Kar precej skrivnostni so bili do zdaj, je dejal Rob Munier, podpredsednik oceanografskega inštituta Woods Hole, ki je odkril razbitine. Da zdaj lahko predstavijo nekaj več podrobnosti, so morali pridobiti dovoljenje kolumbijske vlade.
Zakaj taka skrivnostnost, je seveda jasno, takoj ko zagledate številko vrednosti zaklada.
Natančna lokacija potopljene ladje, ki jo velikokrat imenujejo kar ''sveti gral med ladijskimi razbitinami'', je bila dolga leta nerešena uganka. Ladja z 62 topovi je potonila 8. junija 1708 v bitki z britansko floto v vojni za špansko nasledstvo, na krovu je bilo okoli 600 ljudi, poleg tega pa so bili na ladji zlato, srebro, smaragdi in drugi dragulji ... Po modernih standardih je vrednost tovora ocenjena do okoli 14 milijard evrov.
K iskanju razbitin so povabili inštitut, ker ima kar precej izkušenj z iskanjem na večjih globinah. Tako so z avtonomnim podvodnim plovilom REMUS 6000 med drugim našli leta 2011 tudi razbitine letala air France 447, ki je strmoglavilo nekaj sto kilometrov od obale Brazilije leta 2009.
In ravno REMUS 6000 je novembra 2015 posnel nekaj posnetkov ladje na globini 600 metrov.
Plovilo se je spustilo do vsega devet metrov nad razbitinami in posnelo nekaj fotografij in razkrilo za ladjo značilne gravure delfinov na topovih. Prav gravura je bila ključna, da so potrdili identiteto ladje.
''Razbitina je bila prekrita z muljem, a je kamera lahko videla podrobnosti, ki so razkrivale dekoracijo topov,'' je pokomentiral vodja misije Mike Purcell. Munier je nadaljeval, da so jih prevevala močna čustva, ko so ladjo končno našli.
Kje so ladjo odkrili, seveda javnosti niso in verjetno še nekaj časa ne bodo razkrili, saj zaklad ostaja na dnu morja. Že leta sicer teče bitka, katera država je upravičena do njega. Unesco sicer poziva Kolumbijo, naj razbitine ne izrablja v komercialne namene.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.