Intenzivni pogovori o možnosti oblikovanja nove vladne koalicije se nadaljujejo. Danes so se predstavniki Koalicije ustavnega loka (KUL) sešli s predsednikom stranke DeSUS Karlom Erjavcem in vodjo poslancev Francem Juršo. Na sestanku so se dogovarjali o časovnici in načinu vložitve konstruktivne nezaupnice proti vladi Janeza Janše in o alternativnem mandatarju.
"Sem eden od možnih kandidatov za mandatarja," je po sestanku potrdil Erjavec. Ob tem pa je poudaril, da dokončne odločitve o tem še ni. Razkril je, da so na današnjem sestanku govorili o možnostih za prestop stranke DeSUS v novo koalicijo. V četrtek pa bodo o tej možnosti, pa tudi o izključitvi poslanca Roberta Polnarja zaradi žaljivih izjav, razpravljali tudi na organih stranke.
Spomnimo, Polnar je dejal, da je Erjavec prepričan, da je edini politik v Sloveniji, "ki lahko Slovenijo odreši Janeza Janše". "Svoje ambicije je Erjavec utemeljil predvsem z izjemno hudo frustracijo glede mandata 2004-2008, ki jo čuti do Janše. Zdi se mi, da je njegov osnovni motiv, da se je lotil te fantazije, ki se ji reče KUL," je dejal Polnar.
Sicer pa je Erjavec pojasnil, da so v stranki pritiski s terena zelo močni, saj je članstvo zelo nezadovoljno z delom aktualne vlade. Motijo jih ideološke teme, napadi na medije ter približevanje Slovenije Madžarski in Poljski. Prav tako jih moti sodelovanje v vladi, ki se je "nekako iztekla" in nima rešitev za izhod iz epidemije koronavirusa.
Erjavec je dejal, da je že pred volitvami 2018 jasno povedal, da se ne vidi v Janševi vladi, v teh devetih mesecih aktualne vlade pa so po njegovih besedah tudi državljani spoznali, zakaj si tega nikoli več ne želi. Prvak Desusa je sicer priznal, da z uresničevanjem koalicijske pogodbe sedanje vlade sicer v stranki nimajo težav. Pričakuje pa, da se bodo njihove zahteve uresničevale tudi v morebitni novi koaliciji.
Spomnil je tudi na vlogo stranke SMC, od katere pričakujejo, da se opredeli do različnih pobud.
DeSUS tako zdaj čakata dve vroči glasovanji. Najprej na ožjem 16-članskem izvršnem odboru, kjer ima Erjavec s svojo idejo o menjavi koalicije načeloma zagotovljeno večino. Sledi pa še glasovanje malo širšega, okoli 60-članskega sveta, kjer so stvari bolj nepredvidljive, saj del stranke ne bo podprl rušenja Janševe vlade. Erjavec in somišljeniki vseeno računajo na večino, s čimer bi politični pritisk prevalili še na SMC, kjer podobne debate po tihem tudi že tečejo. Seveda pa obstaja še ena velika dilema – ali bodo vsi poslanci Desusa tudi sledili odločitvi stranke in podprli konstruktivno nezaupnico premierju Janezu Janši ali pa bodo začeli izstopati iz Desusa, kot je napovedal poslanec Polnar. Kroži tudi ugibanje, ali so poslanci Desusa nemara obljubili podporo Janševi vladi v zameno za pomoč pri rezu Aleksandre Pivec.
Počivalšek: Zavzemal se bom za dokončanje zgodbe, ki smo jo začeli
Predsednik SMC Zdravko Počivalšek je danes sporočil, da se bo zavzemal za dokončanje zgodbe, ki so jo v aktualni koaliciji začeli. Spomnil je, da so v SMC že večkrat povedali, "da v teh časih zdravstvene in ekonomske krize ne podpirajo tako neodgovornega in rušilnega delovanja". Želi si, da v čim večji meri zagotovijo izvedbo koalicijskih zavez"brez nepotrebnih provokacij".
"Potrudimo se zajeziti epidemijo in nastaviti temelje za gospodarsko okrevanje, saj mora biti to sedaj naša skupna prioriteta," je pozval.
Šarec: LMŠ bi podprla Erjavca za mandatarja
Še pred sestankom pa je predsednik stranke LMŠ Marjan Šarec, ki je prepričan, da je vlada povsem skrenila v vseh pogledih, prekinil špekulacije, ki so se pojavljale v zadnjih dneh. Dejal je namreč, da bi stranka LMŠ kot največja opozicijska stranka podprla Erjavca za mandatarja, ko bo vložena nezaupnica. S tem je tudi na nek način utišal ugibanja o tem, da si v KUL niso enotni glede tega, ali bi konstruktivno nezaupnico vložili tudi v primeru, da ne bi imeli 46 poslanskih podpisov.
Iz Levice so sporočili, da pozdravljajo napoved, da bodo organi Desusa odločali o izstopu iz Janševe vlade. "Upamo, da bo po današnjem sporočilu KPK in prijavi suma korupcije zoper Zdravka Počivalška tudi del poslancev SMC izstopil iz koalicije. Na organih Levice bomo v kratkem razpravljali o izvedbi konstruktivne nezaupnice, kandidatih za mandatarja – in o tem, kako zagotoviti programsko in politično alternativo Janševi vladi. Po padcu Janše mora priti tudi rez z njegovimi politikami," so zapisali.
Da časa ni več in da je prišel trenutek odločitve, je sporočila tudi predsednica SD Tanja Fajon. Kot pravi, je zaupanje ključno, a da ga je trenutna vlada izgubila. Pozvala je k pogumu in povezovanju.
V stranki Levica pozdravljajo napoved, da bodo organi Desusa odločali o izstopu iz Janševe vlade. "Upamo, da bo po današnjem sporočilu KPK in prijavi suma korupcije zoper Zdravka Počivalška tudi del poslancev SMC izstopil iz koalicije. Na organih Levice bomo v kratkem razpravljali o izvedbi konstruktivne nezaupnice, kandidatih za mandatarja – in o tem, kako zagotoviti programsko in politično alternativo Janševi vladi. Po padcu Janše mora priti tudi rez z njegovimi politikami," so zapisali v svojem odzivu na aktualno dogajanje.
"Danes pozno popoldne imamo izvršni odbor stranke SAB, jutri pa bomo podali še stališče stranke," pa so sporočili iz Stranke Alenke Bratušek (SAB).
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB, ki so vključene v KUL, se glede kandidature za mandatarja pogovarjajo tako s predsednikom DeSUS Karlom Erjavcem kot z ekonomistom Jožetom P. Damijanom. Podprle bodo tistega, ki bo zbral potrebnih 46 poslanskih glasov.
Če DeSUS v četrtek izglasuje odhod iz aktualne koalicije, to pomeni tudi takojšnje slovo obeh njihovih ministrov, torej tudi prvega odgovornega za boj z epidemijo – Tomaža Gantarja.
KOMENTARJI (3116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.