Slovenija

Na volišča odšlo več kot 43 odstotkov volivcev, prijav domnevnih kršitev molka 139

Ljubljana, 05. 10. 2014 07.07 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Volišča so se zaprla in rezultati vzporednih volitev so že pokazali prve zmagovalce in poražence. Dežurna služba MNZ pa je v času volilnega molka pridno zbirala domnevne kršitve. Sprejela je 139 prijav, v 18 primerih bo inšpektorat uvedel postopek o prekršku, ostale bodo preučili v naslednjih dneh.

Volilna skrinjica
Volilna skrinjica FOTO: Miro Majcen

Po državi se je ob 7. uri odprlo nekaj več kot 3300 volišč, na katerih so volivke in volivci odločali o novih občinskih vodstvih za prihodnja štiri leta. Dobrih 1,7 milijona volilnih upravičencev je lahko svoj glas oddalo do zaprtja volišč ob 19. uri.

Do takrat je svoj glas oddalo več kot 746.000 volivcev, kar predstavlja 43,56 odstotka volilnih upravičencev, a to je še začasen podatek.

Kjer bo potreben drugi krog, na volišča ponovno 19. oktobra

Po današnjem glasovanju bomo dobili nove občinske svetnike ter župane v tistih občinah, v katerih bo kandidat danes prejel večino veljavnih glasov, torej več kot polovico.

V občinah, kjer noben kandidat ne bo dobil večine glasov, bo odločal drugi krog, ki bo predvidoma 19. oktobra. V njem se bosta pomerila kandidata, ki bosta danes dobila največ glasov. Že sedaj pa je jasno, da drugi krog zagotovo ne bo potreben v nekaj manj kot polovici občin, ob tistih le z enim županskim kandidatom še v 63 občinah, kjer sta kandidata dva.

Volivec bo ob prihodu na volišče prejel najmanj dve glasovnici - za volitve župana in člane občinskega sveta. V občinah, ki imajo ustanovljene ožje dele in bodo potekale tudi volitve v svete krajevnih, vaških ter četrtnih skupnosti, pa bodo dobili posebno glasovnico še za te volitve.

Ob tem bodo v devetih občinah svoje predstavnike v občinski svet volili še člani italijanske in madžarske narodne skupnosti, v 19 občinah pa člani romske skupnosti. Zakon sicer predvideva romskega svetnika v 20 občinah, a v Grosuplju ni nobenega kandidata.

K rezultatom glasovanja na voliščih bodo prišteti še glasovi iz predčasnega glasovanja, k temu pa bodo občinske volilne komisije prištele še glasove, prispele po pošti. Poročilo o izidu glasovanja pa morajo pripravili najpozneje 11. oktobra.

Vplivanje na odločitev volivcev tudi danes prepovedano!

Vse do zaprtja volišč ob 19. uri je veljal volilni molk, ko je bilo prepovedano vsakršno nagovarjanje volivk in volivcev. Na dežurni službi inšpektorata za notranje zadeve so od začetka volilnega molka pa do danes do 19. ure prejeli 209 klicev. 70 se jih ni nanašalo na prijave kršitev. V 18 primerih bo inšpektorat uvedel postopek o prekršku, ostale prijave pa bodo preučili v naslednjih dneh. Kršitelji volilnega molka so sicer razdeljevali volilni material, pošiljali sms sporočila in agitirali volivce.

Za kršitve so predvidene globe od 150 do 400 evrov, za odgovorno osebo organizatorja volilne kampanje od 150 do 600 evrov ter za organizatorja volilne kampanje od 700 do 3000 evrov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.