Slovenija

Lobiranje je vroče

Ljubljana, 10. 01. 2006 16.42 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
M.T./M.K.
Komentarji
0

Izšla je nova knjiga, ki opozarja na naraščajočo pomembnost lobiranja pri upravljanju javnih zadev.

V knjigarnah po vsej Sloveniji je odslej mogoče kupiti knjigo z naslovom Lobiranje je vroče - Komuniciranje z vplivnimi javnostmi za menedžerje. Izid prve slovenske knjige o lobiranju in upravljanju javnih zadev je založnica knjige, SPEM Komunikacijska skupina, pospremila s pogovorom z avtorji knjige v ljubljanski Knjigarni Konzorcij, ki ga je vodil Peter Frankl, odgovorni urednik časnika Finance, tudi medijskega sponzorja knjige. Knjiga je namenjena predvsem menedžerjem, pa tudi vsem, ki se dnevno srečujejo s spreminjajočo se demokracijo, in obravnava tako osnovne definicije kot tudi praktičen pogled na proces lobiranja in izvedbo lobističnih kampanj.

 Knjiga je razčlenjena v tri glavne vsebinske sklope. V prvem so opredeljene definicije lobiranja, naloge javnih zadev, predstavljena sta dva primera lobiranja ter pomen lobiranja za organizacijo, podjetje in menedžment. Drugi del knjige govori o tem, kaj je potrebno vedeti, preden se lotimo lobiranja. V njem so opredeljene vplivne javnosti, orodja lobiranja, analitična orodja lobiranja, analize ciljne politike in socialnih omrežij vplivnih javnosti. Vsebuje tudi napotke, kako medije narediti zaveznike ter kako izpeljati lobiranje kot proces prepričevanja. Ob tem je nekaj strani namenjenih tudi protokolu, ki je prav tako nepogrešljivi člen lobiranja. Ta del se konča s pogledom na lobiranje v Sloveniji. Tretji del knjige je osredotočen na lobiranje v Evropski uniji in razliki v lobiranju na nacionalnem nivoju v primerjavi z lobiranjem na institucionalni ravni EU. To poglavje ponuja tudi vpogled v žerjavico lobiranja, ko skozi primere bralcu prikaže priložnosti in ovire pri lobiranju tako na ravni Evropske unije kot tudi v Sloveniji. Podrobno so razčlenjene še spremembe v EU in razložene njihove implikacije za lobiranje. V dodatku pa sta predstavljeni dve lobistični združenji, etični kodeksi ter zakonodajni postopki v Sloveniji in na ravni EU. Knjiga se sklene s pogledom na prihodnost in trende v lobiranju.

 Svoje znanje in izkušnje so v knjigi strnili: Mitja Blagajac, Darja Ivanuša, Suzana Mihelin Ritlop, Tomaž Mihelin Ritlop, Božidar Novak, Maja Rečnik, Sebastjan Stjepanović, Jure Struc, Mateja Toplak in Tomaž Zaviršek, vsi sodelavci SPEM Komunikacijske skupine, ter Ksenija Benedetti, šefinja protokola vlade Republike Slovenije, in Barbara Žaucer, vodja agencije za stike z mestom Dunaj Compress v Ljubljani.

"Pomanjkanje razumevanja vedno hitreje rastoče lobistične stroke je dovolj dober razlog za izid prve slovenske knjige o lobiranje in upravljanju javnih zadev. Poleg tega so se z vstopom Slovenije v Evropsko unijo povečale tudi potrebe po lobističnih storitvah in posledično po lobistih. Ta knjiga nudi dober vpogled tako v osnovne pojme kot tudi v prakso lobiranja in javnih zadev in bo marsikomu pomagala pri načrtovanju prihodnjih aktivnosti," je ob izidu knjige povedal Božidar Novak, direktor SPEM Komunikacijske skupine in urednik knjige.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10