj devet milijonov evrov.
Poleg Lovšeta sta v tej zadevi osumljena še Saša Pušnik in Anton Horvatič, nekdanja zakonita zastopnika družbe Diners Club Slovenija. Tako Pušnik kot Horvatič sta bila po policijskem zaslišanju že v petek popoldne spuščena na prostost, medtem ko je Lovše ostal v priporu.
KOMENTARJI (211)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.