Bliža se dan spomina na mrtve, ko bomo obiskali grobove ljubljenih, ki so nas zapustili. Slovenci na ta dan že tradicionalno množično prižigamo sveče, pokopališča pa posledično tako spreminjamo v morja odpadnih sveč. Vsako leto namreč prižgemo okrog 15 milijonov sveč oziroma blizu 6000 ton.
Odpadne nagrobne sveče sicer niso nevaren odpadek, vendar njihovo odstranjevanje lahko povzroča škodljive vplive na okolje, so zapisali na spletni strani svecamanj.si, ki je nastala pod okriljem nekdanjega Ministrstva za kmetijstvo in okolje.
Ne glede na to, ali prižgemo običajno parafinsko ali elektronsko nagrobno svečo, je pomembno, da jo po koncu uporabe odvržemo v zabojnik za odpadne nagrobne sveče na ali ob pokopališču, pa opozarjajo na Ministrstvu RS za okolje in prostor.
Zabojnik je namenjen za vse odpadne nagrobne sveče, ne glede na to, ali gre za običajne ali elektronske nagrobne sveče, in ne glede na material, uporabljen za ohišje (plastika, steklo). Pokrovčka od ohišja pri tem ni treba ločiti.
"S tem, ko ste odpadno nagrobno svečo odvrgli v za to namenjen zabojnik, ste omogočili njeno recikliranje. Z recikliranjem odpadnih materialov se prispeva k ohranjanju naravnih virov in preprečevanju emisij v okolje zaradi nevarnih snovi, ki nastajajo pri razpadanju ali sežiganju PVC, ki je zaradi svojih fizikalno-kemijskih lastnosti najbolj uporabljan material za izdelavo ohišij nagrobnih sveč," so sporočili z ministrstva.
Leta 2015 je bilo na slovensko tržišče danih približno 6.300 ton, prevzetih pa nekaj manj kot dva tisoč ton in pol odpadnih nagrobnih sveč. Razlika v masi nastane, ker sveče, ki so dane na trg, vključujejo vosek, prevzete sveče pa ne.
Ravnanje z odpadnimi svečami je organizirano po načelu razširjene odgovornosti proizvajalca. To pomeni, da morajo proizvajalci, pridobitelji (iz držav EU) in uvozniki (iz tretjih držav) za nagrobne sveče, ki jih dajejo na slovenski trg, na svoje stroške zagotoviti zbiranje in predelavo odpadnih nagrobnih sveč.
Koliko jih boste prižgali letos?
Ob tem pa seveda ne gre pozabiti, da noben odpadek ni dober odpadek, tudi če se ga da predelati. Zato preprečevanje njihovega nastajanja ostaja poglavitni cilj EU na področju odpadkov.
To pa zahteva tudi spremembo našega razmišljanja in navad, saj pri kupovanju izdelkov običajno ne razmišljamo, da bo nakup ali del tega nakupa prej ali slej končal med odpadki. "Zato razmišljajmo o tem, da odpadki nastajajo pri vsakem našem početju oziroma so posledica naših dejanj in da količino odpadkov lahko zmanjšujemo predvsem sami. Tudi tako, da prižgemo svečo manj," še svetujejo na ministrstvu.
"Če boste prižgali svečo manj, boste prispevali k čistejšemu zraku in zmanjšanju količine odpadkov. Predniki vam ne bodo zamerili, potomci vam bodo za to hvaležni," še predlagajo na spletni strani svecamanj.si. Na njihovi strani lahko prižgete tudi simbolno virtualno svečo, ob tem pa zapišete posvetilo ljubljeni osebi.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.