Socialni partnerji so se na seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) uspeli uskladiti glede izhodišč za socialni sporazum, tako da bodo besedilo povečini podpisali v torek. Kot je po seji razložil minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav, bodo nekateri sindikati sporazum podpisali pozneje zaradi določenih potrebnih postopkov na svojih organih.
Glede interventnih ukrepov ob rebalansu proračuna, ki so bili danes na mizi socialnih partnerjev, je minister dejal, da bo vlada prihodnji četrtek obravnavala še sveženj ukrepov, povezanih s prihodkovno stranjo proračuna. Te predloge bo ESS obravnaval takoj po seji vlade, je napovedal.
Predsednik Pergama Janez Posedi je po seji poudaril, da bo šlo besedilo izhodišč socialnega sporazuma zdaj na organe sindikatov in da pri njih ne gre pričakovati nobenih zadržkov glede podpisa dokumenta.
V zvezi z ukrepi za konsolidacijo javnih financ je povedal, da se bodo do njih opredelili, ko bodo seznanjeni še z ukrepi s področja proračunskih prihodkov. Pri tem je spomnil, da je bil njihov glavni očitek doslej prav neuravnoteženost ukrepov, saj so bili vsi vezani zgolj na varčevanje.
Alenka Avberšek iz Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) pa je menila, da je bil danes narejen "celo večji korak naprej, kot si takoj po seji predstavljamo", saj so pri izhodiščih za socialni sporazum dosegli konsenz na najširšem možnem imenovalcu. To je po njenem mnenju dobra popotnica za začetek pogajanj o vsebini sporazuma oz. spremembah, potrebnih za izhod iz krize. Predlagani varčevalni ukrepi so po njenih besedah pozitivni. Pri tem je opozorila, da ne smejo ustavljati investicij, saj bi bilo to slabo za gospodarsko rast. Vlada jih po njenih besedah ne sme sprejeti za vsako ceno.
Varčevalnim ukrepom vlade pa se želijo po robu postaviti v Gibanju 15o, ki ljudi poziva na ceste. Tako naj bi se uprli varčevalnim ukrepom, ki jih "vsiljuje vlada". “Pozivamo vse, da 19. aprila preplavimo ljubljanske trge in ulice in še množičneje kot lanskega 15. oktobra zavrnemo namen politikov, bankirjev in tajkunov, da nam izstavijo račun za krizo, ki je nismo povzročili," so zapisali v sporočilu za javnost.
Ukrepi so po njihovih besedah ''nepravični, antisocialni in antidemokratični". "Breme krize prenašajo na dijake, študente, brezposelne, prekerno generacijo, mlade družine, delavce in upokojence. Pomenijo nadaljevanje procesov razlaščanja in polariziranja družbe na bogato manjšino in revno ter prekerno večino," so še zapisali.
KOMENTARJI (906)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.