"Slovenija je lani sklenila strateško partnerstvo in tokratno srečanje je bilo pregled dosedanjega dela in napoved naslednjih aktivnosti. Dogovorili smo se, da bo v začetku prihodnjega leta delegacija ameriške vlade prišla v Slovenijo za nadaljevanje tega dialoga in v drugi polovici naslednjega leta vrnemo obisk ZDA," je dejal zunanji minister Anže Logar.
"Današnje teme z državnim sekretarjem so se predvsem dotikale varnostnih vprašanj, predvsem v zvezi s skupnim delovanjem zveze Nato, z dogajanjem na rusko-ukrajinski meji, hkrati s ključnimi izzivi zveze Nato. Predstavil sem tudi uspehe slovenskega predsedovanja Svetu EU in željo po aktivnem sodelovanju, predvsem v regiji Zahodnega Balkana, kjer lahko EU skupaj z ZDA poskrbi za napredek regije na poti v EU. Slovenija bo tu aktivno sodelovala tako na ravni EU, kot tudi s transatlantsko partnerico ZDA," je dejal.
Ameriški državni sekretar je na srečanju dejal, da ceni slovensko podporo članstvu vseh šestih zahodnobalkanskih držav v EU. "Državni sekretar in zunanji minister Logar sta skupaj izrazila zavezanost suverenosti in ozemeljski celovitosti Bosne in Hercegovine," je po srečanju sporočil tiskovni predstavnik State Departmenta Ned Price.
Ministra sta poudarila tudi pomen transatlantskih odnosov za varnost in blaginjo Evrope, so zapisali na ameriškem zunanjem ministrstvu. Blinken pa je po srečanju na Twitterju zapisal, da je "Slovenija močan partner pri ponovni oživitvi partnerstva med EU in ZDA".
Ministra sta govorila tudi o slovenski kandidaturi za nestalno članico Varnostnega sveta Združenih narodov (VS ZN) v letih 2024 in 2025. "Predstavili smo aktivnosti, ki jih bo Slovenija zastopala in predstavljala tujim partnericam, predvsem državam, katerih podporo potrebujemo. Verjamemo, da lahko Slovenija kot država, ki zastopa vladavino prava, ki zastopa temeljne človekove pravice, ki je aktivna v multilateralizmu, ponudi pravi nabor razlogov za podporo," je dejal Logar. Dodal je, da je o tem že govoril z evropskimi kolegi, nazadnje v četrtek s francoskim v Parizu.
"Slovenija je država, ki zastopa in zagovarja temeljne človekove pravice. Če primerjate Slovenijo in Belorusijo, ki se potegujeta za mesto nestalne članice VS ZN, mislim, da je odločitev ZDA tu jasna," je na vprašanje o podpori ZDA odgovoril Logar.
Na vprašanje, kako komentira izjave iz Belorusije, da je Slovenija vložila kandidaturo po Belorusiji po nareku ZDA, pa je Logar odgovoril, da se bo Slovenija osredotočila na svoja sporočila.
"Slovenija je s preteklim delom dokazala, da v multilateralnih formatih uspešno zagovarja ključna načela, ki so tudi v ustanovni listini ZN. Kaj pa tu pravi Belorusija, ki mislim, da ima precej težav z demokratično državo, za nas ni toliko pomembno," je med drugim dejal Logar.
"Gre za skupen slovenski projekt, smo na začetku te poti in lahko rečem, da se bo naša diplomacija maksimalno potrudila, da bo dobila čim več glasov za našo kandidaturo. Upam, da bomo čim bolj uspešni v tej leto in pol dolgi kampanji, in upam, da bomo pri tem dobili tudi podporo Rusije," je dejal.
Blinken je na srečanju pozdravil slovensko kandidaturo. ZDA so po njegovih besedah prepričane, da je Slovenija zelo ustrezna kandidatka, ki bo v primeru izvolitve "kredibilen glas, ki bo prispeval k ohranjanju mednarodnega miru in varnosti", so sporočili iz State Departmenta.
Na vprašanje o tem, ali je bilo kaj govora o resoluciji Evropskega parlamenta glede vladavine prava v Sloveniji, je Logar odvrnil, da je ameriška stran pohvalila delovanje Slovenije kot predsedujoče Svetu EU in je hkrati pohvalila prioritete, s katerimi zagovarja transatlantski dialog. "O kakršnihkoli negativnih sporočilih ni bilo besede," je dejal minister.
Gre za tretje dvostransko srečanje na ravni zunanjih ministrov v zadnjem letu in pol, po obisku sekretarja Mika Pompea avgusta 2020 v Sloveniji in ministra Logarja decembra 2020 v ZDA.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.