Slovenija

Logar zaplete glede imena poslanske skupine označil za 'politično driblanje'

Ljubljana, 11. 02. 2025 15.58 | Posodobljeno pred 3 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič ugotavlja, da so izpolnjeni pogoji za ustanovitev nove poslanske skupine, a ne z imenom Demokrati. Skladno s poslovniškimi določbami lahko poslanci Anže Logar, Eva Irgl in Tine Novak, ki v DZ niso bili izvoljeni na istoimenski listi, ustanovijo poslansko skupino nepovezanih poslancev, je pojasnila. Poslanska skupina Demokratov bo, samo aktualna vodstvena struktura v DZ jo želi drugače poimenovati, je možnost ustanovitve poslanske skupine nepovezanih poslancev, in ne poslanske skupine z imenom Demokrati, komentiral Anže Logar. Ocenil je, da gre pri tem za "politično driblanje" in strah pred Demokrati.

Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je na današnji seji kolegija glede nove poslanske skupine ugotavljala, da lahko skladno s poslovniškimi določbami poslanci Anže Logar, Eva Irgl in Tine Novak, ki v DZ niso bili izvoljeni na istoimenski listi, ustanovijo le poslansko skupino nepovezanih poslancev, je pojasnila.

Trojica poslancev, ki želi ustanoviti novo poslansko skupino, je sicer sprva v Državni zbor poslala obvestilo o ustanovitvi poslanske skupine nepovezanih poslancev Demokrati. Konec minulega tedna pa so predsednici DZ poslali izjavo o članstvu v stranki Demokrati, v kateri so navedli, da želijo ustanoviti poslansko skupino Demokrati. Pri tem so se sklicevali na tretji odstavek 31. člena poslovnika DZ, ki pa sicer govori o ustanovitvi poslanske skupine nepovezanih poslancev.

Slednje so kot neustrezno poslovniško podlago izpostavili v SDS, matični stranki Logarja in Irglove, ki so predsednici DZ podali predlog za zavrnitev poslanske skupine. Na kolegiju predsednice danes niso sodelovali, pred začetkom seje pa so v sporočilu za javnost znova izpostavili, da lahko trojica poslancev skladno s poslovnikom ustanovi poslansko skupino nepovezanih poslancev, ne pa poslanske skupine Demokrati. To bi bilo mogoče zgolj skladno s pogoji v drugem odstavku 31. člena, ki pa trenutno niso izpolnjeni.

Eva Irgl in Anže Logar
Eva Irgl in Anže Logar FOTO: Bobo

Takšni razlagi je na današnji seji kolegija predsednice DZ pritegnila tudi Klakočar Zupančičeva, ki je izpostavila poslovniško določilo, ki govori o tem, da lahko novo poslansko skupino ustanovijo poslanci izvoljeni na isti listi, če se politična stranka razdeli na dve ali več novih političnih strank, če iz dela stranke ustanovi nova stranka ali če razpade koalicija političnih strank.

Trojica poslancev pa ni bila izvoljena na isti listi, Logar in Irgl sta bila namreč člana SDS, Novak pa član Gibanja Svobode. Tako so po besedah predsednice DZ izpolnjeni tako pogoji za ustanovitev poslanske skupine nepovezanih poslancev kot tudi pravica do mest v delovnih telesih DZ, ne pa ustanovitev poslanske skupine z imenom Demokrati.

Razlago zakonodajno-pravne službe (ZPS) DZ, ki je med drugim navedla, da je izvoljenost poslancev na istoimenski listi le navezna okoliščina in ne pogoj, Klakočar Zupančič razume drugače, je pojasnila svojo odločitev. "Upoštevaje naš volilni sistem, volivci žal ne volijo obrazov, ampak program političnih strank oziroma volijo skladno s svojim svetovnonazorskim in ideološkim prepričanjem. In načelo predstavniškega mandata v tem primeru je po mojem mnenju nad načelom svobode poslanca," je dejala na seji kolegija.

Prezreti pogoj, da lahko poslansko skupino ustanovijo poslanci, izvoljeni na isti listi, bi bilo tako po njenem mnenju "nesprejemljivo z vidika izražene volje volivk in volivcev na volitvah". "Prav tako spreminjanje števila in sestave poslanskih skupin, kar je seveda mogoče pod poslovniško določenimi pogoji, po mojem mnenju ni zaželeno, ker to ni v največjo korist državljank in državljanov," je še dejala.

Poslovnik DZ sicer ne omenja primera, ko se v novo stranko združijo poslanci različnih strank. A ZPS je v mnenju med drugim izpostavila tudi, da poslovniškega določila o ustanovitvi poslanske skupine poslancev z iste liste ni mogoče razlagati zgolj gramatikalno, da lahko nova poslanska skupina nastane le iz dela članov ene stranke, ne pa, če se ustanovi iz dela dveh ali več političnih strank.

Ob tem so v mnenju navedli tudi, da se zaradi ustavne pravice svobode združevanja pripadnost politični stranki med mandatom lahko spremeni, poslanske skupine nepovezanih poslancev pa ne morejo sestavljati poslanci, ki so medsebojno strankarsko povezani. Prav tako so izpostavili, da so nosilci pravice ustanoviti in delovati v poslanski skupini oz. iz nje izstopiti poslanci in ne politična stranka.

Za Logarja zapleti okoli imena poslanske skupine "politično driblanje"

Logar je v izjavi po seji kolegija dejal, da ga preseneča, da predsednica pri svojem pojasnjevanju ni sledila mnenju zakonodajno-pravne službe (ZPS) DZ, da je izvoljenost poslancev na istoimenski listi le navezna okoliščina, in ne pogoj pri ustanavljanju nove poslanske skupine. "Očitno je strah pred ustanovitvijo Demokratov in poslanske skupine kar precejšen, ampak to ne spreminja ideje, ki jo prinašamo v slovenski politični prostor. Morda bo malce težje zaradi verjetnega nagajanja pri delu v delovnih telesih, ampak kljub temu bomo Demokrati aktivni v državnem zboru s svojimi predlogi, imeli bomo svoja stališča," je navedel predsednik Demokratov.

Logar je sicer že v precej burni razpravi na seji kolegija izpostavil, da je ZPS v mnenju med drugim navedla, da poslanci, ki so del iste politične stranke, ne morejo tvoriti poslanske skupine nepovezanih poslancev. "Če je torej ta vaš manever posvečen samo temu, da se v prvem koraku ustanovi poslanska skupina nepovezanih poslancev, v drugem koraku pa se na podlagi mnenja zakonodajno-pravne službe ustanovi še poslanska skupina Demokrati, sprejemam to vašo previdnost. Drugače pa po mojem mnenju nepravilno tolmačite poslovnik in mnenje zakonodajno-pravne službe in na koncu koncev ustavo," je Logar na kolegiju odvrnil predsednici DZ.

Odzval pa se je tudi na argument Klakočar Zupančič, da bi bila ustanovitev poslanske skupine z imenom Demokrati, ki jo sestavljajo poslanci nekoč različnih strank, v nasprotju z voljo volivcev, ki glasujejo tudi skladno s svojim svetovnonazorskim in ideološkim prepričanjem. Predsednici DZ je očital, da četudi prva med enakimi, ni poklicana za sojenje o koristih, ki jih imajo volivci. Obenem je njeno odločitev označil tudi kot "na vseh nivojih slabo izbiro".

Oster pa je bil tudi do vodje poslancev Svobode Nataše Avšič Bogovič, ki je v razpravi dejala, da bodo spoštovali poslovniška določila, ki dopuščajo možnost sodelovanja poslanske skupine nepovezanih poslancev v delovnih telesih DZ, a opozorila, da se ta delijo skladno z volilnim rezultatom in ne na način, da bi "novoustanovljena poslanska skupina zdaj prva ali pa glede na novi razrez, sama izbirala, v katerih odborih bo sodelovala". "To je rahlo skregano s svobodo, rahlo skregano z načelom poštenega parlamentarizma in tudi z duhom poslovnika in ustave," je odvrnil Logar.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 10
  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (147)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mijavci
11. 02. 2025 20.23
Skupina oslovska klop.
deny-p
11. 02. 2025 20.20
Tale Urška tudi upošteva mnenje pravne službe, ko ji paše.......
Rodion Raskolnikov
11. 02. 2025 20.18
Logar tudi ni nek biser, vse stranke ki imajo v imenu demokratska/demokrati pri nas so leglo kriminala in korupcije. Vsaj lagal bi se lahko da bo boljši…
mr.poper
11. 02. 2025 20.17
Naš Tinček že ne bo nepovezan !
Slovenska pomlad
11. 02. 2025 20.17
+1
Kaj je Logar počel dolge ure v Izraelu v podjetju,ki se ukvarja s prisluškovanjem?
zavetnik
11. 02. 2025 20.14
+1
Kdo si spreminja ime največji zaporniki tujci Romi in goljufi pa še estradniki in vojaki ki zagrešijo zločine
Kollerik
11. 02. 2025 20.05
+1
sektašem se tresejo hlače
Betuul
11. 02. 2025 20.02
Pol bodite pa Demagogi ZA •
kiropraktik
11. 02. 2025 19.57
-2
Logar ne more biti demokrat! Ni še nič ukradel! SD noče konkurence! Vlada ga podpiira!
galeon
11. 02. 2025 19.54
+0
Nobenega zapleta ni. Vse in vsem je jasno. Samo Logarju ne. Se dela pameten.
Prokleta Zima
11. 02. 2025 19.52
-1
A Irglca si je žnable popravla?
kikovec
11. 02. 2025 19.11
+1
Logar in Tonin sta največja izdajalca odkar obstaja Slovenija. Janša vrni se in naredi red !!
Kaliopa
11. 02. 2025 19.13
+1
Nelyy
11. 02. 2025 19.15
+4
Največji je KUČAN in njegova zločinska ZKS potem SDP...poem ZLSD in sedaj SD sramota za državo podpira to zločinsko odpravo..Lustracija in odstavitev za obdobje 10. let je bil nujno potrebno tako pa so rdeči glodalci uničili vse v Sloveniji..
Brakedirt
11. 02. 2025 19.16
+4
Podobno je z drugimi propadlimi komunisti, danes pa uspešnimi populisti, ki so v Janezu Janši prepoznali svojega novega Tita. Med njimi najdemo bivšega poslanca SDS in Janševega notranjega ministra Vinka Gorenaka, v svinčenih časih pa člana ZKS in predsednika marksističnega krožka na policijski šoli v Tacnu, ki je z izstopom iz partije čakal do »magičnega« leta 1989. Tako kot »oče slovenske ustave«, dolgoletni ideolog SDS Peter Jambrek, ki je v Zvezi komunistov vztrajal od daljnega 1966, torej več kot dvajset let – pa bi nemara še dlje, če bi šlo. Ciril Ribičič se živo spominja, kako je Jambrek »leta 1989 prišel k meni in mi rekel, da je demokratska stranka sprejela statut, s katerim so prepovedali članstvo v drugih strankah; šele zato je tedaj izstopil iz partije«. Podobno je razmišljala Barbara Brezigar, svoj čas Janši neomajno zvesta generalna državna tožilka in njegova »neodvisna« kandidatka na predsedniških volitvah leta 2002. Članica partije je bila od sredine sedemdesetih do leta 1988, ko je preostanek Slovenije že na veliko prepeval »Samo milijon nas še živi«. Ta napev pa tedaj ni šel v ušesa niti današnjemu mecenu domoljubnih viž, nekdanjemu tajniku SDS, brigadirju Tonetu Krkoviču, ki je kot član partije služil v Brigadi Edvarda Kardelja; za razliko od ostalih konvertitov pa članske izkaznice ni nikoli vrnil, pač pa mu je članstvo avtomatično prenehalo.
Kaliopa
11. 02. 2025 19.20
-2
Revčka, največ zločinskih komunistov je v SDS. Zato podpiram lustracijo. Janšističnih izdajalcev bi se tako za vedno znebili.
Kaliopa
11. 02. 2025 19.22
+1
Bravo. Kako so SDS-ovci, kot največji poznavalci in izvajalci komuniiistične doktrine tri desetletja nategovali slovenske "domoljube" se mora nujno zapisati v zgodovino.
galeon
11. 02. 2025 20.02
+1
Nelyy ti in tvoji pa ker ste bili 1991 za ta tvoj sd in ostale.
Kaliopa
11. 02. 2025 19.06
+0
Poslanska skupina "brezhrbteničarji" ali "brezlastnomnenjci" mislim, da bi bilo zelo natančno ime za poslansko skupino teh janšističnih šlev.
sosed5
11. 02. 2025 19.06
+3
Logar in demokrat. Prosim vas lepo, lahko je IZSTOPNEZ, DRUKAR, PREPRICEVALEC, KUPIVALEC, TROJANSKI KONJENIK, pa se kaj se bi naslo
Slavko BabIč
11. 02. 2025 19.00
-6
Mi čakamo Čeferina, da nas bo razsvetlil po Holobu!Jan$hari je itak passe!
Julijann
11. 02. 2025 19.05
+4
A ne Prebiliča? Čeferin se rad tudi povezuje z balkanom in tamkašnjimi politiki. Ti bo to prav kot levičarju?
Julijann
11. 02. 2025 18.59
+4
Kako se imenuje poslanska skupina mi pa dol visi. Njeno ime ni nujno, da predstavlja tisto, kar imajo v imenu. Tako Svoboda, hm, smo res svobodni ali smo vse večji ujetniki nekih prepovedi, itd.itd
janezy232
11. 02. 2025 18.56
-1
pri Logarju, med predsedniško kampanjo me je motila samo SDS oznaka...
Julijann
11. 02. 2025 18.51
+5
Leta 2015 je pa razpadla poslanaka skupina ZaAB. Zapustil jo je tisti Jani, ki je zamenjal že itak 50 strank. In ostali sta le dve, Bratušek in Klanjšek. Danea pa obe v Svobodi.
Julijann
11. 02. 2025 18.47
+7
Alebka Bratušek je enkrat tudi izstopila iz PS, a premjejka je vseeno ostala.
Slavko BabIč
11. 02. 2025 18.40
+0
A Jan$ha temu vajencu in Irglci ne bo zaračunal izstop iz stranke, tako kot je drugim svojip parlamentarcem, Čušu, etc...