Po mnenju Lojzeta Peterleta je imel Janković na Urhu "izrazito slab in nesrečen dan", saj da naša kultura pozna spoštljiv poklon s hvaležnimi besedami in da takrat ne iščemo sovražnikov in mračnih sil. "To dodaja bencin na ogenj polarizacije. Nisem še doživel, da bi se ob grobovih žrtev dogajala volilna kampanja. Ne bi rad, da bi imeli nek spopad med letom 1941 in 1991," meni Peterle.
Da politični govori ne spadajo na spominske slovesnosti, se strinja tudi Martin Premk iz Gibanja Svoboda. "Kot je bilo že rečeno, pri nas ta pravila ne veljajo in pri nas so govori povsod politični in so bili zato politični govori tudi na Sv. Urhu, prav tako so bili politični govori na drugih prizoriščih. Imamo politične govore na Teharjah, v Kočevskem rogu," meni Premk, ki je dodal, da se v Sloveniji zgodovina in zgodovinske tragedije izkorišča za politične namene.
"Bil sem v Teharjah že leta 1990, kjer mislim, da sem bil prvi, ki je javno rekel, da se priklanja vsakemu domoljubnemu dejanju, da pa zavrača vse tri totalitarizme – fašizem, nacizem in komunizem. Sem jih precej slišal, zato ker se je komunizem še vedno skušalo ponujati pod rubriko svobode. Ko pa je to kasneje za mano ponovil minister Kračun, je ta izjava nekako preživela," je pojasnil Peterle, ki si želi, da bi bil odnos do teh žrtev pieteten. Poudaril je, da je pisal program o spravi pri Demosu in da so z osamosvojitvijo poskušali preseči ideološki prijem. "Želeli smo, da se resnicoljubno, pietetno in evropsko obnašamo do preteklosti."
"Sprava zadnjih 30 let je žal šla v napačno smer"
Anže Logar je ob spomeniku dejal, da je spomenik rezultat poskusa sprave ter da bo glede tega nadaljeval politiko Boruta Pahorja. "To ni spomenik sprave, to je spomenik žrtvam vseh vojn. Ne vem, zakaj ga tako imenujejo. Kar se sprave tiče. Leta 1990 so bila prizadevanja, s katerimi se je hotelo presekati tisto, o čemer se 40 let ni smelo govoriti. Potem je ta sprava zadnjih 30 let žal šla v napačno smer," meni Premk, ki dodaja, da se namesto, da bi se ljudje spravljali in bili neobremenjeni z drugo svetovno vojno, hoče enačiti obe strani. Po njegovem mnenju se taka sprava ne more zgoditi. "Zato, ker so bili Narodnoosvobodilna vojska in partizanski odredi Slovenije mednarodno priznana vojska zavezništva Združenih narodov. Slovensko domobranstvo je bilo pod neposrednim poveljstvom SS, ki je bil tudi v Nürnbergu razglašen za zločinsko organizacijo," meni Premk in dodaja, da si takšne sprave država ne more dovoliti.
Peterle se ne strinja, da gre tukaj za "neko izenačevanja v smislu zgodovinske resnice. Naš problem ni sprava med živimi – ker teh, ki so od takrat še živi, praktično ni več. Mi se moramo kot država, nacija in družba soočiti s tem" . Po njegovem mnenje je tudi Slovenska akademija znanosti in umetnosti v izjavi postavila dva ključna kriterija za odnos do tistih časov: "Resnicoljubnost in etiko. Če bomo na tej podlagi delali naprej, bomo kam prišli," meni Peterle.
"Želel sem si, da bi za praznik Logar in Pirc Musar skupaj odšla na kraj sprave"
In kako Peterle gleda na tisti del Jankovićevega nagovora, ko je govoril o predsedniških kandidatih Anžetu Logarju in Nataši Pirc Musar, kot prvo, da imamo dve osebi: eno, ki se prikazuje, kot da do včeraj ni živel in da ni bil v stranki, ki dokazuje pravico s solzivcem in uničuje medije, ter drugo osebo, ki spoštuje človekove pravice in to je njena zgodovina? "To je zame značilen diskurz, kot smo ga bili vajeni pred letom 91. Eni so bili zlati, pravični, osvobodilni, solidarni, drugi pa izdajalci, odpadek in tako naprej," je rekel in dodal, da sedaj enako počnejo z žrtvami. "Ene so prave žrtve, ene pa odpadek," je povedal Peterle in pojasnil, da ga kot politika moti to, da se takratne žrtve uporablja za sedanje politične cilje.
Nesprejemljivo se mi zdi tudi, da je šel župan v kampanjo tako rekoč na grobovih, in dodal, da to ni v čast niti Pirc Musarjevi, ki je bila na dogodku, čeprav se je od izjav "rahlo oddaljila". "Želel sem si, da bi za praznik Logar in Pirc Musar skupaj odšla na kraj sprave ali pa na kraje vseh žrtev, sedaj pa ju tiščijo v spopad," meni Peterle.
Kako dogajanje vidijo v stranki Gibanja Svoboda, kjer so podprli Natašo Pirc Musar? "Moje mnenje je, da politični govori ne spadajo pred grobnice," pojasnjuje Premk. Po njegovo politiki že zadnjih 20 let zlorabljajo tragedije druge svetovne vojne za ustvarjanje političnih točk in za ustvarjanje delitev med ljudmi, na leve in desne. Po njegovo si nekaterih izjav politiki preprosto ne bi smeli privoščiti. "Kako lahko nekdo označi vojake zavezniške vojske, ki ležijo v grobnici narodnih herojev, za množične morilce," se sprašuje Premk. Po njegovo izjava Slovenske akademije znanosti in umetnosti "zanika osnovno dejstvo, da so bili eni zavezniška vojska, drugi pa pod neposrednim poveljstvom okupacijske vojske". Dokler se žalimo, obmetavamo z žaljivkami in govorimo o lažeh, sprave ne bo, še meni Premk.
KOMENTARJI (874)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.