Sodnik na Okrajnem sodišču v Ljutomeru Gorazd Tivadar je bil prejšnji teden žrtev napada istega znanega storilca kot že leta 2020. Tokrat mu je storilec po odhodu s sodišča na parkirišču pred sodno zgradbo s kladivom uničil obe vetrobranski stekli na avtomobilu. Na vozilu je nastalo za okoli tisoč evrov škode.
Storilca so na kraju prijeli. "Aretaciji se ni upiral, v nadaljevanju pa je bil izpuščen, ker smo po posvetu z državnim tožilstvom dobili taka navodila," je pretekli teden dejal Roman Zver s Policijske postaje Ljutomer. Zdaj pa se je zgodil preobrat: stari znanec policije je moral v nedeljo v pripor, je prvi poročal pomurski spletni portal Vestnik.si.

Gre za domačina, ki naj bi sodnika zalezoval in mu grozil že 10 let. V preteklosti se ga je lotil tudi fizično, mu pošiljal več grozilnih pisem, kar dvakrat poškodoval zgradbo ljutomerskega sodišča, nadlegoval pa je menda tudi sodnikovo družino in sosede.
Po tokratnem incidentu je bil sodnik vidno prestrašen. "Bojim se ne le zase, ampak tudi za svojo družino, počutim se ogroženega, ogroženi se počutijo tudi sodelavci," je dejal. Grožnje sodniku so se začele pred približno 12 leti, ko je Tivadar sodil tokratnemu napadalcu. Sojenje pa se je končalo v škodo storilca. "Od takrat pred njim nimam več miru," je povedal sodnik. "Deležen sem nadlegovanja, tako po elektronski pošti kot po SMS-sporočilih, prisotno je bilo tudi fizično nasilje, sedaj pa napad na moje premoženje," je dodal.
Ogorčeno tudi vrhovno sodišče
Vrhovno sodišče RS je v izjavi za javnost zapisalo, da izraža ogorčenje nad dejstvom, da je bil sodnik Okrajnega sodišča v Ljutomeru že drugič žrtev napada istega storilca, ki ga je fizično napadel že pred letom in pol. Takrat se je incident zgodil na Okrajnem sodišču na Ptuju, in sicer v sodni dvorani med postopkom, v katerem je imel storilec status obtoženca, sodnik pa je nastopil kot priča.
Predsednik Vrhovnega sodišča RS mag. Damijan Florjančič je izpostavil, da je v civilizirani družbi vsakršno nasilje nekaj nesprejemljivega, napad na sodnika, ki izvaja sodno oblast, pa predstavlja tudi napad na temeljne postulate pravne države.
Oglasilo se je še Slovensko sodniško društvo. Poudarili so, da gre že za drugi napad na sodnika v relativno kratkem času, ki je povezan z njegovo sodniško službo. "Sodniku Tivadarju in vsem drugim kolegom na Okrajnem sodišču v Ljutomeru, ki so bili s tem brutalnim in zavržnim dejanjem tarče ustrahovanja, izrekamo vso kolegialno in moralo podporo v upanju in prepričani, da se tovrstni napadi nikakor ne bodo obrestovali," je po incidentu prejšnji teden zapisala Vesna Bergant Rakočević, predsednica SSD.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.