"V zadnjih mesecih se je zdelo, kot da nisem počel ničesar. Res je, pred kamerami me ni bilo veliko. A nisem počival," začne svoj zapis Logar. Kot je pojasnil, je zadnja leta delal na sodelovanju od znotraj in od zunaj, a z omejenimi uspehi. "Potrebujemo več. Klik v glavi," je dodal.
Kritiziral je tudi sodelovanje v Sloveniji. Kot je zapisal, je že ob razglasitvi rezultatov predsedniške tekme dejal, da Slovenija potrebuje sodelovanje, vendar dve leti kasneje, po njegovem mnenju, ni nič bolje. "Zadnja leta sem delal na tem od znotraj. Po svojih najboljših močeh. Pa od zunaj. Z omejenimi uspehi."
Zato je v sredo po 25 letih članstva izstopil iz SDS. "Z leti so prišle izkušnje, v času po novembru 2022 pa tudi spoznanje, da brez naslednjega koraka ne bo napredka. Da je ponavljanje vedno istega pač obsojeno na neuspeh. (...)," je dodal.
Namesto razlik med nami poiščimo skupne interese, je še pozval.
"Globoko v sebi si vsi želimo dobrih odnosov. Da izboljšamo družbeno klimo. Da postavimo uspešno gospodarstvo v jedro zmagovite Slovenije, mlade ohranimo doma, zagotovimo varno prihodnost in povrnemo zaupanje državljanov v institucije", je pozval.
"Ena vrata so se torej zaprla. Čas je, da se odprejo druga. A skozi ta ne grem sam," je zapisal. Kdo ga bo na tej poti spremljal, ni navedel, sta pa v videu, ki ga je objavil, ob njem tudi nekdanja evropska poslanka iz vrst SDS Romana Jordan in nekdanji šolski minister iz vrst SD Jernej Pikalo. Oba z Logarjem sodelujeta tudi v Platformi sodelovanja. Logar sicer k sodelovanju vabi vse, ki so že v predsedniški kampanji glasovali za in so "naveličani zamujenih priložnosti kot posledice političnega boja vseh proti vsem".
"Da ne bo pomote – to, kar bomo skupaj ustvarili, ne bo politična sredina brez identitete. To bo politična širina. S paleto vonjav in okusov. A takšnih, ki se med seboj ne 'nevtralizirajo'. To je pot, ki jo izberejo demokrati," je končal Logar.
Logar je izstopil iz stranke, so v sredo potrdili v SDS, ki so prejeli njegovo izstopno izjavo. Ni pa še jasno, ali izstopa tudi iz poslanske skupine.
"Slovenski prostor potrebuje politični tretji steber"
Kot je poudaril na novinarski konferenci, se je za idejo o novi poti odločil po daljšem razmisleku. Ideja, ki jo želi sporočiti slovenski družbi ali političnemu sistemu, pa je ideja o spremembi slovenske politike. A je prepričan, da slovenski prostor potrebuje politični tretji steber oziroma neko območje širšega sodelovanja. "V tem pogledu nameravam v prihodnje vse svoje napore uresničiti v ustanavljanju nove stranke," je potrdil.
Kot meni, bo do konca leta ustanovljena nova stranka in skladno s tem tudi nova poslanska skupina. "Zase sem večkrat jasno povedal, da sem desnosredinski politik po mentaliteti, podpornik EPP-ja in da nimam nobenih težav sodelovati s posamezniki na tej ali na oni strani," je še dodal.
V prihodnjih mesecih bo tako vse svoje napore usmerjal v ustanavljanje nove stranke, še pred naslednjo redno sejo DZ pa bo izstopil iz poslanske skupine SDS in deloval kot nepovezan poslanec. Lastne poslanske skupine za zdaj ne bo ustanavljal, imela jo bo nova stranka, je napovedal. O tem, ali bo nova stranka torej imela vsaj tri poslance, najmanj toliko jih namreč lahko ustanovi novo poslansko skupino, je Logar dejal, da je to "stvar tistih, ki se odločajo, po kateri poti bodo šli". "Jaz sem včeraj mojo pot jasno nakazal, danes sem tudi jasno povedal, kaj s tem mislim," je dejal.
Na komentarje, da bi lahko njegova poteza bila dogovorjena s prvakom SDS, Janezom Janša je preprosto odvrnil, da je lahko iz odgovora Janše jasno, da bi "bila stvar težko dogovorjena". Seveda tudi njegov izstop iz SDS ni bil enostaven, kot je dejal, je po 25 letih težko narediti takšno odločitev.
"Podstat političnega udejstvovanja je sodelovanje. V Sloveniji je prišel čas za sodelovanja onkraj političnega pola. Tisti, ki bo dobil prvo izbiro za sestavo naslednje vlade, si želim da poišče sogovornika na širšem političnem podu," je še dodal.
Kako njegov izstop komentirajo politiki?
"Prenova desnice je očitno dejstvo, ki se ga ne da več ustaviti," so ob tem danes ocenili v NSi. Vodja strankinih poslancev Janez Cigler Kralj je v izjavi ob robu seje DZ poudaril, da se morajo "zdrave sile desne sredine" združiti, da na volitvah leta 2026 dosežejo preboj, "odslovimo škodljivo Golobovo vlado in vzpostavimo normalno desnosredinsko vlado". "Očitno so tudi nekateri drugi akterji na desnici ali pa desni sredini začeli to dejstvo spoznavati in ukrepati v tej smeri," je dejal.
Na vprašanje, ali med te sile šteje tudi Logarja, pa je odgovoril, da so nove, sveže sile tiste, ki prinašajo politiko združevanja. NSi je bila po njegovih besedah doslej vedno politična stranka, ki išče združevanje in povezovanje in tako bo tudi vnaprej, je zatrdil.
Bolj zadržani tako z morebitnimi napovedmi o sodelovanju kot tudi z ostrimi kritikami so v koalicijski SD. "Eno leto se pogovarjamo o Anžetu Logarju, mislim, da je imel eno leto zelo veliko prostora, da bi lahko tudi vsebinsko kaj povedal," je danes dejal predsednik SD Matjaž Han. Kot je spomnil, je bilo poskusov ustanavljanja strank po tistem, ko so razpadale posamezne poslanske skupine, v zgodovini države že veliko. Zatrdil pa je, da podpira vsakega posameznika in vsako politično stranko, ki dela v dobro ljudi in zna odgovoriti na realno stanje v državi.
Po njegovem mnenju pa je prehitro govoriti o možnosti sodelovanja, ker sam ne ve, kakšni bodo naslednji Logarjevi koraki. "Nobene potrebe ni, da katerokoli stranko, ki je sploh še ni, dajemo v politični prostor ali prostor pred kamero," je izpostavil Han.
Bolj ostri so medtem v največji vladni stranki Gibanje Svoboda, kjer je namestnik vodje poslancev Lenart Žavbi ocenil, da je prvak SDS Janša v orbito naslednjih parlamentarnih volitev izstrelil prvi satelit. "Tudi ime je zelo podobno tisti stranki, iz katere je prišel, vsaj volivke in volivci ne bodo imeli težave razločiti med enim in drugim," meni Žavbi. Sam sicer ne vidi politične volje za veliko koalicijo.
Podobno kritični so tudi v koalicijski Levici, kjer so v današnjem odzivu izpostavili, da Logar svojega dosedanjega političnega šefa ni nikoli kritiziral. Zato ne nasedajo njegovi zgodbi o samostojni poti, so zapisali v odzivu. Obenem so ocenili, da je "Janšev zadnji pohod na oblast omogočila 'sredina' brez hrbtenice", v SDS pa da se zavedajo manjka podpore med ljudmi njihovim skrajnim stališčem, zato so si sredino izmislili sami.
V nasprotnem primeru bi tudi poslovilna pisma med Logarjem in Janšo bila "malo bolj začinjena", menijo v Levici. "Prepričani smo, da bo glas za Logarja na naslednjih volitvah pomenil glas za novo koalicijo, ki jo vodi SDS, ta koalicija pa ima samo enega vodjo," so še dodali.
"Težko komentiram, jaz ne bi podcenjeval ne Logarja ne Janše in tudi drugih ne, to se bodo morali fantje sami zmeniti," pa se je na besede o novem satelitu odzval Han.
Vodja poslancev SD Jani Prednik pa je kot zanimivo označil, da vsak, ki ustanovi stranko, želi slednjo, ne glede na to, s katerega politična pola prihaja sam, uvrstiti na sredino. "Eno so besede, drugo so dejanja, bomo videli, kaj bo sledilo," je dodal.
Medtem pa več upov v Logarja polaga prav nekdanja poslanka Svobode, danes nepovezana poslanka Mojca Šetinc Pašek. V današnji izjavi v DZ je Logarjevo delo ocenila kot pozitivno, v njem vidi "prihodnost slovenske politike". Prepričana je, da je Logarjeva odločitev za izstop iz SDS moteča za dve največji stranki, SDS in Gibanje Svoboda.
Sama pa meni, da Logar predstavlja rešitev za desni politični pol, da se ta "normalizira", da izstopi iz nenehne bitke dveh polov, da je v politiki možno govoriti tudi o sodelovanju. Ali priložnost za slednje v okviru poslanske skupine nepovezanih poslancev vidi tudi sama, Šetnic Pašek odgovarja, da se bodo o tem pogovarjali, a ne pred kamerami. "Kar se tiče sodelovanja z Anžetom Logarjem in njegovo prihodnjo zgodbo, pa tega seveda ne morem nikakor izključiti. Ne govorim o tem, da bi se sama vključila v tako novo zgodbo, ampak govorim o tem, da je to sodelovanje možno v dveh polih," je dodala.
KOMENTARJI (1060)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.