Pacientoma, ki so jima leta 2012 in 2014 v SB Celje vstavili posebni kolčni endoprotezi ameriškega proizvajalca Wright Medical Tehnology, sta se ti pri običajni hoji oziroma hoji po stopnicah, zlomili, piše današnje Delo. Pacienta zdaj zahtevata odškodnino, so pa zlome zabeležili pri vsaj petnajstih pacientih. Omenjene sporne vsadke naj bi po pisanju omenjenega časnika vstavljali tudi na Ptuju in v Valdoltri.
Delo piše, da naj bi v celjski bolnišnici za pomanjkljivosti vgrajenih vsadkov vedeli že v začetku leta 2015, ko se je zlomil vsadek pri nekem drugem pacientu in takrat naj bi bolnišica o tem obvestila proizvajalca, prav tako pa naj bi nehala vgrajevati te proteze. Ostalih pacientov, ki so jim vstavili sporne vsadke pa naj bolnišnica o možnosti zloma ne bi obvestila.

Sporne vsadke so v celjski bolnišnici začeli vstavljati leta 2006, od takrat pa naj bi jih vstavili okoli 600. Vgrajevati so jih nehali februarja lani. ''Z njihovo kakovostjo, karakteristikami in delovanjem smo bili zadovoljni saj število potrebnih revizij oz. ponovnih operacij v primerjavi s kolčnimi protezami drugih proizvajalcev ni odstopalo,'' so za 24ur.com sporočili s celjske bolnišnice.
''Ker je proizvajalec obravnavanih kolčnih protez v času veljavnosti zadnjega razpisa zamenjal zlitino, iz katere je vrat kolčne proteze, smo ga opozorili, da bomo ob morebitnem zlomu vratu kolčne proteze iz nove vrste zlitine, pogodbo prekinili. Sprememba uporabljene zlitine je namreč spremenila postopek zamenjave v primeru zloma vratu proteze. Ko smo zabeležili prvi zlom te kolčne proteze, smo prekinili pogodbo za dobavo in proteze nehali vgrajevati,'' so še sporočili.
Omenjene vsadke so vgrajevali tudi v UKC Maribor, kjer na leto vgradijo okoli 400 endoprotez kolka, omenjeno izvedbo pa so uporabili za manj kot desetino pacientov. Do danes so zabeležili sedem zlomov, je za 24ur.com povedal specialist ortoped iz UKC Maribor dr. Samo K. Fokter in dodal, da po lanskem izteku javnega naročila omenjenih protez niso več vgrajevali.
Težave z navedeno izvedno endoproteze bi po Fokterjevem mnenju lahko zaznali že prej, ''v kolikor bi imeli v Sloveniji vspostavljen Nacionalni register endoprotez, kot ga imajo povsod drugod po Evropi in smo ga slovenski ortopedi predstavili MZ že pred desetletjem, vendar finančnih sredstev za vodenje takšnega registra nikoli ni bilo mogoče pridobiti. Zanimivo je, da v hišnem registru endoprotez, ki je vzpostavljen v naši največji ortopedski bolnišnici v Valdoltri, problema z navedeno modularno izvedbo endoprotez niso zaznali, čeprav so tovrstne proteze prav tako uporabljali''.
Javna agencija RS za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je prvi primer zloma vsadka obravnavala šele letos februarja, omenjenih vsadkov pa ni v registru medicinskih pripomočkov, saj se tja vpiše le tiste, katerih proizvajalci oziroma pooblaščeni predstavniki proizvajalcev imajo sedež v Sloveniji. Na JAZMP tudi nimajo podatka, katere bolnišnice so jih vstavljale in koliko je bilo primerov zlomov, so pa dobili obvestilo, da je proizvajalec za te endoproteze kot varnostni korektivni ukrep izvedel odpoklic, še piše Delo.
Uporabljali so jih tudi v Valdortri
Iz Ortopedske bolnišnice Valdoltra so sporočili, da so kolčne proteze ameriške družbe Wright Medical Technology, tip kolčne proteze Profemur, uporabljali v obdobju od leta 2002 do 2012.
''V Ortopedski bolnišnici Valdoltra smo od leta 2002 do leta 2015 vgradili 12.435 primarnih kolčnih protez različnih proizvajalcev, od tega 1057 Profemur femoralnih delov proteze. Od vseh 1057 vstavljenih Profemur femoralnih delov proteze smo obravnavali tri lome vratu. Teh protez ne uporabljamo več od septembra 2012 dalje,'' so še navedli.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.